logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/18 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نينوا ميزبان ميليون‌ها زائر

نینوا میزبان میلیون‌ها زائر

میلیون‌ها زائری كه از دهها روز قبل حركت خود را با پای پیاده به سوی كربلا آغاز كرده بودند، اكنون بتدریج چون قطره ای از دریای بیكران عاشقان اهل بیت (ع) در كربلا به هم می‌رسند.

به گزارش  ایرنا، اینان می‌روند تا طی روزهای باقیمانده به اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خود را به نزدیك‌ترین محل به حرم مطهر سومین اختر تابناك امامت برسانند تا برگ دیگری را در تاریخ زرین مكتب عشق و شهادت و در مسیر احیاء اسلام ناب محمدی برای جهان و جهانیان به منصه ظهور بگذارند.

بین الحرمین این روزها، روز و شب ندارد و عزاداران حسینی بدنبال خلق حماسه ای مردمی و عظیم با حضور میلیونی در این مكان مطهر هستند.

از دیروز نیز تمام راه‌های منتهی به حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (س) بسته شده و فقط مردم با پای پیاده قادر به عبور از خیابان‌ها منتهی به این اماكن مقدس هستند.

تولیت عتبه مقدس حسینی نیز از ورود بیش از دو هزار و ۵۰۰ دسته عزاداری در قالب موكب همزمان با فرارسیدن اربعین امام حسین (ع) به داخل حرم مطهر آن حضرت خبر داد.

«شیخ مهدی كربلایی» امام جمعه كربلا اعلام كرد كه امسال شكوه راهپیمایی پرشور اربعین حسینی بیش از سال‌های گذشته بوده و برای ورود هر یك از این موكب‌ها به داخل حرم مطهر، زمان مشخصی در نظر گرفته شده كه باید بر اساس آن برنامه ریزی كرده و وارد حرم شوند.

در همین حال بسیاری از هیات‌های ایرانی نیز با ایجاد ایستگاه‌های صلواتی از زائران حسینی به صورت تمام قد پذیرایی می‌كنند.

هیات‌های عزاداری مستقر در مسیرهای منتهی به كربلا هر روز با قربانی كردن شتر، گاو و گوسفند و به راه انداختن دیگ‌های مختلف، مشغول تهیه غذا برای پذیرای از زایران اربعین حسینی هستند.

در میان سیل عظیم جمعیتی كه این روزها به سوی كربلا در حركت هستند، زائرانی از كشورهای مختلف از جمله ایران، بحرین، كویت، افغانستان، پاكستان، عربستان، لبنان و جمهوری آذربایجان مشاهده می‌شود.

بیش از ۹۵۰ هزار زائر ایرانی در فاصله كمتر از سه روز مانده به اربعین حسینی (ع)، برای حضور در كربلای معلی در روز اربعین، وارد عراق شدند.

از این تعداد زائر ایرانی، ۸۵ هزار نفر به صورت هوایی و بقیه از طریق مرزهای مهران، شلمچه و چزابه وارد عراق شدند.

تیم پزشكی مستقر و امدادگران هلال احمر نیز در پایگاه‌های تهیه شده مستقر و در حال امدادرسانی به مردم هستند.

این تیم شامل ۲۴ دستگاه خودرو امدادی به همراه ۶۰ امدادگر روز جمعه از مسیرهای غربی ایران وارد عراق شدند و در میان استقبال مردم این كشور مسیر مهران تا نجف و كربلا را طی كردند.

ازدحام زائرانی در مراكز امدادی هلال احمر كه دچار گرفتگی عضلات و تاول پا شده اند بیش از حد است و تیم‌های پزشكی هیات پزشكی حج و زیارت و امدادگران سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در تمام ساعات شبانه روز به آنها خدمات ارایه می‌كنند.

آمبولانس‌های اعزامی از هلال احمر ایران روز گذشته در ایستگاه‌های در نظر گرفته شده مستقر شدند تا در صورت نیاز، مصدومان را به بیمارستان‌های كربلا و نزدیك‌ترین محل درمانی منتقل كنند.

در میان سیل عظیم جمعیت كه همچون سیل خروشان به سمت كربلا در حركت هستند، حركت خانوادگی زائران همراه با كودكان در آغوش و یا كالسكه و افراد سالخورده با پای پیاده و یا سوار بر ویلچر بسیار چشمگیر است.

برخی از این افراد حركت خود را به سوی كربلا از یك ماه پیش از برخی شهرهای ایران و كشورهای دیگر آغاز كرده اند.

تاكنون مورد خاصی از مصدومیت جسمی و آسیب دیدگی حاد زائران ایرانی گزارش نشده است.

سفره‌های پذیرایی بسیار طویلی در مسیر حرم امام حسین (ع) پهن شده اند و مردم خستگی خود را با صرف صبحانه و پذیرایی شیعیان عراقی برطرف می‌كنند.

در همین حال رییس سازمان حج و زیارت نیز، از توزیع روزانه ۱۲۰ هزار غذا در دو وعده نهار و شام در سه مرز مهران، شلمچه و چزابه خبر داد.

به گفته «سعید اوحدی»، مردم خیر و نیكوكار ایرانی در لبیك به طرح نهضت اهدای آب، تا كنون سه میلیون بطری آب معدنی به مرزهای عتبات ارسال كرده اند.

وی افزود: امكانات رفاهی نذری به قدری از سوی مردم اهدا شده كه مرزهای سمت عراق نیز از نظر آب و غذا تامین شده است.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: هیچ كمبودی از نظر آب آشامیدنی، غذا و اسكان زائران اربعین حسینی (ع) در مرزهای مهران، چزابه و شلمچه وجود ندارد.

اوحدی ادامه داد: در مرزهای چزابه، شلمچه و مهران به ترتیب تمهیدات اسكان روزانه ۲۰، ۳۵ و ۴۰ هزار زائر پیش بینی شده است.

وی به برپایی موكب‌ها در سه مرز مهران، شلمچه و چزابه اشاره كرد و گفت: در هر مرز، نزدیك به ۱۰۰ موكب پذیرایی از زائران اربعین حسینی (ع) برپا شده است.

مطالب مشابه