پنج شنبه 28 تیر 1403

اندیشمندان در همایش نجف اشرف چه گفتند؛

حماسه اربعین با ظلم و بدعت ها مقابله می کند/ برپایی آیین اربعین در بوستون آمریکا


به گزارش خبرگزاری الاربعین آیت الله سید ابوالحسن الغُریفی از علمای شهر نجف اشرف در همایش بین‌المللی «اربعین و فرهنگ و معارف علوی» که به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در نجف اشرف برگزار شد با اشاره به اهمیت زیارت اربعین بیان کرد: مردم برای احیای زیارت اربعین به کربلا می آیند و این زیارت برخاسته از زیارت اربعین است که امام صادق(ع) آن را ارائه کرده است.
این عالم خاطرنشان کرد: این زیارت در فرهنگ و معارف ما امری شناخته و در منابع معتبر آمده است. زیارت اربعین علاوه بر آنکه یک امر مناسکی و آیینی است، حاوی پیام نهضت امام حسین است که در آن با ظلم و بدعت‌ها مبارزه کرده‌اند و اکنون کسانی که به این زیارت می‌آیند ادامه دهنده همان راه هستند.
وی تأکید کرد: با احیا ارزش‌های نهضت عاشورا، سرزمین‌های ما نباید در اشغال صهیونیست‌ها و آمریکا باشد.
همچنین دکتر برایم الزامی استاد دانشگاه کوفه در بخش دیگر این همایش در زمینه ابعاد عاطفی زیارت اربعین گفت: ابعاد عاطفی نهضت امام حسین می‌تواند یکی از اصول اساسی سبک زندگی اسلامی باشد. در سایه توحید و ارزش‌های اسلامی، زیارت اربعین قابل فهم خواهد بود.در ادامه دکتر مهدی علی مسئول یک مرکز فرهنگی در بوستون آمریکا  در سخنانی در زمینه نقش اربعین در جهان بیان کرد: اربعین حسینی نه تنها بر مسلمانان بلکه بر غیر مسلمانان به شدت تاثیر گذار است. 
وی افزود: در دوره‌ای که اسلام هراسی رواج دارد، مراسم اربعین برای معرفی اسلام و مقابله با اسلام هراسی نقش مهمی ایفا می‌کند. ما در آمریکا مراسم اربعین را به شکل راهپیمایی برگزار می‌کنیم و شاهد آثار خوب آن بر مردم و حتی غیر مسلمانان هستیم و باعث ایجاد تحول در آنان شده و با نهضت آزادی خواهانه امام حسین شده است. می توان نتیجه گرفت که راهپیمایی اربعین در برقراری صلح جهانی تاثیر گذار است.
حجت‌الاسلام حمید نگارش رئیس پژوهشگاه امام صادق (ع) در بخش دیگر این همایش با اشاره به ابعاد و ارزش‌های حرکت اربعین از نگاه حضرت امام علی (ع) توضیح داد:  ارزش‌هایی که حضرت امیر در نهج‌البلاغه بیان کرده‌اند مانند تقوا، ایمان، علم و دانش، دگر دوستی، تعاون و جهاد در حرکت امام حسین و حماسه اربعین تبلور دارد. 
وی تأکید کرد: در حرکت بزرگ اربعین باید بیشتر به نهج‌البلاغه توجه کنیم و از این فرصت در راستای تبیین ارزش ها و مفاهیم نهج‌البلاغه تلاش کنیم. 
حجت‌الاسلام علی بشیر نجفی فرزند آیت‌الله بشیر نجفی از مراجع نجف در این همایش در سخنانی یادآور شد: تبلیغ معارف حسینی باید توسعه یابد و یکی از رسالت های مبلغان تبیین این واقعه بزرگ و اثر گذار است.
همچنین در پایان این همایش دکتر یعقوب توکلی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران بر ضرورت ثبت وقایع و پدیده‌های شگفت انگیز اربعین گفت: محققان در زمینه اربعین باید به وظیفه علمی خود عمل کنند و منتظر این نباشند که سازمان یا افرادی در این امر آنها را حمایت کنند.

پایان پیام/