پنج شنبه 28 تیر 1403

09 شهریور 1402 - 15:56

حجت‌الاسلام نواب:

اربعین، فرصتی برای دفاع از ارزش‌هاست

حجت‌الاسلام نواب، نماینده‌ ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به حضور میلیون‌ها زائر از بیش از ۶۴ کشور در مراسم اربعین، گفت: اربعین فرصتی برای دفاع از ارزش‌هاست و باید از این فرصت برای برنامه‌های دین بیش از گذشته استفاده کرد.


به گزارش خبرگزاری الاربعین به نقل از خبرگزاری فارس، همایش بین‌المللی اربعین و فرهنگ و معارف علوی بین دانشگاه امیرالمؤمنین و دانشگاه کوفه در جوار حرم علوی در نجف اشرف با حضور جمعی از اساتید ایران، عراق، پاکستان و سایر کشورها برگزار شد.

بدخواهان اسلام بعد از شکست در جبهه‌های مختلف، به قرآن حمله کردند

حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه خدا را شاکر هستیم که این توفیق را روزی ما کرد تا ایام اربعین در خدمت امام علی علیه‌السلام و در جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت باشیم، گفت: اربعین زوایای مختلفی دارد که یکی از زاویه‌های سخن در این ایام، اربعین و دفاع از ارزش‌هاست. 

وی با بیان اینکه یکی از جایگاه‌هایی که می‌توان از ارزش‌ها دفاع کرد، خاستگاه و ظرفیت اربعین است، تصریح کرد: بدخواهان که در جبهه‌های دیگر شکست خوردند، ‌درمانده از همه جا به قرآن حمله کردند. ما وظیفه داریم در هر موقعیتی از قرآن کریم بگوییم تا آن در قیامت از ما شکایت نکند.

حجت‌الاسلام نواب با اشاره به اینکه در کلام الله مجید می‌خوانیم که خدا از مومنان دفاع می‌کند، افزود؛ این دفاع فقط از مومنان نیست، بلکه از ارزش‌های آن‌هاست. سنت خداوند حفاظت از ارزش‌هاست.

نهج‌البلاغه در شهر امام علی (ع) هم مهجور است

وی با بیان اینکه خداوند در سوره بقره می‌فرمایند که اگر دفاع الهی نباشد که توسط بندگان خدا نسبت به دیگران صورت می‌گیرد، زمین به فساد کشیده می‌شود، گفت: وقتی فساد حاکم شود، همه معبدها از بین می‌رود. اربعین می‌تواند ارزش‌ها را محافظت کرده و پیش ببرد. در سخنی از امام علی علیه‌السلام داریم که می‌فرمایند: شما در زمانی حضور دارید که حق‌گو کم است. با توجه به اینکه اربعین مدافع ارزش‌هاست و آن را بروز می‌کند، حرکت در این مسیر و مدافع ارزش‌ها بودن، هزینه هم دارد. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه نهج‌البلاغه در شهر امام علی علیه‌السلام هم مهجور است، به تشریح خطبه ۵۵ نهج‌البلاغه در وصف یاران پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله پرداخت و ادامه داد: وقتی خداوند دید ما در دفاع از ارزش‌ها صادق هستیم، برای دشمن ما نکبت و برای ما پیروزی به ارمغان آورد. چرا این جمعیت در هوای گرم از بیش از ۶۴ ملیت حضور پیدا می‌کنند. این عزیزان با فاصله ۱۴ قرن از حرکت سیدالشهدا علیه السلام دفاع می‌کنند. 

حضور غیرمسلمانان در اربعین برای دفاع از ارزش‌های حسینی

حجت‌الاسلام‌نواب با بیان اینکه اربعین مربوط به حفاظت و دفاع  از ارزش‌هاست و باید از این فرصت برای برنامه‌های دین بیش از گذشته استفاده کرد، گفت: این ظرفیت را هیچ دین و جایی در جهان جز اسلام ندارد. در اربعین افرادی که مسلمان نیستند هم حضور پیدا می‌کنند و با پرچم خودشان با امام حسین علیه‌السلام بیعت می‌کنند. آن‌ها هم‌کیش سیدالشهدا نیستند، اما با حضورشان از ارزش‌های حسینی دفاع می‌کنند.

پایان پیام/