logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در آيين افتتاح ساختمان جديد كنسولگري ايران در كربلا صورت گرفت؛ ابلاغ پيام تشكر دكتر ظريف از مردم و دولت عراق براي پذيرايي از زوار اربعين

در آیین افتتاح ساختمان جدید كنسولگری ایران در كربلا صورت گرفت؛ ابلاغ پیام تشكر دكتر ظریف از مردم و دولت عراق برای پذیرایی از زوار اربعین

معاون وزیر امور خارجه كشورمان عصر یكشنبه در آیین افتتاح ساختمان جدید سركنسولگری ایران در كربلای معلا، تقدیر و تشكر دكتر محمدجواد ظریف را به دولت و مردم عراق بخاطر پذیرایی شایسته از زوار اربعین حسینی ابلاغ كرد.

به گزارش ایرنا، ساختمان جدید سركنسولگری ایران در كربلا با حضور عقیل الطریحی استاندار، مقام های محلی، مسؤولان عتبه حسینی و عباسی و احزاب و گروه ها و نیز سفیر ایران در بغداد و مسؤولان نمایندگی جمهوری اسلامی ایرانی در عراق، افتتاح شد.

ساختمان جدید سركنسولگری ایران در كربلا در زمینی به مساحت 8 هزار مترمربع با امكانات و تجهیزات مورد نیاز برای تسهیل امور زائران ایرانی و همچنین اتباع عراقی كه قصد سفرهای زیارتی و سیاحتی به ایران را دارند، احداث شده است.

میهمانان آیین افتتاحیه از بخش های مختلف سركنسولگری ایران در كربلا كه شامل سالن های ویژه مراجعان و همچنین سالن همایش ها و اجتماعات و نیز بخش های اداری می شود، بازدید كردند.

در مراسمی كه به همین منظور برگزار شد، مهدی دانش یزدی معاون اداری و مالی وزیر امور خارجه كشورمان در سخنانی، از جانب ملت و دولت ایران از دولت و مردم عراق و نیز مردم و مقام های استان های كربلا و نجف بخاطر پذیرایی گرم از زائران حسینی در اربعین امسال تشكر كرد و گفت كه دكتر ظریف وزیر امور خارجه كشورمان از وی خواسته است تا پیام تشكر وی را از طریق این مراسم به مقام های عراق و همچنین استان های كربلا و نجف و دیگر مناطق ابلاغ كند.

وی همچنین در خصوص پروژه ساختمان جدید كنسولگری ایران در كربلا و نقش آن در تسهیل امور زائران اباعبدالله الحسین(ع) گفت: آمارهای موجود از تردد مردم دو كشور برای زیارت عتبات عالیات و مراكز و اماكن زیارتی در ایران كه از هر طرف بیش از دو میلیون نفر در سال است، نشان از وحدت و همبستگی دو ملتی دارد كه یك امت محسوب می شوند.

دانش یزدی تأكید كرد كه سطح خدمت رسانی به زائران در ساختمان جدید كنسولگری ارتقا خواهد یافت.

در این آیین عقیل الطریحی استاندار كربلا نیز پشت تریبون رفت و در سخنانی به زمینه های تاریخی دو ملت ایران و عراق كه در شرایط سخت در كنار هم بوده اند اشاره كرد و یادی هم از شهدای عراقی در جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعثی كه در كنار رزمندگان ایرانی جنگیده و شهید شدند و نیز مستشاران نظامی ایرانی كه در كنار عراقی ها در دو سال گذشته حضور داشته و به شهادت رسیده اند، كرد.

وی، پیوندهای دو ملت را تا سطوح علما، دانشگاهیان و فرهنگیان و عمومی مردم دو كشور محكم دانست و از افتتاح ساختمان كنسولگری جدید ایران در كربلا كه سطح خدمت رسانی به زائران دو كشور را ارتقا خواهد داد، ابراز خرسندی كرد.

مسعود حسینیان سركنسول ایران در كربلا نیز در ابتدای این آیین ضمن خیر مقدم به حاضران، احداث ساختمان جدید كنسولگری ایران را در این شهر با هدف افزایش سطح خدمت رسانی و تسهیل در امور زائران دو كشور دانست و نیز گزارشی در باره روند تردد زائران دو كشور كه به گفته وی هر روزه افزایش می یابد، ارائه كرد.

براساس گزارش ها، بیش از دو میلیون ایرانی برای شركت در زیارت اربعین حسینی سال جاری وارد عراق شدند كه این عدد غیر از تعداد مسافرت های زیارتی ایرانی ها به عتبات عالیات است.

از هنگام سقوط رژیم بعثی در سال 2003 میلادی، میلیون ها ایرانی و عراقی بین دو كشور تردد می كنند كه عمده سفرها زیارتی است و همچنین بخشی از سفرهای مردم عراق به ایران با هدف گردشگری و درمانی انجام می شود. عدد مسافرت ها ظرف دو سال گذشته از مرز دو میلیون نفر از هر طرف گذشته است.

مطالب مشابه