دوشنبه 25 تیر 1403

19 دی 1395

جانشين ستاد بازسازي عتبات: تعداد زائران ايراني اربعين سال آينده سه ميليون نفر پيش‌بيني مي‌شود

جانشين رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات كشور گفت: برآورد مي شود تعداد زائران اربعين حسيني از ايران در سال 96 به بيش از سه ميليون نفر افزايش يابد.


به گزارش ايرنا، مسعود شوشتري روز شنبه در اولين همايش تجليل از خادمان اربعين حسيني در سالن هلال احمر سمنان، افزود: از هم اكنون بايد براي خدمت رساني به زائران اربعين حسيني برنامه ريزي دقيق تر شود.

وي با بيان اينكه بيش از 2 ميليون و 400 هزار زائر امسال براي شركت در آيين اربعين حسيني، از سه نقطه مرزي كشورمان راهي عراق شدند، افزود: پيش بيني مي شود براي تسهيل در تردد زائران، مرز ورود و خروج زائران در سال آينده به چهار نقطه افزايش يابد.

جانشين رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات با اشاره به افزايش 100 درصدي حجم خدمات ارائه شده به زائران اربعين حسيني 95، گفت: استان سمنان در خدمات رساني، اسكان و پذيرايي زائران اربعين حسيني 95، از استانهاي برتر كشور است.

امسال، استان سمنان با ايجاد 9 ايستگاه (موكب) و 34 ميليارد ريال كمك هاي نقدي و غيرنقدي، توانست نقش خوبي در اربعين حسيني داشته باشد.

وي، با اشاره به وجود مشكلات در كشور عراق در زمينه هاي مختلف، افزود: با وجود همه مشكلات، استان‌ها خوش درخشيدند و به خوبي توانستند به زائران اربعين حسيني خدمات رساني كنند.

وي، با بيان اينكه استان سمنان با ايجاد ايستگاه خدمات رساني در نجف و كربلا، خدمات شايسته اي به زائران ارايه كرد، بيان كرد: بر اساس ارزيابي ها، استان سمنان در اسكان، تغذيه و خدمات رساني به زائران رتبه برتر كشوري را به خود اختصاص داد.

شوشتري گفت: براي اولين بار توانستيم با برخي از موكب داران عراقي به صورت مشترك خدمات لازم را به زائران ارايه كنيم، ضمن اينكه بيش از 100 هزار نفر از زائران ايراني در منازل مسكوني شهروندان عراقي اسكان يافتند.

جانشين رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات با اشاره به اينكه در اربعين حسيني 95، بيش از 25 هزار نفر از خادمان و دست اندركاران ساماندهي و با دريافت رواديد، براي خدمات رساني به زائران وارد عراق شدند، افزود: اين خادمان در 400 ايستگاه بزرگ به زائران خدمات رساني و كار تغذيه و اسكان آنان را بر عهده داشتد.

شوشتري افزود: بيش از 800 هزار نفر از زائران روزانه در موكب هاي ايراني اسكان داشتند، اضافه كرد: همچنين روزانه چهار ميليون پرس غذا در اين موكب ها پخته و در اختيار زائران قرار داده شد.
شوشتري، از افزايش تعداد زائران اسكان ‌يافته در سامرا و كاظمين نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: برنامه اربعين 96 به‌صورت منسجم در حال انجام است و در نظر داريم تا با محوريت مردم، امور مربوط را به نحو مناسب تر انجام دهيم.

جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات كشور با بيان اينكه 11 سال از عمر ستاد بازسازي عتبات عاليات در عراق مي‌گذرد، افزود: اين ستاد يك تشكل مردم نهاد مهم و با ثبات از طرف جمهوري اسلامي ايران است كه در عراق به عنوان موسسه كوثر فعاليت مي‌كند.

شوشتري اضافه كرد: اين ستاد با پشتوانه كمك‌هاي مردمي و نذورات خيران موفق شده با وجود ركود حاكم بر اقتصاد، طرح هاي مختلف بازسازي و توسعه‌اي را در عتبات اجرا كند.

وي افزود: از محل اين نذورات تا كنون طرح‌هاي زيادي در كوتاه، ميان و بلند مدت اجرا شده كه هم اكنون عمده طرح هاي كوتاه و ميان مدت به پايان رسيده و يا در حال تكميل است.

به گزارش ايرنا، در اين آيين كه آيت الله سيد محمد شاهچراغي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، محمد رضا خباز استاندار، قنبري معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري، فرماندهان نظامي و انتظامي، روحانيون، مديران كل دستگاه‌هاي اجرايي استان و اقشار مختلف حضور داشتند، از 600 نفر از خادمان و دست اندركاران اربعين 95 تجليل شد.