logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/18 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
آخرين اخبار از اربعين حسيني؛ پيش بيني يك ميليون ۵۰۰ هزار ايراني در اربعين حسيني

آخرین اخبار از اربعین حسینی؛ پیش بینی یك میلیون ۵۰۰ هزار ایرانی در اربعین حسینی

محمد عواد مدیر روابط عمومی و رسانه ای گذرگاه‌های مرزی عراق با بیان این كه پیش بینی می‌شود تعداد زائران ایرانی طی سه روز آینده به حدود یك میلیون و پانصد هزار نفر برسد، اظهار داشت:تعداد زائران ایرانی كه برای شركت در مراسم اربعین حسینی وارد كربلای معلی شده اند تا روز یكشنبه به یك میلیون و یكصد هزار نفر رسیده است.

یك منبع در سفارت ایران در بغداد گفت: تعداد زائران ایرانی كه برای شركت در مراسم اربعین حسینی وارد كربلای معلی شده اند تا روز یكشنبه به یك میلیون و یكصد هزار نفر رسیده است.

این منبع با بیان این مطلب به الفرات گفت: پیش بینی می‌شود تعداد زائران ایرانی طی سه روز آینده به حدود یك میلیون و پانصد هزار نفر برسد.

محمد عواد مدیر روابط عمومی و رسانه ای گذرگاه‌های مرزی عراق گفته بود تعداد زائرانی كه از خارج عراق برای شركت در مراسم اربعین حسینی وارد عراق شده اند، ۱۶۴ زائر عرب و غیر عرب بوده اند.

رسانه‌های عراقی از ادامه ورود زائران ایرانی و كشورهای دیگر برای شركت در مراسم اربعین حسینی خبر داده اند.

حداكثر معطلی زائران در مرز شلمچه یك ساعت است

سعید اوحدی، رییس سازمان حج وزیارت گفت: هم اكنون در حال بازدید از مرزهای شلمچه چزابه و مهران هستیم، مرز شلمچه نسبت به روزهای گذشته از ازدحام كمتری برخوردار است.

وی ادامه داد: هم اكنون حداكثر توقف زائران در مرز شلمچه یك ساعت است و زائران اربعین حسینی می‌توانند به این مرز نیز مراجعه كنند، مرز چزابه نیز از ازدحام كمتری برخوردار است.

رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: تا شب گذشته ۸۰۰ هزار نفر وارد كشور عراق شده اند كه این آمار تا كنون دو برابر سال گذشته است و مردم حماسه عظیمی را در اربعین امسال خلق كردند.

اوحدی افزود: در مرزها مشكل آب و غذا و امكانات وجود ندارد و تمام نیروهای ستادی و مردمی تلاش می‌كنند تا زائران بدون هیچ مشكلی بتوانند از مرزها عبور كنند.

وی خاطرنشان كرد: زائران لباس گرم و پتوی مسافرتی حتما با خود داشته باشند و برای بازگشت از كربلای معلی نیز زمان خود را مدیریت كنند تا در مسیر بازگشت با مشكلی مواجه نشوند و بتوانند از امكانات ستاد دائمی اربعین در مرزها استفاده كنند.

تردد روان زائران در مرز شلمچه / مشتاقان زیارت اربعین بدون گذرنامه معتبر به مرزها نروند

مدیركل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت كه همراه با رئیس این سازمان برای بازدید از نقاط مرزی كشور، راهی خوزستان شده است، گفت: با تدابیر اندیشیده شده، عبور زائران اربعین از مرز شلمچه به حالت عادی بازگشته و یكی از مشكل مشاهده شده در مرزها حضور زائرانی است كه بدون گذرنامه به مرز آمده اند كه امكان اعزام آنان به عراق میسر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی شهسواری كه هم اكنون در مرز چزابه حضور دارد، گفت: صبح (دوشنبه) به همراه ریاست محترم سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولین استان خوزستان بازدیدی از مرز شلمچه داشتیم كه خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، اعزام زائران از این مرز به حالت عادی بازگشته است.

