logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1396/01/07 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر: مسئولان كشوربراي تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري تلاش كنند

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر: مسئولان كشوربرای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری تلاش كنند

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با اشاره به اینكه مقام معظم رهبری درسخنرانی مشهد راهكارهای خروج ازگرفتاری ها رامطرح كردند، ابرازامیدواری كرد كه درپایان امسال كارنامه بسیاردرخشانی ازمسئولان كشور را شاهد باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكر درنخستین دیداربا كاركنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری درسال 96 با مهم و جامع خواندن فرمایشات مقام معظم رهبری درجوارمضجع حضرت علی بن موسی الرضا(ع) تصریح كرد: ایشان تحلیل بسیارجامعی از پیشرفت های كشور وشرایط اقتصادی جامعه ارائه و راهكارهای خروج ازگرفتاری ها را مطرح كردند كه بسیار مهم و ارزشمند است وامیدواریم مسئولان كشور و دلسوزان جامعه برای تحقق فرمایشات معظم له تلاش كنند.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت نامگذاری سال96 بعنوان سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری را یادآور شد و با اشاره به توطئه های دشمنان برای ضربه زدن به اقتصاد كشور گفت: این روزها نشانه های این توطئه را به خوبی مشاهده می كنیم لیكن به فضل الهی و با حمایت مردم و رهبری خردمندانه رهبر معظم انقلاب و تلاش مسئولان خدوم در كشوراین توطئه خنثی خواهد شد و ملت ما یكباردیگرسربلند ازاین امتحان بیرون خواهند آمد و امیدواریم درپایان امسال كارنامه بسیاردرخشانی از مسئولان را شاهد باشیم و با اشتغال جوانان راه برای سازندگی ، رشد و تعالی كشور بیش از پیش فراهم شود.

وی همچنین با مهم خواندن انتخابات آینده ریاست جمهوری ابرازامیدواری كرد كسانی كه از وضعیت فعلی و شرایط امروز جهان غافل اند از بداخلاقی ها دست بردارند و اجازه دهند درمحیطی آرام ومنطقی، مردم با آرامش كامل پای صندوق های رای بیایند و نامزد مورد نظرشان را انتخاب كنند.

وی تصریح كرد: مقام معظم رهبری صریحا اعلام كردند كه برای ایشان اصل حضور مردم مطرح است وهركسی را روی كار بیاید تائید می كنند، شیوه ایشان درگذشته نیز همین بوده و در آینده نیز همین خواهد بود .

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت دربخش دیگری ازسخنان خود با تاكید براینكه نظرمقام معظم رهبری همواره بربرگزاری حج عزتمندانه بوده است، اظهارداشت: ایشان همیشه تاكید داشته اند حج باید با حفظ موازین مورد نظرما برقرار شود چون حج یك واجب شرعی است و نمی تواند تعطیل شود.

وی افزود: ما ازاول هم اعلام كردیم كه مسئله حج را به روابط سیاسی دو كشور پیوند نمی زنیم چراكه حج فریضه دینی و الهی و ركن دین است و برهمین اساس تمام همت خود را بكار گرفتیم تا این فریضه تعطیل نشود و بحمدالله این موفقیت حاصل شد.

سرپرست حجاج ایرانی اضافه كرد: دراین دورازمذاكرات هیئت ایرانی به ریاست آقای حمید محمدی گفتگوهای بسیار صریح ، سازنده ومنطقی را با طرف سعودی انجام داد و بعد ازچند بار نامه نگاری و گفتگوهای صریح وروشن نتیجه مطلوب بدست آمد.

نماینده ولی فقیه درادامه به تفصیل دستاوردهای مذاكرات درخصوص حفظ عزت ، كرامت و امنیت حجاج ، نحوه صدور روادید ، امور كنسولی و چگونگی انتقال زائران ایرانی به عربستان و پیگیری امورحقوقی شهدای مسجدالحرام ومنا را بیان و تصریح كرد: در موضوع شهدای منا با استدلال هایی كه صورت گرفت مقررشد كه كمیته حقیقت یاب به فعالیت خود ادامه دهد تا اینكه ما نظرات و مستندات خود را ارائه كنیم و ما وظیفه داریم در این زمینه پیگیری ها را ادمه دهیم.

