پنج شنبه 9 آذر 1402

27 مهر 1395

نشست خبری کارگروه تبلیغ و نماز کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین برگزار شد.

رييس كميته فرهنگي و آموزشي ستاد مركزي اربعين در نشست خبري كارگروه تبليغ و نماز اين كميته، با تبيين فعاليت هاي اين كارگروه، از همكاري و تعامل مؤسسات و نهادهاي تبليغي عراق با ستاد مركزي اربعين خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی، مسئول کارگروه تبلیغ و نماز کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی امروز (27 مهر) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات ستاد مرکز اربعین حسینی در ایام اربعین، عنوان کرد: یکی از مهم ترین موضوعات امروز، اجتماع میلیونی شیعیان و عاشقان اهل بیت(ع) در ایام اربعین است.

روحانیون مبلغ در مجموعه اجتماع میلیونی اربعین حسینی حضور خواهند داشت

حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی تصریح کرد: پیام عاشورا و پیام تجمع اربعین بدون برنامه ریزی دقیق، محتوایی و تبلیغی امکان پذیر نیست؛ یکی از موضوعات مهم در این عرصه، بحث تبلیغ و نماز است که در این راستا از حضور مبلغان در مجموعه اجتماع میلیونی به صورت برنامه ریزی شده استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به این که امسال کارگروه تبلیغ و نماز در کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین حسینی تشکیل شده است، گفت: این کارگروه با حضور مجموعه نهادها و سازمان‌های تبلیغ تشکیل شده است و معاونت تبلیغی حوزه علمیه، جامعه المصطفی العالمیه، موسسه روایت سیره شهداء، بعثه رهبری، سازمان اوقاف و امور خیریه و تشکل‌های جهادی در این کارگروه حضور دارند.

حضور مبلغان در مسیر حرکت زائران اربعین حسینی و اماکن مقدس

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: در کارگروه تبلیغ و نماز، شورای هماهنگی و برنامه ریزی طراحی شد و پس از تشکیل جلسات مختلف، نظام نامه دقیقی به نام نظام نامه محتوایی، آموزشی، اقامه نماز، اعزام و نظام نامه ای که بتواند اهداف را اجرایی کند، تدوین شد و در آن کارگروه‌هایی تشکیل شد تا برای ایام اربعین برنامه ریزی صورت بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی بیان داشت: در این کارگروه برنامه ریزی شده است که در ایام اربعین مبلغانی حضور داشته باشند که دوره‌های آموزشی تخصصی در محورهای مختلف را گذرانده باشند.

وی عنوان کرد: اجتماع زائران اربعین تنها در مسیر نجف تا کربلا نیست، بلکه در مرزهای مهران، شلمچه، چزابه و ... زائران حضور دارند و در این مکان ها، مبلغان به اجرای برنامه‌های تبلیغی و اقامه نماز می‌پردازند؛ همچنین در ایام اربعین، مبلغان در حسینیه ها، مساجد و بقاع متبرکه در مسیر حرکت زائران وجود دارد، حضور خواهند داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: مبلغان در محورهای شهر نجف، شهر کربلا، کوفه، کاظمین، سامراء، محور نجف به کربلا، شط به کربلا، طریق بصره و حله به کربلا، طریق مهران به کوت حضور خواهند داشت، همچنین برخی اماکن متبرکه عراق از جمله وادی السلام، مسجد حنانه، مرقد کمیل، تل زینبیه، مقام صاحب الزمان (عج)، مسجد کوفه، مسجد سهله را تحت پوشش قرار می‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی تصریح کرد: رویکرد کارگروه تبلیغ و نماز، نشر معارف اسلامی و اهل بیت (ع)، پاسخگویی به مسائل شرعی، ارتقای سطح معرفتی و اعتقادی زائرین اربعین است و اولویت مبلغان در این طرح، زائران ایرانی است.

هزار و صد نفر از مبلغان ساماندهی می‌شوند

وی یادآور شد: در کارگروه تبلیغی، هزار و صد نفر از مبلغان ساماندهی می‌شوند و دوره‌های آموزشی برای آنها برگزار و ره توشه‌های تبلیغی در اختیار آنها قرا می‌گیرد، همچنین از میان این مبلغان، صد نفر مبلغه هستند و به موکب‌ها و مکان‌های ویژه بانوان اعزام می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: در دوره‌های آموزشی، روش‌های تبلیغی گفتمانی، منبری، چندرسانه ای و روایت گری و همچنین روش‌های مختلف نشر معارف نهضت عاشورایی به مبلغان آموزش داده می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی تصریح کرد: امسال اتحاد، وحدت و همدلی بین مجموعه‌های تبلیغی اتفاق افتاده است تا با استراتژی و برنامه‌های دقیق، بحث تبلیغ و اقامه نماز را در حرکت اربعین داشته باشیم.

وی فزود: حضور مجموعه‌های مختلف تبلیغی در کنار هم برکاتی دارد، از جمله در این کارگروه می‌توان از ظرفیت‌های تخصصی مجموعه‌ها استفاده کرد، برای مثال از ظرفیت مبلغان و طلاب جامعه المصطفی برای زائران غیرایرانی می‌توان استفاده کرد؛ همچنین اگر مسئولین عراق درخواست داشته باشند، می‌توان مبلغانی را برای آنها اعزام کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: روحانیونی که علاقمندند به عنوان مبلغان اربعین حسینی در عرصه تبلیغ فعالیت کنند، می‌توانند از فردا (28 مهر) تا روز پنج شنبه (6 آبان) به پایگاه‌های الکترونیکی http://alarbaeen.ir/ ، http://oghaf.ir/ و http://www.samta.ir/ مراجعه و اقدام به ثبت نام کنند؛ کار تبلیغی مبلغان از 5 صفر آغاز می‌شود و تا دو هفته ادامه دارد.

 

حجت الاسلام و المسلمین شرفخانی گفت: مبلغانی که در این طرح شرکت می‌کنند، باید آشنایی کامل در عرصه تبلیغ در عراق داشته باشند، پس از دوره آموزشی، سرفصل‌ها و کتاب‌های آموزشی و برنامه‌های محتوایی و آموزشی در اختیار مبلغان قرار می‌گیرد.

 

وی تأکید کرد: همه مبلغانی که در این حرکت مبارک حضور پیدا کنند و کار تبلیغی انجام دهند، بانگاه جهادی است، ساختار حرکت اربعین ساختار جهادی است و مبلغانی که در اربعین حسینی ساماندهی می‌شوند، با نگاه جهادی است و حق الزحمه ای در نظر گرفته نشده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان داشت: کمیته فرهنگی عراق با ستاد مرکزی اربعین ایران جلسات مشترکی داشته اند و برنامه‌های تبلیغی منسجمی در ایام اربعین خواهند داشت، اولویت ما در عراق زائران ایرانی است و در صورت درخواست، به موکب‌های و مکان‌های دیگر هم اعزام می‌شوند.


آخرین اخبار