logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/17 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
جديدترين اخبار از حضور ميليوني زائران اربعين حسيني

جدیدترین اخبار از حضور میلیونی زائران اربعین حسینی

استاندار ایلام گفت: همه زائران به تدریج از مرز عبور خواهند اما بعلت كمبود امكانات در عراق بهتر است كه با حوصله بیشتر به این سفر ادامه دهند و تا روان شدن مسیر حركت كاروان‌ها در طرف مقابل، در داخل ایران توقف كنند.

همه زائران به تدریج از مرز مهران عبور خواهند كرد
 محمدرضا مروارید، استاندار ایلام در بازدید از مرز مهران افزود: مشكل خاصی در تردد زائران وجود ندارد اما با توجه به ازدحام بالای زایران در جاده بدره عراق تا اتوبان كوت این كشور، ممكن است زائران ساعاتی معطل شوند. با توجه به درخواست طرف عراقی برای ورود تدریجی به خاك این كشور از زائران اربعین حسینی می‌خواهیم كه عجله نكنند.

استاندار ایلام اظهار كرد: اكنون ده برابر ظرفیت پایانه به زائران خدمات رسانی می‌شود و تا ۲۰۰متر پس از آن نیز پوشش داده شده است. تلاش مردم و مسوولان در خدمات دهی بهتر به زوار اربعین حسینی است كه امیدواریم به صورت شایسته در خدمت این عزیزان باشیم.

رییس سازمان حج برای بازدید از نحوه خدمات رسانی به زائران اربعین، عازم مرزهای كشور شد

«سعید اوحدی» بهمراه جمعی از مسئولین سازمان حج و زیارت صبح امروز (دوشنبه) برای بازدید از نحوه خدمات رسانی به زائران اربعین در مرزهای شلمچه و چزابه راهی استان خوزستان شد.

بر اساس این گزارش، رییس سازمان حج و زیارت كشورمان پس از بازدید از نقاط مرزی كشور در خوزستان، راهی استان ایلام خواهد شد تا از مرز مهران و خدمات رسانی به زائران حسینی (ع) در این مرز بازدید به عمل آورد و از نزدیك در جریان مسائل و مشكلات زائران قرار گیرد.

امسال پیش بینی می‌شود جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ هزار زائر ایرانی در همایش اربعین حسینی (ع) در كربلای معلی حضور داشته باشند.

مرز مهران همچنان باز است

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا گفت: مرز مهران همچنان باز است و با پیگیری‌های مسوولان استان و مسوولان نیروی انتظامی با طرف مقابل امیدواریم مرز مهران همچنان باز بماند و مشكلی نداشته باشد.

سرهنگ رضایی نژاد در بازدید از پایانه مرزی مهران افزود: با توجه به حجم زیاد زایرین از مرز مهران، طرف مقابل قدرت پذیرش این جمعیت ندارد به همین دلیل با مشكلاتی مواجه است. زائران حسینی برای تسهیل در تردد آنها از مرزهای شلمچه و چزابه كه حجم كمتری از زائران در این مرزها وجود دارند تردد كنند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در خصوص زائرانی كه بدون گذرنامه به مرز مراجعه می‌كنند نیز گفت: اگر زائران بدون گذرنامه به كشور عراق رفته باشند علاوه بر اینكه خلاف قانون انجام داده اند و در كشور عراق دستگیر شوند با جریمه سنگینی همچون زندان مواجه می‌شوند. زائران باید گذرنامه معتبر داشته باشند و با گذرنامه هایی كه اعتبارشان به اتمام رسیده به مرز مراجعه نكنند.

ارایه خدمات گمركی ۲۴ ساعته در مهران

خلیل حیدری مدیركل گمركات استان ایلام اظهار داشت: گمرك مرزی مهران به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته فعالیت می‎كند و ۱۰۰ نفر از كاركنان اداره گمركات استان به صورت دو شیفت ۵۰ نفره در مرز مهران به زائران خدمات رسانی می‌كنند.

وی از اعزام ۱۰۷ دستگاه اتوبوس به عراق خبر داد و گفت: طی سه روز گذشته ۲۶ دستگاه آمبولانس پنج خودرو امدادی و دو دستگاه جرثقیل برای خدمات دهی به زایران اربعین حسینی از طریق گمرگ استان استان به عراق ارسال شدند.

حیدری از توقف صادرات كالا در مرز مهران نیز خبر داد و گفت: صادرات كالا از مرز مهران در روز گذشته متوقف شده و تا دو روز بعد از اربعین حسینی كالا صادر نمی‌شود. توقف كالا در مرز مهران به دلیل حجم زیاد تردد زائران در محورهای ارتباطی شهر‌های عراق بوده است.

همكاری سپاه مهران در خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی

سرهنگ ملكی، فرمانده سپاه ناحیه مهران از همكاری پاسداران این نهاد در خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد و اظهار داشت: بسیجیان و پاسداران شهرستان مهران همگام و همراه با سایر اقشار مردمی در نهضت خدمتگزاری به زائران حسینی شركت كردند.

