logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/10/07 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
پاک نیت: سوگواره عبرات در شناخت بيشتر جامعه نسبت به فرهنگ عاشورا موثر است

پاک نیت: سوگواره عبرات در شناخت بیشتر جامعه نسبت به فرهنگ عاشورا موثر است

محمود پاك نیت بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون به بهانه برگزاری دومین سوگواره عبرات گفت: برنامه های فرهنگی نظیر سوگواره عبرات، می تواند در شناخت بیشتر جامعه نسبت به پیاده روی و راهپیمایی اربعین حسینی و فرهنگ عاشورا موثرباشد.

محمود پاك نیت بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به لزوم برجسته سازی وقایع مذهبی نظیر اربعین در حوزه هنر، گفت: آنچه مسلم است، حمایت از گونه آثاری است كه درقالب های مذهبی تولید شده است و در این میان سازمان های دولتی نقش اصلی را در افزایش تعداد این آثار ایفا می کنند.

وی افزود: باید از نویسندگان و تولیدكنندگان مجموعه ها و آثار هنری مذهبی، حمایت و رسیدگی بیشتری به فعالیت های هنری آنان كرد. علاوه بر حمایت های مالی، حمایت های معنوی به ویژه در حوزه توزیع و پخش آثار هم اهمیت زیادی دارد كه در این مورد صداوسیما به دلیل دسترسی به عموم مردم و فراگیرتر بودن نسبت به سایر رسانه ها می تواند این مسئولیت را به عهده بگیرد و پس از اتمام پروژه های مذهبی آن ها پ را به پخش برساند.

پاك نیت همچنین درباره نهادهای درگیر و مسئول در امر انتشار آثار هنری با گرایش مذهبی و رویدادهای برجسته آن نظیر پیاده روی اربعین خاطر نشان کرد: اگرچه حماسه اربعین قدمت تاریخی دارد، اما راهپیمایی و تجمع بزرگ آن در سال های اخیر برجسته تر شده است و برای حفظ این سنت مذهبی باید در قالب هایی نظیر سوگواره عبرات و برنامه سازی و فیلم سازی برجسته تر شود. از طرفی كسی كه برای ساخت و تهیه یک پروژه سرمایه گذاری می كند، می خواهد این سرمایه و سودحاصل از آن پس از اتمام پروژه، بازگردد. درحالی که همیشه آثار تضمین شده نیستند و بازدهی مالی ندارند. بنابراین برای تشویق هنرمندان به پرداخت هنری به موضوعات مذهبی باید دستگاه هایی نظیر بخش فرهنگی، شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سرمایه گذاری روی این نوع كارها را برعهده بگیرند.

بازیگر «یوسف پیامبر» عنوان کرد: صداوسیما این روزها در مضیقه مالی قرار دارد و خود به عنوان نهادی تاثیرگذار، نیاز به حمایت بیشتری از سمت دولت دارد كه بتواند به تولیدكنندگان محتوای مذهبی هم فرصت برنامه سازی بدهد.

وی در پایان خاطرنشان كرد: در این شرایط مسلما برگزاری برنامه های فرهنگی نظیر سوگواره عبرات، می تواند در شناخت بیشتر جامعه نسبت به این وقایع و فرهنگ سازی موثرباشد.

گفتنی است دومین سوگواره سراسری عبرات توسط ستاد مرکزی اربعین در ۱۰ بخش شعر، نثرادبی، عکس، نماهنگ، نقاشی، تصویرسازی وکاریکاتور، فیلم ومستند، مقالات علمی، نگارگری و تولیدات رادیویی برگزار می شود.محمود پاك نیت بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون به بهانه برگزاری دومین سوگواره عبرات گفت: برنامه های فرهنگی نظیر سوگواره عبرات، می تواند در شناخت بیشتر جامعه نسبت به پیاده روی و راهپیمایی اربعین حسینی و فرهنگ عاشورا موثرباشد.

 

مطالب مشابه