logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/10/08 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در آغاز جلسه درس خارج فقه ايراد شد؛ در حادثه بي‌نظير 9 دي، قدرت فكري مردم را به خيابان‌ها كشاند

در آغاز جلسه درس خارج فقه ایراد شد؛ در حادثه بی‌نظیر 9 دی، قدرت فكری مردم را به خیابان‌ها كشاند

رهبر انقلاب اسلامی، ۹ دی را نمونه‌ای از عناصر قدرت نظام برشمردند و گفتند: در آن حادثه بی‌نظیر، هیچ‌كس دست‌اندركار نبود و قدرت فكری كه شاكله اصلی نظام اسلامی است، مردم را به خیابان‌ها كشاند و آن حادثه بی‌نظیر پدید آمد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح  روز (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه و در آستانه سالروز حماسه ۹ دی ۸۸، با اشاره به دشمنی و كینه‌ورزی عملی مستكبران با حاكمیت اسلام و تلاش آنان برای سلب مؤلفه‌های قدرت نظام اسلامی، حادثه بی‌نظیر ۹ دی را از جمله نمونه‌های قدرت جمهوری اسلامی خواندند و خاطرنشان كردند: امروز هندسه تقابل قدرتهای استكباری با جمهوری اسلامی در جهت سلب قدرت مادی و معنوی، و عزم و اراده ملت ایران است و در مقابل، باید این قدرت را حفظ و روز به روز تقویت كرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به روایتی از پیامبر اكرم(ص)، دستیابی به خیر و سعادت در جوامع بشری را در سایه برخورداری از قدرت دانستند و افزودند: قدرتهای مستكبر همچون امریكا، سعادت جامعه و آنچه را كه «ارزشهای امریكایی» می‌خوانند، در جمع‌آوری ثروت و تسلط بر عالم دنبال می‌كنند، اما اسلام، سعادت بشر را در رسیدن به كمالات انسانی و جریان داشتن فكر و عمل قرآنی در تمام اجزاء جامعه می‌داند.

رهبر انقلاب اسلامی، وجود نظامی برآمده از اسلام و دارای قدرت و نفوذ در مسائل گوناگون منطقه را موجب برانگیخته شدن دشمنی و كینه قدرتهای جهانی خواندند و افزودند: نظام سلطه با هر تفكر و جریان ضد ظلم و تبعیض در دنیا مخالف است، اما زمانی در مقابل جریانی با تمام وجود به معارضه بر می‌خیزد كه آن جریان توانسته باشد اقیانوس یك ملت را به حركت درآورد.
ایشان ریشه توطئه‌ها و دشمنی‌های گوناگون با جمهوری اسلامی را تبلور مخالفت با نظام سلطه در ایرانِ برخوردار از «منابع فراوان طبیعی و انسانی و اقتصادی، حرف و منطق و منبر سیاسی، و ابزار و نیروی لایق نظامی» دانستند و خاطرنشان كردند: جمهوری اسلامی در مقابل این دشمنی‌ها باید بر قدرت خود بیفزاید و علت تأكید مكرر بر افزایش قدرت داخلی و استحكام ساخت داخل نیز همین مسئله است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم مجهز شدن به انواع قدرت از جمله «قدرت فكری، اقتصادی، اجتماعی و بسیج مردمی» افزودند: به خیابان آمدنِ میلیونها نفر در ۲۲ بهمن با گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، نشانه قدرت نظام اسلامی در بسیج مردمی است كه این موضوع در دنیا بی‌نظیر است.

رهبر انقلاب اسلامی، حادثه ۹ دی را نمونه دیگری از عناصر قدرت نظام برشمردند و افزودند: در آن حادثه بی‌نظیر، هیچ‌كس دست‌اندركار نبود و قدرت فكری كه شاكله اصلی نظام اسلامی است، مردم را به خیابانها كشاند و آن حادثه بی‌نظیر پدید آمد.

ایشان با اشاره به ترفند و خدعه دشمنان در سلب مؤلفه‌های قدرت نظام اسلامی، گفتند: دشمن همچون دزدی است كه قصد تصرف خانه را دارد اما این‌طور وانمود می‌كند كه دلیل دشمنی، سلاحی است كه صاحبخانه برای دفاع در دست دارد و اگر آن سلاح را زمین بگذارد، نزاع تمام می‌شود، بنابراین تلاش می‌كند با حیله‌گری و استفاده از انواع روشها از جمله حرف زدن، شوخی كردن، لبخند زدن، و تشر زدن، صاحبخانه را خلع سلاح كند و به خانه وارد شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین سعادت و شقاوت را در گروی چگونگی استفاده از قدرت دانستند و در خصوص قدرت ناشی از سلاح هسته‌ای، افزودند: منع سلاح هسته‌ای مبانی بسیار مهم فقهی و عقلانی دارد اما امكان تلاش برای كسب انواع دیگر قدرت در اختیار دولت و ملت قرار دارد.

مطالب مشابه