logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/12/09 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
ساعتي بانخستين كاروان مبتلايان به سرطان كه عازم كربلاشد

ساعتی بانخستین كاروان مبتلایان به سرطان كه عازم كربلاشد

یكی از درد به خود می پیچد و دیگری برای نفس كشیدن هم نیازمند كمك است، اما نیرویی عجیب آنها را با تمام مشكلاتشان به سمت خود می كشد؛ گویی دردهایشان را فراموش كرده اند.

 دیگر امیدی به كار دكترها نیست، با همان لباس سفید، سرش را تكان می دهد و رو به همراهش می گوید: فقط برایش دعا كنید؛ رنگی به رو ندارد، نفس هایش به شماره افتاده و سرطان همه چیزش را گرفته است.

به قول خودش دیگر نایِ زنده ماندن هم ندارد و فقط امیدش به خدا و ائمه است. قصه زندگی كه به اینجا می رسد، وقتی دوایی برای دردهایت نیست و راه نجاتی روی زمین پیدا نمی كنی، بی اختیار دستانت به سمت بین الحرمینش دراز می شود. به جایی كه آخر خط خوبی هاست و كسی قرار نیست دست خالی برگردد.

خیریه ای به یاد عاشورا

همه چیز از 12 سال قبل شكل گرفت تا خیریه ای برای حمایت از بیماران محروم و سرطانی ایجاد شود و به نام عاشورا هزینه های درمانشان را تامین كند؛ خیریه ای كه در طول این سال ها هزینه های درمان تعداد زیادی بیمار سرطانی را تقبل كرده تا مخارج كمرشكن درمان سرطان، بیماران نیازمند را از ادامه درمان منصرف نكند.

موسسه خیریه امدادگران عاشورا سال هاست كه به نام عاشورا دستگیر نیازمندان است، آنهایی كه تا پیش از بیماری مشكلی نداشتند و حالا هزینه های بیماری بر روی شانه هایشان سنگینی می كند، دار و ندارشان و فروخته اند و غرق در درد بیماری و مشكلات اقتصادی به انتظار نشسته اند؛ به انتظار معجزه ای كه از چنگال این بیماری رهایی یابند.

با قلب شكسته ات، به جایم زیارت كن

هفته آخر بهمن است، پرواز تهران به نجف مثل همیشه پر مسافر است. اینبار اما جنس مسافرها با همیشه فرق می كند. مسافران كربلا اینبار حال و هوایی متفاوت دارند. مردان و زنانی با شال های زرد رنگ، آدم هایی با قلب های شكسته و دل های سفید. برق امید در چشم هایشان می درخشد، مطمئن به یك معجزه بزرگند؛ آدم هایی كه از بین بیش از هزار بیمار صعب العلاج انتخاب شده اند تا به پابوس یار بروند.

اینبار موسسه خیریه امدادگران عاشورا، بیمارانش را به مجهزترین مركز درمانی تاریخ می برد. بیماران گلچین شده ای كه طبیب، خود برایشان كارت دعوت فرستاده است.

عمار قلعه نوعی معاون فرهنگی این مركز خیریه می گوید: پیشنهاد زیارت عتبات توسط چند تن از خیرین مطرح شد و با تصویب در هیئت مدیره قرار بر انجام طرحی به نام "به جایم زیارت كن" شدیم. طرحی كه در قالب آن بیماران نیازمند و كم توان مالی بتوانند با هزینه خیرین به زیارت كربلا و نجف بروند. به همین خاطر از بین هزار بیمار و مددجوی حائز شرایط، 30نفر انتخاب شدند تا با یك نفر همراه، راهی كربلا شوند.

كاروان به سمت نجف پرواز می كند. یكی از درد و ضعف به خود می پیچد و دیگری برای نفس كشیدن هم نیازمند كمك است. اما نیرویی عجیب آنها را با تمام مشكلاتشان به سمت خود می كشد. گویی دردهایشان را فراموش كرده اند و فقط به یك چیز فكر می كنند و آن لحظه ای ایستادن در بین الحرمین ارباب است.

حال و هوای خاصی در نجف و كربلا حكمفرماست. مهمانان ویژه، حال و هوای ویژه ای به صحن و سرای اباعبدالله داده اند. دردهای بی علاجشان را فراموش كرده اند و برای گرفتن نسخه متوسل به دست های بریده علمدار شده اند.

قلعه نویی از حال و هوای مسافران كربلا می گوید، از عاشقانی كه با رسیدن به سرزمین عشق حتی دردهایشان را هم فراموش كرده اند و به آرامشی ژرف رسیده اند. او در این باره می گوید: سال قبل عده ای از خادمان موسسه به پاس زحماتی كه دراین سال ها برای بیماران كشیده بودند با هزینه خیرین به عتبات سفر كردند. امسال اما خیرین و هیئت امنا نظر دیگری داشتند و قرار بر این شد تا بیماران سرطانی و صعب االعلاج نیازمند شناسایی شوند و پس از قرعه كشی تعدادی از آنها راهی كربلا شوند.

