یکشنبه 27 خرداد 1403

02 بهمن 1395

داور بخش نثر ادبی دومین سوگواره عبرات: «نثر ادبی» زائران را به سوگواره آورد

«جواد کامور بخشایش» گفت: وجود بخش ادبی در سوگواره عبرات، باعث شد تا زائرانی که در مراسم معنوی پیاده روی اربعین حضور پیدا کردند، بتوانند آنچه را از دلشان می‌جوشد، به زبان ساده و نثرادبی بازگو و دیگران را در احساسات خود، شریک کنند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، «جواد کامور بخشایش» داور بخش نثر ادبی دومین سوگواره عبرات، درباره دلایل حضور این بخش در دومین سوگواره عبرات توضیح داد: از گذشته تاکنون نثر ادبی، به عنوان یکی از ابزار های قدرتمند در ادبیات به شمار می‌رود که در کنار دیگر ژانرهای ادبی، در انتقال مفاهیم و عاطفه و احساسات نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی افزود: بخش رمان که از تاثیرگذارترین گونه های ادبی درادبیات ایران و جهان است، می‌تواند با نثر ادبی، آمیخته شود و وجود بخش ادبی در سوگواره عبرات، باعث شد تا زائرانی که در مراسم معنوی پیاده روی اربعین حضور پیدا کردند، بتوانند آنچه را از دلشان می‌جوشد، به زبان ساده و نثرادبی بازگو و دیگران را در احساسات خود، شریک کنند.

کامور بخشایش همچنین تصریح کرد: زبان ساده یک نثر ادبی، در کنار ژانرهای دیگر جایگاه ویژه‌ای دارد و بیان شفاف احساس و عاطفه در این قالب، این ژانر را از بقیه متمایز می‌کند.

داور بخش نثرادبی دومین سوگواره عبرات در پاسخ به اینکه آیا این سوگواره قابلیت جهانی شدن دارد، گفت: سوگواره عبرات قابلیت جهانی شدن دارد. به شرط آن که بتوانیم آثاری قوی در حوزه ها و بخش های مختلف تولید کنیم. با بالارفتن کیفیت آثار، این سوگواره قابلیت حضور در عرصه جهانی را دارد و حتی می‌توان برای ابتدای کار در جهان اسلام این سوگواره و آثار آن را معرفی کرده و به مرور تولیدات و آثارهنری مربوط به موضوع پیاده روی اربعین را به کل جهان و جهانیان نشان داد.

وی در ادامه به اهداف برگزاری سوگواره عبرات اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این سوگواره، انتقال مفاهیم ارزشمندی است که از دل دلنوشته ها و اشعار و آثارهنری موجود در این سوگواره، خلق می شود. خصوصا که این آثار در زمینه عاشورا، اربعین و واقعه کربلا و امام حسین (ع) است و باید آثار تولید شده ، حسی وتاثیرگذار و بیان کننده مفاهیم مذهبی باشد.

این نویسنده بااشاره به شرکت برخی هنرمندان در سوگواره عبرات گفت: هیچ مجموعه ای را سراغ ندارم که داوری آثارش را به تناسب افرادی که در آن شرکت می کنند، تنظیم کند. داوری آثار صرفا براساس متن های ارسالی صورت می گیرد و نه شخصی که متن را نوشته وارسال کرده است.

دومین سوگواره سراسری عبرات روز ششم بهمن ماه برگزیدگان خود را با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار وزارت کشور معرفی می کند. در این مراسم به سه نفر از برگزیدگان در هر بخش جوایزی تعلق گرفته و دو نفر شایسته تقدیر شناخته می شوند.