یکشنبه 19 آذر 1402

29 مرداد 1395

اوحدی خبر داد نام‌نویسی 60 هزار زائر اربعین/ پیش‌بینی اعزام 2 میلیون ایرانی در کاروان اربعین

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه خانواده شهدای منا به دیدار رهبر انقلاب می‌روند، از نام‌نویسی 60 هزار زائر اربعین در سایت سماح خبر داد.


سعید اوحدی در حاشیه سفر به مازندران اظهار کرد: در آینده نزدیک دو مراسم مهم و ارزشمند پیش‌رو داریم.

وی با اشاره به گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت زائران ایرانی در حادثه منا با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران، افزود: این مراسم از اول تا نهم ذی‌الحجه برگزار می‌شود که برنامه‌های مطلوبی در نظر گرفته شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور با اعلام اینکه برای این منظور هفت کمیته تشکیل شده که پنج کمیته محتوایی و اجرایی و دو کمیته با رویکرد بین‌المللی فعالیت دارند، تصریح کرد: کمیته حقوقی با مسؤولیت وزارت امور خارجه و کمیته بین‌الملل با همکاری وزرات فرهنگ و ارشاد مسؤولیت‌ها را برعهده دارند، البته همانند این کمیته در استان‌ها با محوریت ادارات‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد می‌شود.

اوحدی با بیان اینکه در دیداری که به صورت ادواری با خانواده شهدای اهل شیعه و سنت فاجعه منا داشتیم همه خانواده‌ها یک درخواست مشترک داشتند و خواستار دیدار با مقام معظم رهبری بودند افزود: این مهم با پیگیری‌های لازم با حضور خانواده شهدای منا محقق می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی شهدای منا با حضور رئیس جمهور که شهریور امسال در تهران برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: فراخوان دعای عرفه در مصلاهای مراکز استان‌ها با رویکرد گرامیداشت شهدای منا داده شد، همچنین از فرمانداران و شهرداران می‌خواهیم که در شهرهایی که از شهدای منا بهره می‌برند خیابان، بلوار، پارک و کوچه‌های محل سکونت شهدا به‌نام آنها نام‌گذاری شود و بخشی از موزه شهدا هم به شهدای منا اختصاص یابد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اعزام زائران اربعین به عنوان دومین مراسم مهم، تصریح کرد: در زمینه اعزام زائران در اربعین با توجه به برگزاری ستاد اربعین با ریاست وزیر کشور در قالب 13 کمیته فعالیت‌هایی انجام شد.

وی یادآور شد: سامانه ملی "سماح" با آدرس www.samah.ir از هفته گذشته ثبت‌نام از زائران مشتاق حضور در حماسه ماندگار حسینی را شروع کرده و تاکنون 60 هزار نفر از زائران در این سامانه ثبت‌نام کردند.

اوحدی با اشاره به اینکه محدودیتی در نام‌نویسی برای اعزام به عتبات عالیات عراق در اربعین نداریم، بیان کرد: پیش‌بینی‌ها مبنی بر اعزام 2 میلیون زائر در اربعین از ایران است همچنین تنها راه ثبت‌نام اربعین این سایت اینترنتی بوده که برای تسهیل سفر در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: از زائران اربعین حسینی خواهش دارم تا ثبت‌نام را به روزهای آخر مهلت مقرر موکول نکنند البته سامانه اینترنتی هوشمند بوده و تا 15 صفر برای نام‌نویسی باز است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از ویژگی‌های این اقدام مشخص شدن تاریخ خروج زائران از مرز کشور است البته هم‌اکنون سه مرز مهران، چزابه و شلمچه برای اعزام زائران در نظر گرفته شد و امید داریم با هماهنگی لازم برای صدور ویزا از روز نخست شهریور خدمات لازم در این زمینه هم ارائه شود.