logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/23 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر: وحدت ريشه ديني و قرآني دارد

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكر: وحدت ریشه دینی و قرآنی دارد

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت ایده امام امت (ره) درنامگذاری 12 تا 17 ربیع الاول بعنوان هفته وحدت را بسیارمثبت خواند و تصریح كرد: وحدت ریشه دینی و قرآنی واسلام نسبت به آن اهتمام ویژه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكردرجلسه تواصی به حق درجمع كاركنان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج زیارت با تاكید براینكه همه باید نسبت به ابتكاربسیارمبارك هفته وحدت اهتمام بورزند، افزود: اگرجهان اسلام به این ابتكارامام راحل (رض) توجه می كرد امروز شاهد این همه جنایت ، خونریزی و ویرانی در كشورهای اسلامی نبودیم.

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت با بیان آیه "واعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا" گفت: بحث وحدت در قرآن كریم مورد عنایت حضرت حق قرارگرفته است و ما باید نسبت به این امراهتمام ورزیده و اجازه ندهیم فرصتها از دست برود.

وی با اشاره به اینكه قرآن درآیه " وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُكُمْ " نتیجه اختلاف را مشخص كرده است، اظهار داشت: قرآن تاكید دارد كه اگربا هم اختلاف پیدا كردید ازهم پاشیده و فشل می شوید و آبروی شما از بین می رود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با تاكید براینكه در بحث اتحاد و وحدت باید روشن شود كه منظور چیست، اضافه كرد: هدف از طرح این موضوع این نیست كه همه یك جورفكر كنند ویك روش داشته باشند و سلیقه های مختلف تبدیل به یك سلیقه شود، در قرآن آمده است اگر خدا می خواست همه را مثل هم قرار دهد این كار را می كرد ولی خداوند آنها را قبایل و ملت های مختلف قرار داد وازآنها خواسته است كه همدیگر را بشناسند و به هم نزدیك شوند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینكه معنای وحدت این است كه روی امهات و اصول مشتركی مانند توحید، نبوت ، امامت و ... اتحاد داشته باشیم ، گفت: به غیراز ناصبی ها و وهابیون تند، بقیه جهان اسلام نسبت به اهل بیت علاقه و محبت دارند و وقتی چنین است طبیعی است كه با وجود داشتن سلایق مختلف می توان روی اصول توافق كرد.

وی تاكید كرد:اگر قرار بود همه یك جور فكر كنند دیگر دردنیا تحولی بوجود نمی آمد و جامعه مرده و راكدی داشتیم كه همه كنارهم زندگی می كردند مثل زندگی حیوانات ولی انسان پویایی دارد.

وی با اشاره به اینكه باید اصول را پذیرفت و براساس آن چارچوب وحدت را اجرا كرد، اظهار داشت: ما باید وحدت را نه فقط به زبان بلكه واقعا قبول داشته باشیم و اینكه بعضی ها می گویند وحدت داشته باشیم ولی عمل شان خلاف آن است خلاف می گویند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكردرادامه باتاكید براینكه وحدت یك امرشرعی و دینی است، گفت: ازامام راحل در صحیفه نور و مقام معظم رهبری راجع به وحدت سخنان بسیاری وجود دارد، رهبری صریح می فرمایند اهانت به مقدسات مذاهب دیگرحرام شرعی است و كسی حق ندارد اهانت كند و دشنام دهد، این فتوی است و مردم موظفند شرعا به آن عمل كنند.

وی با اشاره به اینكه این بحث فراتر از اسلام مطرح است به آیه 108 سوره انعام "وَلا تَسُبُّوا الَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّه‏ِ فَیَسُبُّوا اللّه‏َ عَدْواً بِغَیْرعلم " اشاره كرد و گفت: قرآن می فرماید حتی به دشمنان اسلام كه بت می پرستند دشنام ندهید وسب نگویید چراكه موجب می شود آنها نیز به مقدسات شما فحاشی كنند.

وی با اشاره به اینكه در كشور یك میلیارد و سیصد میلیونی هندوستان پیروان مذاهب مختلف در كنار هم زندگی می كنند، افزود: آنها پذیرفته اند كه كنار هم زندگی و همدیگر را تحمل كنند و اگرما هم بخواهیم در جامعه اسلامی وحدت پیدا كنیم باید آستانه تحمل خود را بالا ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكراضافه كرد: این نوعی خودخواهی است كه بخواهیم دیگران نیز مانند ما فكر كنند لیكن در چارچوب اصول مرتبط با وحدت می شود افكار را به یكدیگر نزدیك كرد و انسانها با هم تعامل مثبت و سازنده داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه امیرالمومنین درجنگ با سربازان معاویه خطاب به یاران خود فرمودند :" أَكْرَهُ أَنْ تَكُونُوا سَبَّابِینَ" اظهار داشت: امام علی (ع) می فرمایند من دوست ندارم شما دشنام دهنده باشید، آنها اشتباهات و عیوبی دارند آنها را بگویید ولی فحش ندهید.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینكه در روایات متعدد انسان های مومن و مسلمان از فحش و دشنام دادن برحذر داشته شده اند، گفت: باید سعه صدر داشته و آن را ازپیامبر و ائمه یاد بگیریم. حرف مخالف را بشنویم، نه اینكه حرف مخالف را نشنیده صد تهمت به طرف مقابل وارد كنیم.

