پنج شنبه 28 تیر 1403

09 شهریور 1402 - 16:04

نشست بین المللی اربعین و فرهنگ و معارف علوی برگزار شد

نشست بین المللی «اربعین و فرهنگ و معارف علوی» با سخنرانی نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در نجف اشرف برگزار شد.


به گزارش خبرگزاری الاربعین سیدمجتبی حسینی، نماینده ولی‌فقیه در عراق در همایش بین‌المللی اربعین و فرهنگ و معارف علوی که در نجف برگزار شد، با بیان اینکه اربعین امری واضح و غیرقابل انکار است، اظهار داشت: ما برای پیامبر واعظم صلی الله علیه و‌آله سایر ائمه معصوم علیهم السلام اربعین نداریم و این مراسم فقط برای امام حسین علیهماالسلام است.
وی افزود: شاید دلیل برپایی مراسم اربعین حسین نحوه شهادت آن حضرت باشد. شهادت امام حسین علیه‌السلام پایان حرکت ایشان نبوده و باکه ابتدایی برای حرکت و عمل مستمر تا روز قیامت است.
حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه اربعین حسینی زمینه‌ساز قیام حضرت مهدی (عج) خواهد بود، گفت: در ایام اربعین موکب‌هایی راه افتاده ‌و حرکتی انجام شده که این موکب‌ها نوعی مبارزه و مانور نظامی است. به این معنا که دشمن با ما جنگ مسلحانه انجام داد، اما در همه آنها زیان کرد و‌نتوانست به اهدافش برسد.
بنابراین به این مرحله رسیده که از راهی دیگر ضربه به اسلام وارد کند.
وی با اشاره به اینکه دشمن همه نیروی‌خود را بسیج کرده و می‌خواهد مسلمانان را به سوی خود بکشاند، تصریح کرد: اکنون جنگ رسانه‌ای، جنگ گسترده‌ و‌ عمیقی است. دشمنان سرمایه‌گذاری کردند چون در جنگ مسلحانه شکست خوردند. ما در این نوع جنگ وظایفی داریم؛ به طوری که باید از خودمان دفاع کنیم که درگیر مکر و سلاح‌های مرموز دشمن قرار نگیریم ‌و بعد از دیگران دفاع کنیم که البته دفاع از ملت‌های مسلمان هم نباید فراموش‌کرد. 
نماینده ولی‌فقیه در عراق با بیان اینکه برپایی ‌موکب‌های پذیرایی از زائران اربعین حسینی نوعی جهاد اکبر و محل عملیات است، گفت: ما با این اقدام وحشت دشمن را برانگیختیم. اینکه آنها می‌ترسند خودش اجر و مزد دارد. امام خمینی (ره) فرمودند یکی از روش‌‌ها برای تشخیص کار درست و اشتباه این است که اگر دشمن از کار ما خوشش آمده، بدانید که کار نادرستی است و اگر خوشش نیامد، آن راه و مسیر درست است.
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به ارادت عراقی‌ها برای میزبانی از زائران اربعین تصریح کرد: بسیاری از ملت عراق شاید از نظر اقتصادی چندان در موقعیت مناسبی نباشند، اما در طول سال برای زائران اربعین پول جمع می‌کنند تا با هرچه دارند از زائران استقبال کنند. این عشق را با هیچ چیزی نمی‌توان کتمان کرد.


پایان پیام/