logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/10/19 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
جانشين ستاد بازسازي عتبات: تعداد زائران ايراني اربعين سال آينده سه ميليون نفر پيش‌بيني مي‌شود

جانشین ستاد بازسازی عتبات: تعداد زائران ایرانی اربعین سال آینده سه میلیون نفر پیش‌بینی می‌شود

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات كشور گفت: برآورد می شود تعداد زائران اربعین حسینی از ایران در سال 96 به بیش از سه میلیون نفر افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، مسعود شوشتری روز شنبه در اولین همایش تجلیل از خادمان اربعین حسینی در سالن هلال احمر سمنان، افزود: از هم اكنون باید برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی برنامه ریزی دقیق تر شود.

وی با بیان اینكه بیش از 2 میلیون و 400 هزار زائر امسال برای شركت در آیین اربعین حسینی، از سه نقطه مرزی كشورمان راهی عراق شدند، افزود: پیش بینی می شود برای تسهیل در تردد زائران، مرز ورود و خروج زائران در سال آینده به چهار نقطه افزایش یابد.

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به افزایش 100 درصدی حجم خدمات ارائه شده به زائران اربعین حسینی 95، گفت: استان سمنان در خدمات رسانی، اسكان و پذیرایی زائران اربعین حسینی 95، از استانهای برتر كشور است.

امسال، استان سمنان با ایجاد 9 ایستگاه (موكب) و 34 میلیارد ریال كمك های نقدی و غیرنقدی، توانست نقش خوبی در اربعین حسینی داشته باشد.

وی، با اشاره به وجود مشكلات در كشور عراق در زمینه های مختلف، افزود: با وجود همه مشكلات، استان‌ها خوش درخشیدند و به خوبی توانستند به زائران اربعین حسینی خدمات رسانی كنند.

وی، با بیان اینكه استان سمنان با ایجاد ایستگاه خدمات رسانی در نجف و كربلا، خدمات شایسته ای به زائران ارایه كرد، بیان كرد: بر اساس ارزیابی ها، استان سمنان در اسكان، تغذیه و خدمات رسانی به زائران رتبه برتر كشوری را به خود اختصاص داد.

شوشتری گفت: برای اولین بار توانستیم با برخی از موكب داران عراقی به صورت مشترك خدمات لازم را به زائران ارایه كنیم، ضمن اینكه بیش از 100 هزار نفر از زائران ایرانی در منازل مسكونی شهروندان عراقی اسكان یافتند.

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینكه در اربعین حسینی 95، بیش از 25 هزار نفر از خادمان و دست اندركاران ساماندهی و با دریافت روادید، برای خدمات رسانی به زائران وارد عراق شدند، افزود: این خادمان در 400 ایستگاه بزرگ به زائران خدمات رسانی و كار تغذیه و اسكان آنان را بر عهده داشتد.

شوشتری افزود: بیش از 800 هزار نفر از زائران روزانه در موكب های ایرانی اسكان داشتند، اضافه كرد: همچنین روزانه چهار میلیون پرس غذا در این موكب ها پخته و در اختیار زائران قرار داده شد.
شوشتری، از افزایش تعداد زائران اسكان ‌یافته در سامرا و كاظمین نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: برنامه اربعین 96 به‌صورت منسجم در حال انجام است و در نظر داریم تا با محوریت مردم، امور مربوط را به نحو مناسب تر انجام دهیم.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات كشور با بیان اینكه 11 سال از عمر ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق می‌گذرد، افزود: این ستاد یك تشكل مردم نهاد مهم و با ثبات از طرف جمهوری اسلامی ایران است كه در عراق به عنوان موسسه كوثر فعالیت می‌كند.

شوشتری اضافه كرد: این ستاد با پشتوانه كمك‌های مردمی و نذورات خیران موفق شده با وجود ركود حاكم بر اقتصاد، طرح های مختلف بازسازی و توسعه‌ای را در عتبات اجرا كند.

وی افزود: از محل این نذورات تا كنون طرح‌های زیادی در كوتاه، میان و بلند مدت اجرا شده كه هم اكنون عمده طرح های كوتاه و میان مدت به پایان رسیده و یا در حال تكمیل است.

به گزارش ایرنا، در این آیین كه آیت الله سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان، محمد رضا خباز استاندار، قنبری معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری، فرماندهان نظامی و انتظامی، روحانیون، مدیران كل دستگاه‌های اجرایی استان و اقشار مختلف حضور داشتند، از 600 نفر از خادمان و دست اندركاران اربعین 95 تجلیل شد.
 

مطالب مشابه