logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/15 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
 پیاده روی اربعین؛ معجزه ای که هر سال تکرار می شود

پیاده روی اربعین؛ معجزه ای که هر سال تکرار می شود

شیخ «محمد جعفر الموسوی»، تا چند سال پیش قائم مقام حرم امام حسین (ع) بود و هم اکنون مشاور تولیت حرم حضرت سید الشهدا (ع) در کربلاست، او را که در مشهد حضور داشت تا چند روزی را در جوار حرم مطهر امام هشتم(ع) بگذراند، به گفت و گو دعوت کردیم.

کتمان نمی کنم که وقتی در خلال مصاحبه گفت که دفتر كارش درست در جوار بارگاه ملكوتی امام حسین (ع) قرار دارد، یک لحظه دلم لرزید ومثل هرانسان دیگری در برابر امام حسین(ع) تمام وجودم تمنا و نیازشد. آدم تا اسم كربلا را می شنود، یاد حسین بن علی(ع) و آن نیم روز عظیم عاشورا می افتد، نیم روزی كه شیعه قرنهاست با مرور حوادث آن بر مظلومیت امام خویش می گرید.

او فارسی را خوب می فهمید و حتی حرف می‌زد، اما آنقدر دقیق و حساس بود که پای مترجم را به این مصاحبه باز کند.

او حضور میلیونی زائر در كربلای معلی،  بخصوص در عاشورا و اربعین حسینی را یک معجزه و یک حرکت بی نظیر توصیف می کند که هر سال در کربلا تکرار می شود. او می گوید: «این واقعاً یك معجزه الهی است كه ما در كربلا شاهد آن هستیم و هر سال آن را درك می كنیم. فضای اطراف حرم این اجازه را نمی دهد كه این تعداد زائر در آن حضور یابند، اما واقعیت این است كه لطف الهی در ورای این معجزه است كه برخلاف پیش بینی های مادی، این اتفاق مهم در كربلا رخ می دهد و هر سال ما شاهد تكرار آن در کربلا هستیم. واقعیتش این است که این تعداد زائر خود جوش و بدون توجه به اینکه حتماً باید وسایل رفاه و آسایش آنها فراهم باشد، به عشق امام حسین(ع) به این مراسم می آیند، اگر چه ما امنیت زائران را که بحث مهمی در کربلاست، سعی می کنیم در حد اعلای خودش فراهم و امکانات و خدمات لازم را ارایه کنیم، که البته گاهی واقعا از عهده ما خارج است و خود مردم کربلا در این زمینه ما را یاری می کنند.

 

  لحظه های سحرگاهی غم انگیز حرم امام حسین(ع)

او لحظه های اذان صبح در حرم امام حسین(ع) را خاص توصیف می کند و عباراتی را درباره آن لحظه ها به کار می برد که هر انسانی با شنیدنش، دلش هوای کربلا می کند: در حرم امام رضا(ع) موقع غروب خورشید، لحظه های خیلی خاص و دلنشین را انسان مشاهده می کند، بخصوص وقتی نقاره خانه موقع غروب آفتاب به صدا در می آید، بسیار حزن برانگیز است، انگار غم عالم بر دل انسان می نشیند و البته وقت سحر و نماز صبح هم بسیار زیباست. من دقیقاً این فضا را بارها در حرم امام رضا(ع) تجربه کرده و دیده ام، در حالی كه قبلاً آن را در حرم امام حسین(ع) دیده بودم، اما  فكر می كردم منحصر به حرم ایشان است.

اما به شما بگویم؛ در حرم امام حسین(ع) وقت سحر قبل از نماز صبح، قرآن یا مناجاتی كه خوانده می شود و این صدا حتی در اطراف حرم هم پخش می شود، لحظه های خیلی غم انگیز و دلنشین و به قول شما برادران و خواهران ایرانی خاص است كه بشدت  انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. شیخ محمد جعفر الموسوی وقتی می‌بیند محو کلامش شده‌ایم، می‌گوید: من با این سخن  دل شما را به حرم امام حسین(ع) و کربلا بردم ان شاءا... خدا قسمت کند و این لحظه های خاص را از نزدیک درک کنید.

  راز آن پرچم سرخ

مشاور تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) در پایان گفت و گو می گوید: رنگ پرچم برافراشته بر فراز حرم امام حسین(ع) سرخ است. در آن پرچم سرخ رازی نهفته است که تداوم اسلام و مکتب تشیع مدیون آن است.آن پرچم نماد پیروزی حق بر باطل وپیروزی خون بر شمشیر است که جز اهل حق معنایش را در نمی یابند.

مطالب مشابه