پنج شنبه 28 تیر 1403

11 شهریور 1402 - 17:42

به همت کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین؛

شب شعر بانوان زینبی در کربلا برگزار شد/ تدوین کتابی با ۴۰ شعر از اصحاب کربلا

شب شعر بانوان زینبی با حضور جمعی از شعرای بانوی آیینی در کربلای معلا برگزار شد.


به گزارش خبرگزاری الاربعین حجت‌الاسلام حمید احمدی، رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در این مراسم بیان کرد: درباره سیدالشهدا (ع) از چند منظر با رونق شعر و ادب مواجه هستیم. یک منظر خود حضرت سیدالشهدا هستند چراکه خود حضرت از زمانی که از مدینه خارج شدند غیر از اشعار حماسی، در موقعیت‌های متفاوت اشعاری هم سروده‌اند. 
وی ادامه داد: بخشی از اشعار را هم اصحاب امام حسین (ع) بیان کرده‌اند. حدود ۴۰ شعر در همین رابطه را در کتابی برای چاپ جمع‌آوری کرده‌ایم. به جز این موارد، شاعران هم اشعاری را در رابطه امام حسین(ع) و یارانش سروده‌اند. بنابراین ما نهضتی داریم که رهبرانش مقصود حرکت بزرگ خود را در قالب شعر منتقل کرده‌اند. 
حجت‌الاسلام احمدی افزود: خود حادثه کربلا نیز الهام بخش شاعران است. یک سوی عاشورا اوج زیبایی و سوی دیگرش نهایت زشتی قرار دارد و شعرهای فراوانی الهام بخش سوی زیبای آن هستند. هیچ حماسه‌ای به این میزان نمی‌تواند انگیزه سرودن شعر باشد؛ الهام بخشی برای مبارزه علیه ظلم، حفظ جریان باشکوه عاشورا به همت قلم شاعران بوده است؛ در زمان‌هایی که خفقان وجود داشته است.
رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین تأکید کرد: اگر می‌خواهید اربعین ماندگار و پویا باشد نیازمند ادبیات جهانی درباره این واقعه بزرگ هستیم.
فاطمه نانی‌زاد، دبیر شب شعر بانوان زینبی در بخش دیگر این نشست بیان کرد: خداوند این توفیق را به ما داد تا در اربعین با کاروان حضرت زینب(س) همسفر باشیم. 
وی خاطرنشان کرد: ما بانوان شاعر هم در ساحت کلمات اجازه گرفتیم تا عرض ادب کنیم. از سال گذشته حرکتی آغاز شد تا بانوان شاعر در بخش بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ایفای نقش کنند. سال‌های پیش از این، غالب شب شعرها در تهران یا کربلا با حضور آقایان برگزار می‌شد.
این شاعر یادآور شد: برای این که امسال برنامه‌ای جداگانه برای بانوان برگزار شود به همت خانم اصلانی و تلاش‌های مادرانه شان تسهیلاتی فراهم شد تا بیش از پیش در این زمینه فعالیت کنیم. از نگاه مقام معظم رهبری شعر سرمایه ملی ما محسوب می‌شود و شعر زبان مشترک ما است تا تألیف قلوب داشته باشیم. این نوید را خواهیم داد که در سال آینده این برنامه در تهران و کربلا پر بار تر برگزار شود. 
مریم پوریامین عضو انجمن قلم ایران در بخش دیگر این شب شعر ضمن تشکر  از شعرخوانی بانوان بیان کرد: در این عصر و موقعی که جهان ما جنگ روایت‌ها را پیش رو دارد نقش هنر و ادبیات و شعر بسیار مهم است.
وی افزود:  مرز بین عقل و احساس باریک است. همانگونه که در انقلاب اسلامی احساس و شور مردم را به جوش و خروش درآوردیم؛ امروز نیز با استفاده از ادبیات و هنر و به طور ویژه ادبیات پایداری می‌توانیم به جامعه انگیزه و حرکت بدهیم. 
پوریامین اعلام کرد: ما می‌توانیم بخش عظیمی از ارزش‌های انقلاب اسلامی را با شعر صادر کنیم. امروز هم همکاری شما بانوان کمک بزرگی به تداوم انقلاب اسلامی دارد.
در ادامه زهرا سادات قاسمی از شاعران آیینی گفت: اینکه در کربلا بتوانیم شعرخوانی کنیم بسیار دشوار است چراکه این سرزمین حال و هوایی دارد که هر انسان را دگرگون می‌کند. در کربلا درون نبض حوادث هستیم و تسلط بر کلمات دشوار است.
همچنین سمانه رحیمی، منصوره محمدی‌مزینان و چند تن از دیگر بانوان در این نشست شعر خوانی کردند.
انتهای پیام/