چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

19 دی 1395

استاد دانشگاه علامه طباطبايي تاكيد كرد: رعايت آداب زيارت در حرم هاي مطهر ائمه(ع)

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه حرم امام حسين(ع) محل اقامت و تردد ملائكه است تاكيد كرد: رعايت آداب زيارت در چنين مكان مقدسي بر همه زوار لازم است.


حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيدصدرالدين شريعتي، در سخنراني خود در جمع زوار حرم مطهر حسيني با بيان اينكه امروز به نقلي روز شهادت حضرت زهرا(س) و ميلاد با سعادت حضرت امام حسن عسكري(ع) گفت: در اين روز نوري از انوار طيبه الهي وداع فرمود و دل ما را غمگين كرد و نوري از انوار الهي به دنيا آمدند و چشمان شيعيان را به نور خود روشن كردند.

وي با اشاره به اهميت و والابودن جايگاه حرم مطهر حسيني اظهار داشت: طبق روايات متعدد ملائكه نه تنها به اين حرم شريف تردد دارند بلكه تعداد زيادي همواره مقيم هستند و تا قيامت مقيم خواهند بود.

اين سخنران بيان كرد: چهار هزار ملك و فرشته براي ياري امام حسين آمدند اما ايشان قبول نفرمود و باز برگشتند از خدا براي ياري امام اذن مجدد بگيرند اما وقتي آمدند كه امام شهيد شده بودند و به اذن خدا تا قيامت مقيم هستند.

وي ادامه داد: در چنين فضايي كه چهار هزار ملائكه در روز و چهار هزار ملك در شب مقيم اند و مراقبت از حرم دارند زوار محترم بايد مراقب باشند تا خداي ناكرده در اين فضا معصيتي صورت نگيرد و زيارت را بر اساس آدابي كه دارد انجام دهيم.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي تصريح كرد: يكي ديگر از كارهايي كه بعضا در اين فضاي مقدس كه هشت هزار ملك دائما مراقب زوار هستند صورت مي گيرد اين است كه هنگام نماز جماعت صبح برخي افراد به صورت فرادي نماز خود را مي خوانند و ثواب جماعت را هم از دست مي دهند.