وی تاكید كرد: امام موسی بن جعفر و امام صادق (علیهم السلام) به گونه ای شاگردان خود را تربیت می كردند كه آنها با دیگران مباحثات مفصل و طولانی داشته باشند ولی هیچوقت به مخالف خود بدگویی نكرده و به آنها حمله نمی كردند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به این بیان امام علی (ع) "آلَةُ الرِّئاسَةِ سِعَةُ الصَّدرِ" تصریح كرد: كسی كه می خواهد درجامعه مسئول باشد باید سعه صدر داشته باشد چراكه با تنگ نظری نمی توان حكومت كرد، در جامعه همه جورآدم هست و باید حرف ها را شنید و با اخلاق اسلامی با آنها برخورد كرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكررمز اجرا و عملی كردن وحدت در جامعه اسلامی را قانونمندی دانست و گفت: با حرف، وحدت برقرار نمی شود، قرآن راههای زیادی را مطرح كرده و می فرماید: اگر در جامعه دعوا و نزاع شد شما نزاع را به خدا و پیامبر ارجاع بدهید واگر درجنگ ها دو گروه با هم نزاع كردند، سعی كنید بین آنها صلح برقرار شود اما اگر عده ای زیر بار صلح نرفتند با افراد زورگو وتجاوزكار مقابله كنید تا همه به امر خدا بازگردند.

وی تاكید كرد: درجامعه دینی نیزهمین گونه است و نباید طبق هوا و هوس عمل كرد چرا كه به بحران درجامعه و درسطح بین المللی منجر می شود.

نماینده ولی فقیه تصریح كرد: آقایانی كه به فرمایشات امام امت و مقام معظم رهبری گوش نمی دهند چه جوابی برای این خون هایی كه درجهان اسلام ریخته شد، دارند، هر روز از گوشه ای نغمه ای بلند می شود واهانت و فحاشی می كنند و این ها روی آنتن های بین المللی می رود و در دنیا بحران سازی می كنند.

نماینده ولی فقیه با بیان روایت "رُبَّ حربٍ جُنیت من لفظة " خطاب به مدیران و مسئولان نظام گفت: كسانی كه تریبون دردست دارند باید بیش از همه مراعات كنند و سكوت را بر حرف زدن بی فایده ترجیح دهند.

وی لزوم احترام گذاشتن به شخصیت طرف مقابل رایادآور شد و گفت : ائمه معصومین درگفتگو با مخالفین هیچ كجا بدگویی نكرده و شخصیت طرف مقابل را له نكردند بلكه به سوالات شان منطقی پاسخ می دادند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا اشاره به اینكه شهید مطهری نیزدرنقد اندیشه ماركسیسم ابتدا نظرات آنها را بیان و سپس اشكالات را برمی شمرد، افزود: دراین گفتگو ها بحث علمی مطرح بود و طرف مقابل را قانع می كردند و كسی فحاشی نمی كرد.

وی با تاكید براینكه وحدت اصولی دارد، اضافه كرد: بنابرروش پیشنهادی قرآن باید حرف ها را شنید و حرف درست را پذیرفت و عمل كرد.

نماینده ولی فقیه با تاكید برانیكه جدال دراسلام ممنوع است ، تصریح كرد: جدال، گفتگوهای بی هدف و برای به كرسی نشاندن حرف خود را گویند، یعنی من می دانم حرف حق چیست ولی نمی خواهم بپذیرم و می خواهم طرف مقابل خود را از صحنه خارج كنم كه از نظر اسلام گناه است.

وی تاكید كرد: ما دراسلام جدال نداریم بلكه گفتگوی صمیمانه داریم واگر جدال شد باید سریع خود را از صحنه بیرون بكشیم.

وی افزود: اكنون در جامعه جدال به مسایل ریزی كشیده شده كه فقط مردم را نارحت می كند، افراد یكدیگر را متهم می كنند واگر بعد از شش ماه هم پیگیری شود معلوم نیست كه آخرچه شد.

نماینده ولی فقیه با تاكید براینكه بنا بوده است اسلام جهانی شود، افزود: كی می خواهیم به كمال برسیم و افكار نورانی اسلام را جهانی و جاهلان بین المللی را به اسلام ترغیب كنیم؟ اسلامی كه می تواند یك دین بین المللی باشد نباید درچارچوب افكار منحط زندانی شود.

وی با اشاره به این بیان امیرمومنان علی بن ابیطالب (ع) كه فرمود: " و الله انی لأظن أن هؤلاء القوم سید الون منكم" اظهار داشت: امام قسم جلاله می خورند و می فرمایند والله قسم می بینم روزی را كه اینها بر شما مسلط می شوند سپس به چند چیز اشاره می كنند یكی ازآنها اینست كه می بینم دشمنان كه درمسیر باطل اند در باطل شان با هم متحدند و شما درمسیر حق تان با هم اختلاف دارید.

وی با اشاره به اینكه درحدیث آمده است: هیچكس از گذشته تا حال درپرتو اختلاف به موفقیت دست پیدا نكرده است، گفت: با داشتن انقلابی اسلامی و مردمی وفادارو ایدئولوژی وفرهنگ غنی اسلام اگر نتوانیم بدلیل هوا و هوس و اختلافات منطق اسلام را به دینا ارائه دهیم خسارت بزرگی كرده ایم.

وی تاكید كرد: با گفتن و حرف زدن درباره وحدت هیچ چیزدرست نمی شود، وحدت اصولی دارد كه اسلام آن را بیان كرده است و باید رعایت همه این اصول بشود تا به وحدت برسیم و مشكلات را با تدبیر و نصیحت حل كنیم.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا اشاره به اینكه نمی توان جلوی انتقاد را گرفت، افزود: وحدت امروز از نان شب برای مردم ضروری تر است چرا كه اگر اختلاف آمد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، اقتصاد را به هم می ریزد و امنیت و آسایش مردم به خطر می اندازد لذا وحدت از هر چیزی برای جامعه ما ضروری تر است.

 

مطالب مشابه