زیارت 30بیمار سرطانی با حمایت خیرین

از بین بیش از هزار مددجویی كه شرایط این سفر را داشتند، 30نفر پس از قرعه كشی انتخاب شدند تا هریك به همراه یك بیمار به كربلا بروند. نام این طرح را به جایم زیارت كن گذاشتند تا بیماران نایب الزیاره خیرینی باشند كه هزینه سفرشان را تقبل كرده اند. به گفته مسئولان این خیریه، "به جایم زیارت كن"، بركات زیادی برای بیماران داشته است. از آرامشی كه برایشان به همراه داشته تا آنهایی كه با احساس خوبی حرم اباعبدالله را به سمت ایران ترك كردند.

معاون فرهنگی خیریه امدادگران عاشورا می گوید: این سفر برای هر بیمار دو میلیون و 200هزارتومان هزینه داشت كه تمامی این هزینه ها را خیرین پرداخت كردند و ریالی از بودجه ای كه برای درمان بیماران در نظر گرفته شده بود در این راه هزینه نشد. امیدواریم این حركت با مشاركت خیرین و نیكوكاران ادامه دار باشد و امكان زیارت نیابتی برای تعداد بیشتری از بیماران صعب العلاج نیازمند فراهم شود.

حالا شال زردها به خانه برگشته اند. با حالی معنوی تر و بهتر از دیروز. آرامند و مطمئن از لطفی كه ارباب در حقشان داشته و خواهد داشت.

فتحیان: همكاری 1200 پزشك برای كمك به بیماران بی بضاعت

ساعتی با اولین كاروان مبتلایان به سرطان كه عازم كربلا شد/ خیّران به بیماران گفتند «به جایم زیارت كن» +عكسوقتی از دكتر نصرالله فتحیان مدیرعامل موسسه خیرین امدادگران عاشورا می خواهیم از تاسیس این خیریه برایمان بگوید، با اشاره به اینكه از سال ۹۱ برنامه پنجساله‌ ای را برای تحت‌پوشش قراردادن ۱۵ هزار بیمار سرطانی و صعب‌العلاج هدف‌ گذاری كردیم، اضافه می كند كه خوشبختانه تا پایان برنامه این تعداد به ۲۵ هزار نفر افزایش یافته است كه امیدواریم در برنامه پنجساله دوم، تعداد این بیماران را به ۵۰ هزار نفر افزایش دهیم.

وی با اشاره به این‌كه در حال حاضر، ۱۲۰۰ پزشك و پزشك متخصص و ۲۳۰۰ پرستار داوطلبانه در این موسسه خدمت می‌كنند، گفت: علاوه بركادر درمانی قوی، تفاهمنامه‌‌ هایی با بسیاری از نهادها، ارگان‌ها، هنرمندان و ورزشكاران برای حمایت از بیماران سرطانی و صعب‌ العلاج امضاء شده است.

فتحیان به آمار مبتلایان به سرطان در جهان و كشورمان اشاره كرد و گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر در جهان ۱۳ میلیون نفر مبتلا به سرطان هستند كه سهم ایران از این بیماری بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر است كه نسبت به جمعیت كشور و فراوانی جمعیت سرطانی در جهان، شتاب ابتلا به این بیماری در ایران كم است.

مدیرعامل موسسه خیریه امدادگران عاشورا با بیان این‌مطلب كه ۱۰درصد سرطانی‌ ها و خانواده‌ هایشان به دلیل هزینه‌ های سرسام‌ آور درمان به زیر خط فقر می‌ افتند، گفت: این موسسه تمام هزینه‌ های درمان این افراد را اعم از نگهداری، درمان و دارو با كمك پزشكان خیر و حامیان مالی می‌ پردازد.

وی به تعداد موسسه‌های خیریه امدادگران عاشورا در كشور اشاره كرد و گفت: این موسسه در ۲۵ استان دایر شده است و برنامه‌ ریزی برای تأسیس شش استان دیگر شامل مركزی، كهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، ایلام، قزوین و اردبیل آغاز شده است.

فتحیان اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ بیمارستان و مراكز درمانی زیر نظر این موسسه فعالیت می‌ كنند و ساخت یك مجموعه درمانی شامل تمام امكانات در خیابان رسالت تهران آغاز و كلنگ ساخت یك مركز شیمی‌ درمانی با كمك و همراهی خیرین هم به زمین زده شده است.

منبع: مشرق

مطالب مشابه