وی با تاكید اینكه برخی تصورنكنند كه خدای ناكرده در مورد شهدای منا كوتاهی صورت گرفته است، اظهارداشت: ما نظرمان این بوده كه قضیه منا باید درگفتگوهای مستقیم و طرفینی حل شود والان این راه درحال بازشدن است و انشاء الله ازطریق گفتگو خواسته مورد نظرما درباره شهدای منا نیزتحقق پیدا خواهد كرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا اشاره به اینكه دفترنمایندگی سازمان حج و زیارت درعربستان بزودی فعال خواهد شد، تعداد افرادی را كه سال96 از ایران به حج مشرف می شوند بیش ازهشتاد و شش هزارنفراعلام كرد وگفت: درتوافق صورت گرفته برگزاری تجمعات و مراسم دعا درمحل اسكان زائران ایرانی همچون گذشته انجام خواهد شد.

وی تصریح كرد: توافقنامه حج قطعی شده و به امضای سرپرست سازمان حج و زیارت و وزیرحج عربستان رسیده است وما امیدواریم امسال حج خوب ،عزتمندانه و مطلوبی را داشته باشیم و زائران ایرانی با خاطری آسوده مناسك حج و وظایف دینی وعبادی خود را انجام دهند.

نماینده ولی فقیه با تاكیدبراینكه توافقنامه حج درشرایط بسیارخوبی به امضا رسیده است، اظهارداشت: طرف سعودی دراین دوره از مذاكرات منطقی برخورد كرد و توافقی كه درنشست و گفتگو با وزیر حج عربستان بدست آمد می تواند نقطه شروع خوبی باشد تا درآینده نیزمسایل مختلف درحوزه حج را از طریق تفاهم پیش ببریم.

وی هماهنگی میان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج وزیارت را بسیارخوب توصیف كرد و با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای كارشناسی هزینه های حج سال 96 ابرازامیدواری نمود كه درقیمت گذاری افزایش چشمگیری رخ ندهد.

وی همچنین از كاركنان بعثه ، سازمان حج و موسسات وابسته خواست كه با تمام توان برنامه های مورد نظر را دنبال كنند تا همه كارها به موقع و با دقت نظر انجام شود.

سرپرست حجاج ایرانی به كاركنان دفاترسازمان حج و زیارت درتهران و استان ها توصیه كرد كه مراجعان را با روی خوش، صبر و حوصله پذیرا باشند ومردم را خوب توجیه و به آنها اطلاع رسانی نمایند و پاسخگو باشند.

وی لزوم استفاده از نیروهای با تجربه و كارآمد درحج سال آینده را یادآور شد وگفت: دربرنامه ریزی ها همه آنچه كه یك حج مطلوب را رقم خواهد زد لحاظ می شود و همه با تمام قوت ، قاطع ومحكم كارها رابه پیش ببرند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینكه بحمدالله مردم نیز از بازشدن راه حج خوشحال اند، افزود: اگر طرف سعودی درحج آینده خوب عمل كند و مواردی را كه توافق شده است رعایت نماید ومشكلی پیش نیاید انشاءالله راه برای عمره هم بازخواهد شد.

درابتدای این دیدار آقای حمید محمدی سرپرست سازمان حج وزیارت نیز با اشاره به روند مذاكرات حج96 تاكید كرد: انتظارات به حق جمهوری اسلامی ایران درمذاكرات با طرف سعودی مطرح و تامین شد.

وی گفت : امیدواریم درفضایی توام با شور و نشاط در میان كاركنان سازمان حج و بعثه شاهد برگزاری حجی عزتمندانه باشیم.
وی از كاركنان بعثه و سازمان حج خواست دست دردست هم وبا جدیت بیشتر پاسخگوی انتظارات حجاج و مقام معظم رهبری بوده و خدمات بهتر و بیشتری را به زائران حوزه حج وزیارت ارائه دهند.

مطالب مشابه