logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/11/07 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
درمراسم اختتاميه سوگواره عبرات اعلام شد: هنرمي‌تواند وسيله‌اي براي انتقال پيام اربعين به جهانيان باشد

درمراسم اختتامیه سوگواره عبرات اعلام شد: هنرمی‌تواند وسیله‌ای برای انتقال پیام اربعین به جهانیان باشد

رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین درمراسم اختتامیه سوگواره «عبرات» اظهار داشت: این سوگواره به نهادی معتبر درعرصه های داخلی و خارجی تبدیل شده است وهمه سازمانها برای فراگیرتر شدن آن كمك كنند.

مراسم اختتامیه سوگواره عبرات با حضوررحمانی فضلی وزیر كشور، سردار ذوالفقاری رئیس ستاد مركزی اربعین وجمعی از مسئولان ، شخصیت ها و میهمانان داخلی و خارجی در تالار وزارت كشور برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید احمدی درمراسم اختتامیه این سوگواره با اشاره به اینكه آثاررسیده به دبیرخانه دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات سه برابر جشنواره سال گذشته است، اظهار داشت: دراین آثارعلاوه بر افزایش قابل ملاحظه از نظر كمیت و كیفیت، آثار ناب و ارزشمندی را كه حامل پیام اربعین بود، شاهد بودیم.

رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین تاكید كرد : هنر و ظرفیت آن و همچنین آثار ادبی و شعر می‌تواند وسیله‌ای برای حفظ و انتقال پیام اربعین به جهانیان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اشاره به اینكه اربعین درمقیاس جهانی بی نظیراست، افزود: سوگواره عبرات به نهاد معتبری در عرصه های داخلی و خارجی تبدیل شده است و ازهمه سازمان‌‌ها برای فراگیرتر شدن آن كمك می‌خواهیم.

وی ضمن تشكر از داوران در ارزیابی آثار و همه كسانی كه در حوزه اربعین تلاش كردند، گفت: در حوزه بین‌الملل كه برای نخستین باربه جشنواره عبرات افزوده شد و دراین بخش دانشگاه جامعه‌المصطفی العالمیه به ما كمك كرد بیش از هزار اثر به دبیرخانه سوگواره رسیده است.

درادامه این مراسم سردار ذوالفقاری رئیس ستاد مركزی اربعین در سخنانی با اشاره به اینكه امسال حدود دو میلیون و چهار صد هزارزائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی شركت كردند، تصریح كرد: به لطف خداوند با وجود افزایش تعداد زائران شاهد كاهش مسایل و مشكلاتی بودیم كه در سنوات گذشته داشتیم.

رئیس ستاد مركزی اربعین به مشاركت زائران از پنج قاره دراین حماسه بزرگ اشاره كرد و افزود: تمام شركت كنندگان، دست اندركاران ، خادمین و میزبانان با عشق ، علاقه و ایمان در این مسیر گام بر می دارند.

سردار ذوالفقاری ایجاد وحدت و یكپارچگی در اسلام و مسلمانان ، توسعه صلح و دوستی در منطقه و تحول روحی و رفتاری در جامعه را از جمله ظرفیت های اربعین برشمرد و تاكید كرد: اربعین از ظرفیت به شكست كشاندن راهبری اسلام هراسی برخوردار است و می تواند دوستی ، محبت ، عشق و ایثار را گسترش دهد.

وی تصریح كرد: تمام برنامه ها باید وسیله و ابزاری برای توسعه فرهنگ صحیح اربعین درجامعه و میان مسلمانان جهان باشد و نباید مسایل حاشیه ای دراین مراسم مطرح شود.

سردار ذوالفقاری اقدامات كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در حوزه فرهنگی را بسیار گسترده و بیش از انتظار ستاد مركزی اربعین ارزیابی كرد و لزوم توجه به آسیب ها و تهدیدهایی را كه متوجه اربعین است، یادآور شد.

وی همچنین به بایكوت خبری مراسم اربعین اشاره كرد و گفت : دشمن برای مواجهه با اربعین تلاش خواهد كرد كه به بدنه نفوذ كند و اگر غفلت كنیم ومتوجه تهدیدها نشویم به فرهنگ اصیل اربعین لطمه خواهد زد.

رئیس ستاد مركزی اربعین پرهیز از اختلاف افكنی و دوری از سطحی نگری را ضرورری خواند و با تاكید براینكه هرچه ممكن است باید خدمات رسانی به مردم را ساماندهی كرد، گفت: دراین مسیر نباید به میزبانی افتخار آمیزمردم عراق خدشه ای وارد شود و باید وحدت و افتخار تاریخی مردم و دولت عراق در پذیرایی از زائران در برنامه ریزی ها و جهت گیری ها حفظ شود.

وی افزود: مردم و دولت عراق افتخار می كنند كه میزبان زائران هستند و حضور ما درعراق برای این است كه بتوانیم نذورات مردمی را دراختیار زائران قرار دهیم تا كمكی به مردم عراق بشود.

سردار ذوالفقاری با تاكید براینكه فضای مرمی در اربعین باید حفظ شود لزوم سازماندهی در اعزام زائران را یادآور شد و گفت: برای سال آینده كار را باید از همین حالا شروع كنیم و فرهنگ اعزام گروهی را توسعه دهیم و اعزام ها كاروانی و قابل مدیریت باشد.

وی آگاه كردن مردم از سنت ها و رفتارهای مردم عراق را مهم خواند وبا اشاره به تشكیل شورای راهبردی اربعین افزود: این شورا سیاستها و رویكردها را بررسی می كند و دستگاههای مسئول و كمیته های ستاد مركزی اربعین بر اساس آن برنامه های خود را تنظیم خواهند كرد تا انشاء الله قبل از پایان سال 95 برنامه های اربعین آینده نهایی و با آغاز سال 96 اجرایی شود.

وی تصریح كرد: رفع حداكثری اشكالات و تحقق اهداف كلان ستاد مركزی اربعین مد نظراست و امیدواریم با فرهنگ سازی ، مردم با برنامه های مورد نظر همراهی نمایند.

شعر خوانی صابر خراسانی بخش دیگری از این برنامه بود و درادامه با حضور وزیر كشور، رئیس ستاد مركزی اربعین ، رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و حجت الاسلام والمسلمین دعائی از برگزیدگان و نفرات شایسته تقدیر بخش های شعر، نثرادبی، عكس، نماهنگ، نقاشی، تصویرسازی و كاریكاتور، فیلم و مستند، مقالات علمی، نگارگری و تولیدات رادیویی همچنین برگزیدگان حوزه بین الملل و فعالان فرهنگی تجلیل به عمل آمد.

ازجمله تجلیل شدگان می‌توان به سید حمید حسینی رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق ، سید كاظم احمد زاده ، رضا رویگری، محسن افشانی، نفیسه روشن و مژده لواسانی از چهره های هنری و فرهنگی اشاره كرد.

برپایه این گزارش، همزمان با اختتامیه دومین سوگواره عبرات، نمایشگاهی ازآثار تجسمی برتر این رویداد فرهنگی و هنری با محوریت موضوع پیاده روی اربعین در تالار وزارت كشوربرگزار شد.

دراین نمایشگاه دهها عكس دربخش های حرفه ای و عمومی، آثارنگارگری، كاریكاتور و تصویرسازی از شركت كنندگان راه یافته به مرحله نهایی داوری در معرض دید عموم قرارگرفت.

 

مطالب مشابه