دوشنبه 25 تیر 1403

05 آبان 1395

رییس سازمان اوقاف: اربعین بزرگ‌‌ترین همایش مردمی است

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه امروز نام امام حسین(ع) و یارانش همچون خورشیدی درخشان در جهان می درخشد، گفت: حرکت عظیم مردمی در ایام اربعین حسینی و در پاسداشت نهضت کربلا بزرگ‌‌ترین همایش مردمی و در راستای ابراز ارادت به سید و سالار شهیدان است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلیمن محمدی در همایش سراسری مسؤولان دبیرخانه و کارشناسان هماهنگی و پیگیری ادارات اوقاف و امور خیریه سراسر کشور با تسلیت ایام رحلت حضرت سجاد(ع) و بیان اینکه شرایط و اوضاع تاریخی امام چهارم شیعیان بعد از قیام عاشورا بسیار دشوار و بغرنج بود تصریح کرد: حضرت امام زین العابدین(ع) به دلیل شرایط بحرانی و تنگناهای بنی امیه نمی توانستند اصول دین و دستورات پیامبر(ص) و ائمه را صریحاً برای مردم  بیان کنند از این رو به بیان ادعیه و مناجات روی آوردند که مشحون از معارف علوی و نبوی است و این ادعیه در قالب صحیفه سجادیه هم اکنون در اختیار ماست.

رئیس سازمان اوقاف در همین زمینه با بیان اینکه برای تبلیغ دین باید سختی ها را همچون ائمه(ع) تحمل کرد افزود: امروز به برکت حرکت امام راحل و خون شهیدان و هدایت های رهبری معظم انقلاب، نظام اسلامی با قدرت و قوت به پیش می رود و اوقاف هم که جزئی از تشکیلات نظام واهل بیت(ع) است باید  به سهم خود در راستای تبلیغ دین و معارف قرآنی و ترویج سیره اهل بیت تلاش کند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه نباید خط مشی زندگی فردی و اجتماعی مان به گونه ای باشد که در مقابل و مخالفت اهل بیت قرار گیرد تاکید کرد: کارشناسان و کارکنان اوقاف باید در مسیر صحیح قرآن و اهل بیت با مدیریت صحیح و نظارت مستمر وظایف خویش را پیگیری نمایند و هر گونه کوتاهی و تخلف موجب خسران در دنیا و آخرت است.

رئیس سازمان اوقاف با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره پیگیری کارها تا حصول نتیجه در همه بخش ها تصریح کرد: پیگیری و به نتیجه رساندن برنامه ها و ابلاغیه ها یکی از وظایف اداری و کاری کارشناسان است که باید با مدیریت و نظارت مستمر نتایج مورد نظر را محقق سازد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف یکی از لوازم پیشرفت و تعالی سازمانی را بیان راهکارهای موثر و یادآوری نواقص و کاستی ها دانست و افزود: کسانی که تجارب خوبی در پیگیری و به نتیجه رساندن امور در حوزه های مختلف اداری دارند و یا اینکه نواقصی را می بینند باید آن را بیان کنند تا در فرآیند امور از آن بهره برداری شود.

رئیس سازمان اوقاف نهادینه کردن فرهنگ پیگیری امور را مورد تاکید قرار داد و افزود: اهمیت دادن به پیگیری و نهادینه کردن آن در امور اداری و فرهنگ سازی آن یکی از وظایف مدیران سازمان، ادارت استانها و شهرستانها و کارشناسان و کارکنان است و پیگیری کارها باید به فرهنگ عمومی و سازمانی تبدیل شود.

وی در هم زمینه خاطرنشان کرد: برای تبدیل فرهنگ پیگیری به یک فرهنگ قالب سازمانی نیازمند همکاری همه بخش های سازمان به ویژه معاونت فرهنگی و اجتماعی و روابط عمومی هستیم.

رئیس سازمان اوقاف اولویت بندی در امور و وظایف سازمانی را مورد تاکید قرار داد و افزود: سازمان اوقاف با تمام شئون زندگی مردم ارتباط دارد و برای پاسخگویی سریع و حل مشکلات مردم باید برنامه ها، اهداف و وظایف را دسته بندی و واولویت بندی کرد و به امور مهم اولویت داد چراکه بودجه و امکانات ما محدود است.

 وی توجه به تخصص و تخصصی کردن امور پیگیری را در دفاتر ریاست ادارات اوقاف خاطرنشان کرد و افزود: استفاده از تجربیات سایر ادارات، آموزش مستمر و بهره گیری از ابزار و امکانات روز لازمه تحقق اهداف در دبیرخانه های ادارات اوقاف است.

رئیس سازمان اوقاف یکی از سطوح پیگیری امور اداری را مدیران و معاونان دانست و افزود: کارشناسان پیگیری باید برای تمامی سطوح به ویژه مدیران و معاونان در سطح سازمان و ادارات  استانی و شهرستانی برنامه داشته باشند و پیگیری امور اداری را صرفاً به رده های پایان ادارات محدود نکنند.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف در ادامه توجه به برنامه های ابلاغی سالانه و به نتیجه رساندن آن تا سطوح شهرستانی و امامزادگان و بقاع متبرکه را خواستار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی یکی از وظایف مهم کارشناسان دبیرخانه های ادارات اوقاف را پاسخگویی به مکاتبات مردم دانست و افزود: پاسخگویی سریع به مکاتبات مردمی و رعایت احترام و ادب با ارباب رجوع و پاسخگویی به تمامی مکاتبات مردم باید در دستور کار کارکنان دبیرخانه ها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی در ادامه یکی از لوازم پیشرفت و تعالی سازمانی را تصمیم گیری قاطع در امور دانست و افزود: هیچ طرح و برنامه ای نباید در سازمان اوقاف بلاتکلیف و معطل و مبهم بر زمین باقی بماند و همه دست اندرکاران وظیفه دارند برای حل مشکلات و پیشرفت در امور بکوشند و برای تصمیم گیری لازم قاطعیت به خرج دهند.

وی هماهنگی، همگرایی و هم زبانی را لازمه تحقق اهداف و برنامه های سازمان اوقاف دانست و افزود: ارزیابی عملکرد کارکنان و ایجاد ضمانت اجرایی برای پیشبرد کارها و برنامه ها ضروری است و بدون ضمانت اجرایی در قالب های معمول هیچ برنامه ای محقق نمی شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی در ادامه با اشاره به برنامه های سازمان اوقاف برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی تصریح کرد: اربعین حسینی و حرکت بزرگ دسته های عزاداری و هیأت های مذهبی به سمت کربلای معلی، بزرگترین همایش مردمی با شعار لبیک یا حسین است که در پاسداشت نهضت کربلا و تعظیم شعائر دینی و ابراز ارادت به سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) برپا می شود و بزرگی این همایش هم از عظمت قیام و حرکت امام حسین (ع) سرچشمه می گیرد.