جمعه 4 اسفند 1402

27 مرداد 1395

محمدرضا آهنج : آزادگی امام حسین(ع) تنها متعلق به شیعیان نیست/جشنواره موضوع معصومین پدیده‌ای تخصصی است

محمدرضا آهنج گفت: نکته قابل تامل در برگزاری جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» با موضوع امام حسین (ع) این است که موضوع آزادگی ایشان تنها متعلق به شیعیان نیست، بلکه ادیان مختلف نیز از حماسه عاشورا سهم دارند.


محمدرضا آهنج کارگردان تلویزیون و سینما در ارتباط با جشنواره «چهل چراغ» به خبرنگار فارس گفت: برگزاری یک جشنواره و یا رویداد فرهنگی مانند جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل چراغ» که با نام امام حسین (ع) برگزار می‌شود، فراتر از نگاه های سیاسی و جناحی است چراکه حماسه عاشورا و شرح آزادگی امام و یاران ایشان متعلق به همه انسان های آزاده است و باید تلاش شود به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

محمدرضا آهنج کارگردان تلویزیون و سینما با بیان این مطلب، برگزاری جشنواره «چهل‌چراغ» را یک رویداد تخصصی ارزیابی کرد و گفت: برگزاری رویدادهای فرهنگی با موضوع امامان و معصومین یک پدیده کاملا تخصصی است که باید کارشناسی شده و متکی به نقطه نظرات علمی برگزار شود که در این راستا حوزه علمیه و کارشناسان فرهنگی در این حوزه به خوبی می توانند همراه باشند. در واقع وجود نگاه های تخصصی ضرروت دارد.

وی در ادامه افزود: نکته قابل تامل در برگزاری جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» با موضوع امام حسین (ع) این است که موضوع آزادگی امام حسین (ع) تنها متعلق به شیعیان نیست بلکه ادیان مختلف نیز از حماسه عاشورا و آزادگی که سیره زندگی امام بوده است، سهم دارند و دربرگزاری این رویداد فرهنگی باید اقلیت های مذهبی را نیز در نظر گرفت.

کارگردان فیلم سینمایی «بهشت منتظر می ماند» تاکید کرد: هدف گذاری در برگزاری جشنواره های موضوعی از مهمترین اهداف دست اندرکاران برگزاری جشنواره هایی از این دست است و حساسیت در این هدف گذاری زمانی حساس تر می‌شود که بدانیم قرار است جشنواره ای با موضوع امام حسین (ع) برگزار کنیم و امیدوار هستم دست اندرکاران برگزاری این رویداد فرهنگی هدف گذاری درستی در این زمینه انجام داده باشند.

آهنج در پایان با اشاره به مردمی بودن جشنواره فیلم و عکس جشنواره «چهل چراغ» گفت: با شناخت اهداف، برنامه ریزی مناسب و حضور مردم می‌توان به خروجی مناسبی دست یافت. در نگاه کلی جشنواره ای که به نام امام حسین (ع) برگزار می‌شود باید در شان صاحب مجلس باشد.