logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/18 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نجفي روحاني در برنامه زنده سوگ عرشيان: رفتار تكفيري‌ها يادآور اعمال يزيديان در كربلا است

نجفی روحانی در برنامه زنده سوگ عرشیان: رفتار تكفیری‌ها یادآور اعمال یزیدیان در كربلا است

مسؤول نمایندگی بعثهِ مقام معظم رهبری در عراق با بیان اینكه تاریخ در حال تكرار است و شرایط كنونی جهان با زمان امام حسین (ع) بی شباهت نیست، گفت: رفتار امروز تكفیری‌ها یادآور اعمال یزیدیان در كربلا است.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی در برنامه تلویزیونی سوگ عرشیان كه به صورت زنده از شبكه قرآن و معارف سیما پخش شد، حماسه كربلا را نماد صبر، استقامت و مبارزه خواند و به تبیین درس هایی از مكتب صبر حضرت زینب (س) پرداخت.

وی با بیان اینكه صبر در همه جا به معنای سكوت نیست بلكه به معنای ایستادگی و استقامت و متناسب با شرایط زمان و مكان انجام وظیفه است، گفت: حضرب زینب كبری (س) با صبر خود مكتب سیدالشهدا را زنده نگه داشتند.

وی در ادامه قیام عاشورا را به دو بخش خون و پیام تقسیم كرد و افزود: بخش خون به عهده شهدای كربلا و پیام رسانی نیز بر عهده حضرت زینب (س) بود و ایشان در هر كجا متناسب با شرایط زمان و مكان این رسالت را به بهترین شكل به انجام رساندند.

مسؤول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق در ادامه به تطبیق شرایط امروز جهان اسلام به ویژه تهاجم گروه‌های تكفیری تروریستی با زمان امام حسین (ع) پرداخت و گفت: حماسه كربلا در طول تاریخ و برای بشریت درس آموز است.

وی با بیان اینكه تاریخ در حال تكرار است و شرایط كنونی جهان با زمان امام حسین (ع) بی شباهت نیست، خاطرنشان كرد: امام حسین (ع) با قیام تاریخی خود دادگاهی برای محاكمه جنایتكاران تشكیل دادند و امروز نیز علمای ما به ویژه امام راحل و مقام معظم رهبری با بیانات رسای خود استكبار جهانی را به محاكمه كشیده اند.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی هدف جریانی به نام داعش را كه برخواسته از استكبار است، ایجاد اسلام هراسی خواند و اظهار داشت: اگر از اعضای این گروه تكفیری تروریستی بپرسند كه چرا زن و بچه بی گناه را می‌كشید هیچ پاسخی ندارند، همچنانكه در زمان امام حسین (ع) یزیدیان برای كشتن یاران امام حسین (ع) به ویژه طفل شش ماهه آن حضرت هیچ پاسخ منطقی نداشتند.

این پژوهشگر عرصه دین ادامه داد: در كربلا یك جریان دنیاطلبی، هوا و هوس و بی منطقی و جریان دیگر صفا و صمیمیت، منطق، استدلال، پاكی و ماندگاری بود؛ از این رو حضرت زینب (س) صبر می‌كند و خداوند نیز به او بشارت می‌دهد كه حماسه كربلا را به زیبایی به اوج برساند كه اتصال به خدا و خداباوری زیبایی را به اوج می‌رساند.

وی افشا كردن ماهیت جریان‌های تكفیری را وظیفه همه مسلمانان دانست و تأكید كرد: امروز تكلیف شرعی و اخلاقی هر مسلمانی است كه از رزمندگانی كه در برابر داعش در عراق، سوریه و لبنان و دیگر نقاط جهان می‌جنگند حمایت كنند.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی در پایان با اشاره به راهپیمایی پرشور اربعین حسینی كه براساس آن میلیونها زائر از نقاط مختلف كشور عراق و دیگر كشورها با پای پیاده عازم كربلای معلی می‌شوند، از آنان خواست كه جلوه‌های زیبای قیام اباعبدالله الحسین (ع) را به جهانیان نشان دهند و ضمن رعایت روحیه برادری و تعاون، آداب زیارت را رعایت كنند و بهانه به دست افراد مغرض ندهند.

مطالب مشابه