شنبه 5 اسفند 1402

05 دی 1395

بهمنی: نگاه هنری به اربعین؛ ویژگی اصلی سوگواره عبرات است

حبیب الله بهمنی بازیگر و کارگردان سینما معتقد است هنرمندان و اهالی رسانه باید ابعاد و زوایای عظمت اربعین را مورد واکاوی و تجزیه و تحلیل موشکافانه و دقیق قرار دهند و به این مراسم نگاه رویدادی که ساله تکرار می شود، نداشته باشند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» «حبیب الله بهمنی» بازیگر، کارگردان و کارشناس فرهنگی سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درباره اهمیت و جایگاه مراسم  پیاده روی اربعین عنوان کرد: راهپیمایی و پیاده روی اربعین حسینی نمادی است از فرهنگ و باور دینی و مذهبی و ایرانی – اسلامی. این راهپیمایی به تدریج از سطح منطقه فراتر رفته و حالا دیگر جنبه بین المللی پیدا کرده است. به گونه ای تمام شیعیان کشورهای همسایه، آمریکا و اروپا خودشان را وابسته و همراه این مراسم می‌دانند.
 وی افزود: سنتی که در راهپیمایی اربعین به وجود آمده است، کم کم گسترش یافته و هر سال تعداد زائران این تجمع مذهبی بزرگ افزایش پیدا می کند و این دستاورد کمی نیست. زیرا باعث تقویت وحدت شیعیان سراسر دنیا می‌شود.
 این فیلمساز با اشاره به دستاوردها و تاثیرگذاری پیاده روی اربعین حسینی سال جاری بیان کرد: در راهپیمایی امسال دیدیم که تعدادی از اهل سنت که از محبان اهل بیعت هستند، در این مراسم مشارکت داشتند و بدون شک، چنین جریانی قابلیت جهانی شدن و وحدت آفرینی دارد.
 کارگردان «شب کایت‌ها» همچنین خاطرنشان کرد: نباید به این مراسم فقط به چشم یک راهپیمایی نگاه کرد؛ بلکه فرصت و موقعیتی است که می تواند مسائل مختلف فرهنگی، دینی و سیاسی را به هم پیوند داده و باعث جریان سازی شود. همین که افراد مختلف از چهار گوشه دنیا دور هم جمع می‌شوند و برای رسیدن به یک مقصد مشترک حرکت می‌کنند، خود دلیلی بر این مدعاست. این گردهمایی بزرگ زمینه ساز پیوندهای اجتماعی است که می‌تواند به هویت بخشی شیعیان کمک کند.
 بهمنی با بیان این که اربعین فقط یک روز نیست، گفت: اربعین یک مقطع زمانی و جریانی حماسی است که از ابتدای ماه محرم شروع و تا مدت چهل روز ادامه پیدا می‌کند و همسفر بودن در چنین راه طولانی ارتباطات و پیوندها را بین اهالی اش مستحکم تر می‌کند.
 کارگردان «سیب و سلما» با تاکید بر اهمیت جایگاه و نقش هنرمندان در پرداخت هنری به تجمع گسترده اربعین حسینی در قالب برگزاری دومین سوگواره سراسری عبرات افزود: هنرمندان در ارتباط با این راهپیمایی بزرگ دو رویکرد دارند. در وهله اول به عنوان یک انسان مومن ،شیعه و پیروی راه امام حسین (ع) و به عنوان یک فرد از جامعه در این مراسم شرکت دارند و انتخاب چنین مسیری، ارزش کاری یک هنرمند را دوچندان می‌کند. بعد دیگر قضیه این است که هنرمندان با حضور خودشان در جامعه هنری و استفاده از ابزار رسانه ای که در اختیار دارند، می‌توانند بازتاب دهنده اهمیت حضور در راهپیمایی اربعین باشند و با نگاه هنرمندانه خود، فلسفه وجود قیام امام حسین(ع) را برای مردم تبیین و مشخص کنند.
 وی با اشاره به این که دومین سوگواره عبرات فرصتی برای بررسی به پیاده روی اربعین از منظر و دریچه هنرهای مختلف است، توضیح داد: هنرمندان و اهالی رسانه باید در رسانه های مکتوب، رادیویی و تصویری ابعاد و زوایای عظمت اربعین را مورد واکاوی و تجزیه و تحلیل موشکافانه و دقیق قرار بدهند و به این مراسم نگاه رویدادی که هر ساله تکرار می‌شود، نداشته باشند. این راهپیمایی یک پیشینه تاریخی 1400 ساله دارد و باید بیش از این ها در عرصه هنر مورد توجه قرار بگیرد.
گفتنی است دومین سوگواره سراسری عبرات توسط ستاد مرکزی اربعین در 100 بخش شعر، نثرادبی، عکس، نماهنگ، نقاشی، تصویرسازی و کاریکاتور، فیلم و مستند، مقالات علمی، نگارگری و تولیدات رادیویی برگزار می‌شود.