شنبه 1 مهر 1402

22 اسفند 1395

معاون نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم: بركات معنوي سفر عتبات، در سبك زندگي دانشجويي مشهود است

معاون نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم گفت: انسان مي‌تواند در اين سفر درد و دل‌هاي خودش را با امام بزرگوار خود در ميان بگذارد و نيازهاي خود را به ايشان عرضه بدارد و در طول عمر خويش تبعات مثبت و خوشايند اين ديدار معنوي را در خود ببيند.


حجت‌الاسلام‌والمسلمين محسن كهتري در گفتگو با خبرنگار ايران روشن در رابطه با اعزام دانشجويان قم به عتبات عاليات اظهار داشت: طبيعتاً در ايام جواني ظرفيت‌هايي براي انسان وجود دارد كه بايد آن‌ها را قدر دانست و شايد بتوان گفت اين ظرفيت‌ها در هيچ دوره‌اي از ايام عمر به اين شكل وجود نداشته باشد.

معاون نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم ادامه داد: يكي از آن ظرفيت‌ها، بحث ارتقاء معنوي و پيوندي است كه دانشجويان مي‌توانند با ساحت معصومين (ع) و فضاهاي معنوي برقرار كنند. طبيعتاً يكي از بهترين فضاها براي اينكه اين ارتباط برقرار بشود، عتبات عاليات، حضور در محضر اولياء خدا، كربلا، نجف و اماكن مقدسه است.

وي يادآور شد: اين موضوع به تجربه ثابت‌شده است كه وقتي دانشجويان در اين‌گونه فضاها حضور پيدا مي‌كنند، ناخودآگاه تحولي معنوي در زندگي آن‌ها رخ مي‌دهد كه حتي خودشان نيز آن را پيش‌بيني نمي‌كردند.

كهتري با تشبيه امام معصوم (ع) به پدري مهربان افزود: قرار گرفتن در فضايي كه بسياري از عاشقان اهل‌بيت (ع) در آنجا حضور دارند و فضاي انس و ارتباط پدر گونه در آنجا برقرار است.، بسيار تأثيرگذار خواهد بود. انسان در آنجا احساس مي‌كند در كنار يك پدر مهربان قرارگرفته است.

وي خاطرنشان كرد: امام (ع) در تمام طول زندگي انسان با قلب و فطرت او همراه بوده است اما انسان به دليل مشغله‌هاي روزانه‌اي كه دارد، نتوانسته است يك ارتباط قوي با امام خويش برقرار كند. در اين سفر معنوي، يك فرصت خلوت و تمركز ايجاد مي‌شود تا انسان بتواند با آن امام و پدر مهربان خود بيشتر آشنا و مأنوس شود.

معاون نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم در خاتمه اشاره كرد: انسان مي‌تواند در اين سفر درد و دل‌هاي خودش را با امام بزرگوار خود در ميان بگذارد و نيازهاي خود را به ايشان عرضه بدارد و در طول عمر خويش بركات مثبت و خوشايند اين ديدار معنوي را در خود ببيند.

گفتني است اعزام دانشجويان به عتبات دانشجويي، از بهمن‌ماه سال جاري آغازشده است و تا روز دهم ارديبهشت‌ماه سال آينده ادامه دارد.