logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/10/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
همايش متمركز زائران عتبات عاليات استان تهران برگزار شد

همایش متمركز زائران عتبات عالیات استان تهران برگزار شد

همایش متمركز آموزشی زائران عتبات عالیات استان تهران در سالن همایش های سازمان حج و زیارت برگزارشد.

در این همایش كه حجت الاسلام والمسلمین اصغر محمدی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری و آقای فرشید سرپرست اداره حج وزیارت استان تهران و صدها تن از زائران تهرانی اعزامی به عتبات در دوره دی ماه شركت داشتند حجت الاسلام و المسلیمن بهاری كارشناس مذهبی در سخنانی به بیان احكام زیارت پرداخت و گفت: به غیر از حج كه از فروع دین و تنها زیارتی است كه در صورت حصول شرایط یكبار بر مسلمانان واجب می شود بقیه زیارات مستحب است كه افضل آن زیارت ها ، زیارت قبر مطهر حضرت سید الشهدا(ع) است.

وی افزود: شخصی از امام باقر (ع) سوال كرد كه ثواب زیارت كربلا چیست؟ حضرت پاسخ دادند نمی توانم بگویم چون میترسم اگر كسی از ثواب زیارت كربلا خبر داشته باشد دیگر مكه نرود. امام در ادامه می فرمایند: اگر به گدایی افتادید به كربلا بروید، اگر بنا شد بدنتان را روی خارها بگذارید به كربلا بروید، زیارت امام حسین (ع) را در هیچ حالتی ترك نكنید ولی سفر مكه اینگونه نیست، سفر حج تا امنیت و آرامش و استطاعت مالی نباشد واجب نمی شود.

حجت الاسلام بهاری ادامه داد: پیامبر اكرم (ص) نیز این روایت را به عایشه نقل كرد كه هركسی حسین را زیارت كند خداوند ثواب 99 حج و 99 عمرۀ من را به او عنایت می كند. امیدوارم ما هم به زیارت ظاهری حضرت نائل شویم و هم توفیق پیدا كنیم كه زیارت باطنی حضرت را هم انجام دهیم.

كارشناس مذهبی بعثه مقام معظم رهبری همچنین به آداب زیارت و احكام اماكن مقدس دركربلا و نجف اشاره كرد و افزود: در روایات آمده است كه مسافر كربلا، سه روز قبل از عزیمت به سفر روزه بگیرد و در روز چهارم عازم كربلا شود همچنین سفر خود را با دادن صدقه آغاز كند.

در ادامه این همایش، محمدرضا بیات از مسئولان سازمان حج و زیارت ضمن بیان توصیه های امنیتی سفر عتبات، از زائران خواست تا نكاتی را كه در صورت بروز حوادث تروریستی اشاره شد، عمل كنند و مسئولیت لوازم ، ساك و چمدان افراد ناشناس را بعهده نگیرند.

وی تأكید كرد: زائران از همراه بردن وسایل اضافه ، جواهرآلات ،مدارك شناسایی غیر ضروری و كارت های بانكی و ... خودداری كنند.

در پایان این همایش آقای متبحری از مسئولان شركت شمسا درباره مسائل رفاهی زائران و تفاوت های كاروان های حج و زیارت با كاروان های غیر مجاز توضیحاتی ارائه كرد.

مطالب مشابه