وی افزود: در سالی كه از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی نامگذاری شده است پرسنل سپاه و بسیجیان مهران در تحقق منویات رهبری تلاش می‌كنند.

فرمانده سپاه ناحیه مهران ادامه داد: تمام ظرفیتهای موجود اعم از منابع انسانی و امكانات مادی و معنوی جهت اسكان و پذیرایی در سطح پایگاه‌های مقاومت بسیج، مساجد و محلات بكار گیری شده است. در امر تسهیل در تردد زوار از مرز و ایجاد نظم و انضباط بیشتر در روان سازی تردد، پرسنل سپاه همچنین به یاری برادران خدوم گذرنامه و نیروی انتظامی شتافته اند.

استقرار اتوبوس‌های صلواتی سپاه در مرز

سردار حسینی فرمانده سپاه امیرالمومنین استان ایلام گفت: از ساعت چهار بامداد تا ۱۱ شب روز گذشته ۶۳ هزار نفر از مرز مهران عبور كردند. با این حجم تردد امكانات كشور عراق برای خدمات دهی به زائران جوابگو نیست و زائران به صورت تدریجی به مرز مراجعه كنند.

وی از استقرار اتوبوس‌های صلواتی برای جا به جایی زائران اربعین حسینی خبر داد و افزود: ۴۰ دستگاه اتوبوس جوان سیر سپاه برای انتقال زائران از پل زائر تا پایانه استقرار یافته اند.

فرمانده سپاه امیرالمومنین استان ایلام ادامه داد: همچنین قرارگاه اربعین استان ایلام آماده پذیرایی از زائران اربعین حسینی است و این اردوگاه ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ زائر را در روز دارد. تمام امكانات رفاهی برای خدمت رسانی به زائران در این اردوگاه اندیشیده شده است

۵۵ مبلغ دینی به شهر مرزی مهران اعزام شدند

حجت الاسلام «محمد فتاحی»، مسئول فرهنگی قرارگاه اربعین حسینی استان ایلام، اظهار كرد: ۵۵ مبلغ دینی و مذهبی به شهر مرزی مهران اعزام می‌شوند.وظیفه این مبلغین پاسخ دادن به شبهات دینی وسئوالات شرعی و همچنین اقامه نماز جماعت است.

وی ادامه داد: تهیه و توزیع بسته‌های فرهنگی اربعین در بین زائرین حسینی با موضوعات زیارت اربعین و نیز اطلاعات لازم در خصوص اماكن مذهبی و زیارتی عتبات عالیات از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است كه كمیته فرهنگی قرارگاه در قالب توزیع بسته‌های فرهنگی اربعین انجام خواهد داد.

مسئول فرهنگی قرارگاه اربعین حسینی استان ایلام همچنین از برپایی مراسم عزاداری با همكاری و رایزنی تعدادی از هیئات مذهبی مهران و همچنین تهران خبر داد. تعدادی ایستگاه صلواتی در شهر ومرز مهران جهت توزیع نذورات وهمچنین پذیرائی از زائرین حسینی در نظر گرفته شده است.

سه بالگرد در نقطه صفر مرزی استقرار یافت

«ناصر چرخ ساز»، قائم مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر، از ورود كاروان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به مرز بین المللی مهران خبر داد و افزود: این كاروان شامل ۲۵ آمبولانس، هشت موكب برای پذیرایی از زائران و ۶۰ امدادگر است.

چرخ ساز از استقرار سه بالگرد در نقطه صفر مرزی به منظور خدمات رسانی به راهپیمایان اربعین حسینی خبر داد و عنوان كرد: علاوه بر این افزون بر خدمات اسكان، بین این زوار نیز موكت و پتو توزیع شده است.

قائم مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر همچنین یك فروند بالگرد جمعیت هلال احمر ایران در آسمان عراق برای تردد در مسیر حركتی زائران ایرانی بوسیله دولت عراق خبر داد و گفت: این نخستین بار است كه نیروهای امداد و نجات ایرانی اجازه حضور در خاك عراق را كسب كرده اند.

براساس این گزارش، دستگاه‌های اجرایی نهایت تلاش خود را برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی به كار گرفته اند.

در این راستا قرارگاه اربعین حسینی استان ایلام نیز به صورت گسترده در خال ارائه خدمت رسانی به زائران است.

بازدید نماینده ولی فقیه در استان از پایانه مرزی مهران

در جلسه ای كه در پایانه مرزی برگزار شد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با قدردانی از تلاش مردم مهمان نواز مهران و مسوولان استان گفت: باید برای تردد زوار بویژه هنگام بازگشت از عراق تمهیدات ویژه صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین لطفی تاكید كرد: مسوولان دستگاه‌های مختلف باید توان خود را برای رفع مشكلات تردد زوار و سهولت در تردد آنها بكار گیرند.
در این جلسه مسوولان استانی به تشریخ اقدامات انجام شده برای تسهیل در تردد زوار پرداختند.

منبع: خبرگزاری حج

مطالب مشابه