وی افزود: در طول مسیر تا مرز شلمچه موكب هایی كه توسط خیرین برپا شده و همچنین چادرهای هلال احمر، شهرداری و بخش‌های امدادی به زائران اربعین تا رسیدن به مرز شلمچه خدمات رسانی می‌كنند و كمبودی در ارائه خدمات در مسیر وجود ندارد.

مدیركل روابط عمومی سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در بازدیدی كه رئیس محترم سازمان حج و زیارت از مرز شلمچه داشتند كه مسئولین منطقه ای نیز ما را همراهی كردند، خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، شلوغی و تراكم جمعیت روزهای گذشته مشاهده نمی‌شود و اقدامات صورت گرفته توسط مسئولین در مرز شلمچه قابل تقدیر است.

حجت الاسلام شهسواری كه هم اكنون در مرز چزابه حضور داشت، خدمات رسانی به زائران اربعین در مرز چزابه را مطلوب توصیف كرد و بیان كرد: انتقال زائران به مرز بخوبی صورت می‌گیرد و همچنین موكب‌های برپا شده در طول مسیر تا مرز چزابه با شور و اخلاص فراوان از زائران حسینی (ع) پذیرایی می‌كنند.

وی ادامه داد: از تشریفات گذرنامه در مرز چزابه بازدید كرده ایم، خدمات خوب و مطلوبی به زائران ارائه می‌شود و در خصوص اعزام زائران از این مرز دغدغه ای وجود ندارد و با تدابیر اندیشیده شده و تلاش‌های مسئولین، ازدحام روزهای گذشته را شاهد نیستیم.

آقای شهسواری بیان كرد: بعد از ظهر امروز پس از بازدید از بخش‌های مختلف مرز چزابه و دیدار و مذاكره با مسئولین استان در خصوص خدمات رسانی به زائران اربعین، راهی ایلام خواهیم شد و از مرز مهران بازدید به عمل خواهیم آورد و از نزدیك در جریان مسائل زائران اربعین در این مرز قرار خواهیم گرفت.

مدیركل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت در خاتمه یكی از مشكلات زائران در مرزها را نداشتن گذرنامه معتبر برشمرد و گفت: برخی از زائران بدون داشتن گذرنامه معتبر به مرزها آمده اند كه متاسفانه امكان اعزام آنان به عراق میسر نیست.

وی از مشتاقان زیارت اربعین خواست: بدون همراه داشتن گذرنامه معتبر به مرزهای كشور عزیمت نكنند.

شایان ذكر است: داشتن گذرنامه با حداقل ۴ ماه اعتبار از زمان اعزام شرط لازم و ضروری برای اعزام زائران اربعین به عراق است.

روان بودن خروج زائران در چذابه و شلمچه


ناصرحویزاوی مدیر حج وزیارت خوزستان گفت: خوشبختانه شلوغی و تراكم جمعیت روزهای گذشته مشاهده نمی‌شود و اقدامات صورت گرفته جهت رفاه حال زایرین كارساز بوده است و كمبودی در ارائه خدمات در مسیر وجود ندارد.

وی بیان كرد: در مرز چذابه نیز مشكل خاصی وجود ندارد و انتقال زائرین به مرز بخوبی و با اتوبوسهای تدارك دیده شده صورت می‌گیرد و همچنین موكبهای برپا شده توسط خیرین در طول مسیر تا مرز چذابه با شور و اخلاص فراوان از زائرین حسینی (ع) پذیرایی می‌كنند.

همچنین دیروز مدیر حج و زیارت كشور به همراه هیئتی از مركز جهت بازدید از مرزهای شلمچه و چذابه به استان خوزستان تشریف فرما شدند.

كارگزاران زیارتی استان خوزستان نیز جهت خدمت رسانی به زایرین حسینی (ع) بصورت شبانه روزی در چذابه و شلمچه حضور دارند.

حویزاوی گفت: مشتاقان زیارت به هیچ وجه بدون گذرنامه به مرز مراجعه نكنند و شرط عبور از مرز داشتن گواهینامه معتبر می‌باشد.

مطالب مشابه