logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/12 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
رييس سازمان حج و زيارت: طرف عراقي براي صدور رواديد در مرز آمادگي ندارد؛ تراكم زانران در مرزها

رییس سازمان حج و زیارت: طرف عراقی برای صدور روادید در مرز آمادگی ندارد؛ تراكم زانران در مرزها

رییس سازمان حج و زیارت گفت: اعلام خبر صدور روادید «رایگان» یا «یك دلاری» برای ایام اربعین از طرف عراقی بدون هماهنگی های لازم صورت گرفته و باعث معطلی و ازدحام زائران در مرزها شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از واحد مركزی خبر، مهندس سعید اوحدی به گزارش های امروز از مرزهای شلمچه، چزابه و مهران اشاره كرد و افزود: این گزارش ها از تراكم سنگین زائران حسینی حكایت می كند و نشان دهنده این است كه طرف عراقی برای صدور چنین روادیدی آماده و پاسخگو نیست.

وی اضافه كرد: پس از دریافت گزارش های تراكم زائر در گذرگاه های خروجی ستاد اربعین این زائران را به طور رایگان با اتوبوس هایی به اردوگاه های استقرار و اسكان منتقل كرد تا در روزهای آینده به تدریج به گذرگاه ها منتقل شوند و برای آنان روادید صادر شود.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان این كه طرف عراقی برای این كار باید تمهیدات و زیرساخت هایی فراهم می كرد؛ اضافه كرد: طرف عراقی مثلا برای یك گذرگاه یك یا دو افسر مرزی پیش بینی كرده است كه با توجه به خیل عظیم زائران حسینی پاسخگو نیست و امكان خروج چنین جمعیتی با این سازوكار وجود ندارد.

اوحدی به زائران حسینی توصیه كرد، روادید را در شهرها تهیه كنند و گفت: كنسولگری های عراق در شهرها برای صدور روادید آمادگی دارند و كارگزاری های سازمان حج و زیارت هم آماده اند برای متقاضیان روادید صادر كنند.

وی افزود: سفارت عراق هفته پیش اعلام كرد كه برچسب های روادید تمام شده است كه این برچسب ها وارد و از شنبه همین هفته صدور روادید از سرگرفته شد.

رییس سازمان حج و زیارت خاطر نشان كرد: هموطنانی كه می خواهند از طریق مرز زمینی وارد عراق شوند و روادید را در مبادی ورود به عراق دریافت كنند باید بدانند كه این كار با كندی صورت می پذیرد و باید آمادگی معطلی در مرزها را داشته باشند.

لازم به توضیح است از آنجایی كه نداشتن ویزای عزیمت به عراق، موجب سردرگمی زائران خواهد شد و مشكلات عدیده برای آنان همچون سوءاستفاده سودجویان و گم شدن گذرنامه زائران در مسیر دریافت ویزا را بدنبال خواهد داشت، به كلیه مشتاقان زیارت اربعین توصیه می‌گردد پیش بینی لازم را در این خصوص داشته باشند.

لازم به یادآوری سازمان حج و زیارت از یكسال گذشته با تشكیل «ستاد دائمی اربعین» با حضور ۲۶ دستگاه و ارگان كشور در جهت ساماندهی زائران اربعین تلاش كرده تا بدین وسیله موجبات تسهیل اعزام زائران حسینی به كربلای معلی در ایام اربعین را فراهم آورد.
 

مطالب مشابه