یکشنبه 12 آذر 1402

02 آذر 1395

با انجام طرح نايب الشهدا؛ 350 هزار زيارت اربعين به نيابت از 160 هزار شهيد انجام شد

مسؤول كارگروه شاهد كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين با بيان اينكه در طرح نايب الشهيد، 350 هزار زيارت اربعين به نيابت از شهداي ايران، حشدالشعبي و مدافعين حرم انجام شد، از استقبال زائران حسيني از اين طرح خبر داد.


حسين عامريان مسؤول كارگروه شاهد كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين در ديدار با حجج اسلام نجفي روحاني مسؤول بعثه عراق، احمدي و اباذري مسؤولان كميته فرهنگي و آموزشي اربعين در ايران و عراق و حسيني مسؤول مؤسسه نجف اشرف، در دفتر بعثه مقام معظم رهبري در كربلا از نحوه اجراي طرح نايب الشهيد در پياده روي اربعين گزارشي ارائه داد.

وي با بيان اينكه طرح نايب الشهيد از سوي كارگروه شاهد كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين و با شعار امسال در پياده روي اربعين من نايب الشهيد هستم، اجرا شد، افزود: در اين طرح، هر زائر به نيابت از يك شهيد به پياده روي اربعين و زيارت اباعبدالله الحسين‌(ع) مشرف شد.

مسؤول كارگروه شاهد كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين خاطرنشان كرد: زائران اربعين در پياده‌روي امسال هر كدام نايب يك شهيد شدند و به نيابت از شهيد، در طول مسير همراه با شهيد بوده و زندگينامه و سيره شهيد مورد نظر را مطالعه كردند.

مديرعامل كانون همبستگي فرزندان شاهد هدف از اجراي طرح نايب الشهيد را ترويج فرهنگ ايثار و شهادت عنوان و ابراز كرد: شهدا خود را فداي كاروان زينبي كردند تا نايبان آنها بتوانند اين مسير را زينب‌گونه طي كرده و به كربلا برسند.

وي با اشاره به تبليغات مجازي و رسانه اي كه در ايران درباره اين طرح صورت گرفت و با استقبال مردم نيز همراه شد، گفت: براساس اين طرح 350 هزار كارت داراي عكس و مشخصات شهيد به همراه آداب زيارت آماده شده بود كه در اختيار زائران قرار گرفت.

عامريان اظهار داشت: در طرح نايب الشهيد، 350 هزار زيارت اربعين به نيابت از 160 هزار شهيد ايراني، مدافع حرم و حشدالشعبي انجام شد كه مورد استقبال زائران ايراني و عراقي قرار گرفت.

وي با اشاره به اينكه طرح نايب الشهيد بدون كمك مادي از هيچ ارگان و نهادي و به صورت كاملا مردمي به سرانجام رسيد، گفت: تمام زائراني كه در اين طرح شركت كردند، توجيه شدند تا زيارت را به نيابت از شهدا انجام دهند.

در ادامه اين ديدار، حجت الاسلام والمسلمين سيدحميد حسيني مسؤول مؤسسه نجف اشرف اجراي طرح نايب الشهيد را يك فكر ناب و سبب ترويج فرهنگ ايثار و شهادت دانست كه بايد درباره آن فرهنگ سازي شود.

وي ساخت يك برنامه مستند تلويزيوني از طرح نايب الشهيد را ضروري خواند و خواستار آموزش گروهي از جوانان عراقي براي انجام چنين طرحي ويژه شهداي عراق شامل مجاهدين عراقي، حشدالشعبي، ارتش و شرطه اتحاديه شد.

مسؤول مؤسسه نجف اشراف با بيان اينكه طرح نايب الشهيد سبب تكريم مقام شهيد و شهادت مي شود، خاطرنشان كرد: مردم عراق بايد بدانند كه اين كار توسط ايراني ها به انجام رسيده است چراكه اگر اين موضوع را بدانند سبب ايجاد محبت بيشتر بين دو ملت مي شود.

همچنين حجت الاسلام والمسلمين اباذري رايزن فرهنگي ايران در عراق كه مسؤوليت كميته فرهنگي اربعين را نيز برعهده دارد، مخاطب شناسي و برنامه ريزي دقيق را شرط اجراي موفقيت آميز طرح در سالهاي آينده دانست.