logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/10/22 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
داور بخش عكس سوگواره «عبرات» خبر داد: استفاده از برگزيدگان بخش عكس «عبرات» براي پروژه‌هاي عكاسي

داور بخش عكس سوگواره «عبرات» خبر داد: استفاده از برگزیدگان بخش عكس «عبرات» برای پروژه‌های عكاسی

یكی از اعضای هیات داوران بخش عكس سوگواره عبرات گفت: برنامه اصلی سوگواره در این بخش این است كه بتوانیم در سال های آتی، از برخی نفرات برگزیده در سوگواره برای پروژه های عكاسی استفاده كنیم و صرفا ارتباط با برگزیدگان به یك اهدای جایزه و تقدیر تمام نشود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» «كمال الدین شاهرخ» از اعضای هیات داوران بخش عكس گفت: سوگواره عبرات باید با برنامه ریزی، موضوعات مهم و سوژه های مناسب را به عكاسان برگزیده توضیح دهد كه هم مجموعه سوگواره را از لحاظ تصاویر، غنی تر كند و هم برای عكاسان هنری این انگیزه را ایجاد كند كه تمام سعی و تلاش خود را برای خلق آثار هر چه بهتر انجام دهند.

وی ادامه داد: این سوگواره شاخصه مهمی برای حضور بیشتر و فضای دلدادگی میان عكاسان در حوزه عكاسی دینی است. خوشبختانه این اشتیاق و شور برای جامعه عكاسی به وجود آمده كه بخش اعظمی از آن به دلیل راهپیمایی اربعین است به نظر من باید این سوگواره ادامه پیدا كند چرا كه استقبال خوبی از برگزاری آن شده و می تواند جایگاه خود را میان هنرمندان و مخاطبان پیدا كند.

شاهرخ بیان كرد: عكاسان هنری در چنین برنامه هایی شركت دارند و این رقابت باعث می شود آثار بهتری نسبت به سال های قبل ارائه شود. آنچه مدنظر هیات داوران و مجموعه سوگواره عبرات بود سوق دادن عكاسان هنری به سمت انجام عكس مجموعه ای بود و در برنامه ریزی های اولیه تاكید شده كه عكاسان از تك عكس پرهیز كرده و به دنبال مجموعه عكس باشند.

این عضو هیات داوران سوگواره عبرات اظهار كرد: گرفتن تك عكس و شركت آن در سوگواره، باعث می شود تكرار در میان عكس ها به وجود بیاید و این تكرار، جلوی پیشرفت را می گیرد، اما مجموعه عكس، این خلاقیت را ایجاد می كند كه عكاسان به سوژه هایی خاص بپردازند كه پیش از این، كمتر به آنها پرداخته شده بود و از سطحی نگری دوری كنند.

شاهرخ در ادامه سخنان خود تاكید كرد: ما می خواهیم، آثار ارسال شده، آثاری ساده و سطحی نباشد و بیشتر به مفاهیم و مصادیق عاشورایی پرداخته و صحنه هایی كه تاكنون دیده نشده در معرض دید عموم قرار بگیرد.

وی ادامه داد: برنامه ما این است كه در سال های آتی، بتوانیم از برخی نفرات برگزیده در سوگواره برای پروژه های عكاسی استفاده كنیم و صرفا ارتباط با برگزیدگان به یك اهدای جایزه و تقدیر تمام نشود و با برنامه ریزی، موضوعات مهم و سوژه های مناسب به عكاسان برگزیده توضیح داده شود كه هم مجموعه سوگواره را از لحاظ تصاویر، غنی تر كند و هم برای عكاسان هنری این انگیزه را ایجاد كند كه تمام سعی و تلاش خودرا برای خلق آثار هرچه بهتر انجام دهند.

شاهرخ تصریح كرد: مسلما، چنین برنامه ای مستلزم آموزش ویژه است. به همین دلیل، پیش از شروع سوگواره در گردهمایی كه در شهر مقدس قم برگزار شد، در بحث عكاسی اربعین، نكاتی مهم ذكر شد كه شاید بیش از 25 مورد مهم را مطرح كردیم. این نكات می تواند به بهتر شدن كیفیت آثار ارسالی كمك زیادی كند.

این داور بخش عكس سوگواره عبرات در پایان خاطرنشان كرد: حمایت و پشتیبانی در برگزاری چنین برنامه هایی اهمیت زیادی دارد و اگر پشتیبانی مردمی نباشد و در مسیر پیاده روی اربعین، تداركات توسط مردم عاشق و دلداده اباعبدالله(ع) انجام نشود، قطعا شرایط دشوار می شود. تمامی این موضوعات باید به وسیله عكاسان دیده شود تا مغفول نماند و عكاسی دینی و عاشورایی مفهومی درخور و مناسب پیدا كند.
 

مطالب مشابه