logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/01/10 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي: ضرورت وجود روحاني خط شكن براي رفع مشكلات و معضلات جامعه

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی: ضرورت وجود روحانی خط شكن برای رفع مشكلات و معضلات جامعه

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینكه وجود روحانی خط شكن برای رفع مشكلات و معضلات جامعه یك ضرورت است، گفت: جدی گرفتن قرآن برای سعادت دنیا و آخرت یك اصل است، لذا روحانیون باید در زندگی خود قرآن را جدی بگیرند تا موجب شود مردم كلام الهی را در زندگی خود ساری و جاری كنند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جلسه روحانیون و مداحان كاروانها كه صبح امروز در بعثه مقام معظم رهبری دركربلا برگزار شد، اظهار كرد: متأسفانه امروز در حوزه و دانشگاه درس‌هایی می‌خوانیم كه نه واجب است و نه مستحب و نه مشكل فرد یا جامعه‌ای را حل می‌كند حتی در رساله مراجع مطالبی هست كه لزومی ندارد مانند شك بین دو و پنج كه حتی هیچ جنی نیز چنین شكی نمی‌كند.

رییس ستاد اقامه نماز كشور گفت: برخی قرآن نمی‌خوانند و برخی نیز به خیال عدم فهم قرآن از تدبر در قرآن می‌ترسند حال آنكه خداوند سبحان خود ما را به تدبر در قرآن فراخوانده است و اگرچه ما نمی‌توانیم به اندازه اهل بیت از قرآن بفهمیم ولی بدانیم كه همانطور كه غواص از دریا بیش از سایر افراد دستاورد كسب می‌كند هركس در قرآن تدبر كند و عمیق تر بنگرد دستاورد بیشتری به دست خواهد آورد.

وی خاطرنشان كرد: شهید محراب آیت الله مدنی یك روز سر درس گریست و گفت: «مرتكب گناهی شده ام كه تا حالا متوجه نبوده ام. دیشب فهمیدم این كار، گناه بوده است؛ پرسیدند: «آقا گناهت چه بوده؟»؛ گفت: «دقت كردم، دیدم جامع المقدمات، سیوطی، حاشیه، معالم، رسائل و مكاسب را سطر به سطر درس گرفته ام و مباحثه و مطالعه كرده ام، اما برای فهم كتاب خدا، نه درس رفته ام و نه مباحثه كرده ام.»

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اینكه درس های رسائل، مكاسب، كفایه و ... را بخوانید، اما عمرتان را در اختیار حوزه قرار ندهید، گفت: حوزه علمیه 17 هزار نفر طلبه دارد كه كفایه خوانده اند. من نمی گویم كه كفایه خوانده نشود، حرف من این است كه چرا كفایه هست ولی قرآن نیست؟

قرائتی خطاب به روحانیون و مداحان كاروانها تاكید كرد: تصمیم بگیرید و برای تصمیم خود تفسیر قرآن را ببینید زیرا قرآن حرف به حرف و كلمه به كلمه‌اش نكته دارد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینكه در قرآن نقل شده كه قریش در زمستان و تابستان به خاطر گرما و سرما مهاجرت كرده است، گفت: ما به خاطر گرما سه ماه حوزه و دانشگاه‌ها را تعطیل می‌كنیم در حالی كه می‌توانیم برای تحصیل به مناطق خوش آب و هوا برویم.

وی تصریح كرد: مردم برای شكم خود هجرت می‌كنند حال چگونه است كه طلبه برای دانش و دین خود راه نمی‌افتد و هجرت نمی‌كند بلكه ساده‌ترین راه را كه تعطیلی در ایام تابستان است، بر می‌گزیند.

این معلم درس اخلاق با بیان اینكه وجود روحانی خط شكن برای رفع مشكلات و معضلات جامعه یك ضرورت است، گفت: جدی گرفتن قرآن برای سعادت دنیا و آخرت یك اصل است، لذا روحانیون باید در زندگی خود قرآن را جدی بگیرند تا موجب شود مردم كلام الهی را در زندگی خود ساری و جاری كنند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی ادامه داد: روحانیون باید نسبت به صرف وقت و عمر خود حساس باشند و متناسب با نیاز روز جامعه به مسائل دینی، مهارت های خود را ارتقا دهند، چرا كه ارتقا توانمندی و مهارت های فردی برای تبلیغ صحیح و قابل قبول اسلام توسط مبلغین و روحانیون، ضرورتی است كه نباید مورد غفلت قرار گیرد.

وی با تاكید براینكه روحانیون نباید بیان احكام و مسئله گفتن برای مردم را ساده بپندارند، گفت: توصیه من به روحانیون این است كه كم حرف بزنید و بیش از 20 دقیقه حرف نزنید چراكه مردم در 20 دقیقه اول صحبت‌ها دل می‌دهند و در 20 دقیقه دوم خسته می‌شوند و در 20 دقیقه آخر گوش و دل نمی‌دهند.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان این كه تفسیر قرآن برای "للناس" باشد نه "للخواص"، تصریح كرد: روحانیون باید از جزء جزء آیات قرآن، دستور العمل های اسلامی را استخراج و آنها رابه صورت شیوا بر روی منبرها بیان كنند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی ابراز كرد: به عنوان نمونه من برای یك آیه قران كریم، «و بالوالدین احسانا» 60 نكته استخراج كردم كه متناسب با دادگاه خانواده است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته و در همین ایام، در یك برنامه تلویزیونی از آیات سوره مباركه بقره عمر امام زمان (عج) را توانستم استدلال كنم و این باعث شد تا رهبر انقلاب از من تشكر كنند.

قرائتی ادامه داد: بنده به عنوان یك طلبه اگر میخواهم به بهترین كتاب كه كتب آیت الله مطهری است رجوع كنم، هزار سخنرانی بیشتر نمیتوانم از آنها استخراج كنم، در عین حال از قرآن كریم میتوان هزاران هزار سخنرانی استخراج كرد چراكه اگر صبح آن را بخوانید یك چیز یاد خواهید گرفت و اگر شب آن را نگاه كنید چیز جدیدتری یاد خواهید گرفت.

رئیس ستاد اقامه نماز افزود: تفاسیر قرآن كریم با توجه به نیاز های جامعه باید هر دو سال تغییر پیدا كند و مطالب جدیدتری را با توجه به نیاز های جامعه به مردم برساند.

مطالب مشابه