logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/11/09 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
زيارت فرصتي است كه زمينه را براي رشد و تحول زائرين فراهم كنيم.

زیارت فرصتی است كه زمینه را برای رشد و تحول زائرین فراهم كنیم.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت درهمایش روحانیون و مادحین اعزامی به عتبات عالبات استان اصفهان تصریح كرد: زیارت فرصتی است كه زمینه را برای رشد و تحول زائرین فراهم كنیم.

همایش روحانیون و مادحین اعزامی به عتبات عالیات استان اصفهان امروز (جمعه 8 بهمن ماه) با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در سالن گلستان شهدا برگزار شد.

دراین همایش حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسكر نماینده ولی فقیه وسرپرست حجاج ایرانی ابتدا در باره برگزاری حج ومسایل آن نكاتی بیان كرد و برگزاری این فریضه را از مسایل سیاسی جدا دانست.

وی بر تصمیم كشورمان برای بر برگزاری حجی با عزت تاكید كرد و گفت: در ابتدا شاهد اظهار نظر برخی افراد در برگزاری شدن و یا نشدن حج آینده بودیم كه با قاطعیت تصریح شد حج متولی دارد و مقام معظم رهبری نماینده ای جهت امور حج تعین كرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر در ادامه به اقدامات صورت گرفته درعتبات عالیات و اهداف تشكیل جلسات روحانیون و مادحین اشاره كرد و به تشریح فلسفه زیارت پرداخت.

وی افزود: زیارت یك فرصت برای ما است تا بتوانیم از این طریق زمینه را برای رشد و تحول زائرین فراهم كنیم وآسیب های فرهنگی را به حداقل برسانیم.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت گفت: فلسفه زیارت معرفت،امام شناسی، اوصاف شیعه و خود را نزدیك كردن به خداست و این فرهنگ باید برای مردم خوب معرفی شود ولی باتوجه به روایات متعددی كه براین اصول تاكیددارد ما عكس آن را عمل كرده ایم.

وی فلسفه زیارت را توبه و طلب آمرزش دانست و گفت: بحث دیگر فلسفه زیارت پیوند مكتبی با ائمه اطهار(ع) می باشد.

نماینده ولی فقیه لزوم برخورداری از دانش لازم و به روز را برای روحانیون و مادحین اعزامی به اعتاب مقدسه یادآور شد و از آنان خواست به مسئله روانكاوی كه امروزه خیلی لازم است توجه بیشتری داشته باشند و در این مورد از غربی ها الگوبرداری نشود.

وی همچنین خواستار پرهیز از طرح مسایل تفرقه انگیز بین شیعه وسنی در اعتاب مقدسه شد و تصریح كرد : باید شرایط موجود را بهبود بخشید كه البته نسبت به سالهای گذشته خیلی بهتر شده است.

وی در پایان به روحانیون ومداحان توصیه كرد در سفرهای زیارتی با زائرین با رفتاری مناسب، خوشرو و مهربان برخورد كنند.

در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین مظلومی معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری درباره موضوع های فرهنگی كاروانهای زیارتی و اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره كرد و گفت: بهسازی مادحین كاروانها صورت گرفته و در خصوص روحانیون كاروانها نیز در دست اقدام است.

وی افزود: برای آگاهی از اعلام آمادگی دوره اول روحانیون حج اقداماتی در دست اجراست و تهیه سامانه جدید برای اعلام آمادگی روحانیون و مادحین جهت اعزام به عتبات عالیات در آینده ای نزدیك انجام خواهد شد.

مطالب مشابه