یکشنبه 27 خرداد 1403

29 آذر 1395

در آيين افتتاح ساختمان جديد كنسولگري ايران در كربلا صورت گرفت؛ ابلاغ پيام تشكر دكتر ظريف از مردم و دولت عراق براي پذيرايي از زوار اربعين

معاون وزير امور خارجه كشورمان عصر يكشنبه در آيين افتتاح ساختمان جديد سركنسولگري ايران در كربلاي معلا، تقدير و تشكر دكتر محمدجواد ظريف را به دولت و مردم عراق بخاطر پذيرايي شايسته از زوار اربعين حسيني ابلاغ كرد.


به گزارش ايرنا، ساختمان جديد سركنسولگري ايران در كربلا با حضور عقيل الطريحي استاندار، مقام هاي محلي، مسؤولان عتبه حسيني و عباسي و احزاب و گروه ها و نيز سفير ايران در بغداد و مسؤولان نمايندگي جمهوري اسلامي ايراني در عراق، افتتاح شد.

ساختمان جديد سركنسولگري ايران در كربلا در زميني به مساحت 8 هزار مترمربع با امكانات و تجهيزات مورد نياز براي تسهيل امور زائران ايراني و همچنين اتباع عراقي كه قصد سفرهاي زيارتي و سياحتي به ايران را دارند، احداث شده است.

ميهمانان آيين افتتاحيه از بخش هاي مختلف سركنسولگري ايران در كربلا كه شامل سالن هاي ويژه مراجعان و همچنين سالن همايش ها و اجتماعات و نيز بخش هاي اداري مي شود، بازديد كردند.

در مراسمي كه به همين منظور برگزار شد، مهدي دانش يزدي معاون اداري و مالي وزير امور خارجه كشورمان در سخناني، از جانب ملت و دولت ايران از دولت و مردم عراق و نيز مردم و مقام هاي استان هاي كربلا و نجف بخاطر پذيرايي گرم از زائران حسيني در اربعين امسال تشكر كرد و گفت كه دكتر ظريف وزير امور خارجه كشورمان از وي خواسته است تا پيام تشكر وي را از طريق اين مراسم به مقام هاي عراق و همچنين استان هاي كربلا و نجف و ديگر مناطق ابلاغ كند.

وي همچنين در خصوص پروژه ساختمان جديد كنسولگري ايران در كربلا و نقش آن در تسهيل امور زائران اباعبدالله الحسين(ع) گفت: آمارهاي موجود از تردد مردم دو كشور براي زيارت عتبات عاليات و مراكز و اماكن زيارتي در ايران كه از هر طرف بيش از دو ميليون نفر در سال است، نشان از وحدت و همبستگي دو ملتي دارد كه يك امت محسوب مي شوند.

دانش يزدي تأكيد كرد كه سطح خدمت رساني به زائران در ساختمان جديد كنسولگري ارتقا خواهد يافت.

در اين آيين عقيل الطريحي استاندار كربلا نيز پشت تريبون رفت و در سخناني به زمينه هاي تاريخي دو ملت ايران و عراق كه در شرايط سخت در كنار هم بوده اند اشاره كرد و يادي هم از شهداي عراقي در جنگ تحميلي هشت ساله رژيم بعثي كه در كنار رزمندگان ايراني جنگيده و شهيد شدند و نيز مستشاران نظامي ايراني كه در كنار عراقي ها در دو سال گذشته حضور داشته و به شهادت رسيده اند، كرد.

وي، پيوندهاي دو ملت را تا سطوح علما، دانشگاهيان و فرهنگيان و عمومي مردم دو كشور محكم دانست و از افتتاح ساختمان كنسولگري جديد ايران در كربلا كه سطح خدمت رساني به زائران دو كشور را ارتقا خواهد داد، ابراز خرسندي كرد.

مسعود حسينيان سركنسول ايران در كربلا نيز در ابتداي اين آيين ضمن خير مقدم به حاضران، احداث ساختمان جديد كنسولگري ايران را در اين شهر با هدف افزايش سطح خدمت رساني و تسهيل در امور زائران دو كشور دانست و نيز گزارشي در باره روند تردد زائران دو كشور كه به گفته وي هر روزه افزايش مي يابد، ارائه كرد.

براساس گزارش ها، بيش از دو ميليون ايراني براي شركت در زيارت اربعين حسيني سال جاري وارد عراق شدند كه اين عدد غير از تعداد مسافرت هاي زيارتي ايراني ها به عتبات عاليات است.

از هنگام سقوط رژيم بعثي در سال 2003 ميلادي، ميليون ها ايراني و عراقي بين دو كشور تردد مي كنند كه عمده سفرها زيارتي است و همچنين بخشي از سفرهاي مردم عراق به ايران با هدف گردشگري و درماني انجام مي شود. عدد مسافرت ها ظرف دو سال گذشته از مرز دو ميليون نفر از هر طرف گذشته است.