logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت‌الاسلام خاموشي: راهپيمايي اربعين بزرگترين حماسه و حادثه جهان است

حجت‌الاسلام خاموشی: راهپیمایی اربعین بزرگترین حماسه و حادثه جهان است

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینكه پیاده روی اربعین را می‌توان بزرگترین حادثه و حماسه روی زمین نامید، خاطر نشان كرد: این اتفاق عظیم تضمین كننده حماسه بیداری اسلامی در كشورهای اسلامی است

مراسم رونمایی از كتاب عكس «پیاده آمده‌ام» شامل عكس‌هایی از مراسام راه‌پیمایی عزاداران حسینی عصر روز دوشنبه ۱۰ آذرماه با حضور ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام پناهیان و زائری برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام سید مهدی خاموشی اظهار كرد: در جلسه‌ای حضور داشتم كه شخصی از من پرسید این پیاده روی به سوی كربلا در مراسم اربعین سند شرعی و دارد یا خیر؟ چرا زائرین این مقدار به خود زحمت می‌دهند و با ماشین‌های خود عازم این سفر نمی‌شوند؟ من هم در پاسخ به این سوال گفتم، شاید بتوان اینگونه جواب داد كه بسیاری از لذت‌های یك فرد بزرگ سال را چطور می‌توانیم برای یك كودك تعریف كنیم.

وی ادامه داد: در روایات آمده كه اگر كسی برای امام حسین (ع) قدمی بردارد، گناهان آن شخص بخشیده می‌شود. همچنین آمده ثواب زیارت امام حسین (ع) برابر با چندین زیارت حج است. به یاد دارم، زمانی كه به سفر حج رفته بودم، به همراه اطرافیانم مسیری را پیاده طی كردیم. درطول مسیر پیرزنی را دیدم كه به سختی و با زحمت بسیار مسیر را طی می‌كرد و وقتی از او دلیل این كار را پرسیدم به من گفت مگر نمی‌دانی این پیاده روی ثواب حج را دارد؟

حجت اسلام خاموشی به تفاوت حضور در مراسم حج و اربعین حسینی اشاره كرد و افزود: در بهترین حال حدود ۵ میلیون نفر برای سفر حج عازم می‌شوند ولی برای پیاده روی اربعین با آماری ۲۰ میلیونی مواجه هستیم كه امسال بر اساس پیش بینی ۱۰میلیون نفر مازاد نیز بر این جمعیت اضافه می‌شود.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی به دیدگاه غیر مسلمانان درباره این پیاده روی نیز اشاره كرد و گفت: وقتی از یك افسر آمریكایی پرسیدند مهم‌ترین خاطره‌ای كه از حضورت در عراق به یاد داری چیست؟ ، در پاسخ گفته بود، روزی در عراق هست كه گویی كل مردم كره زمین به سوی یك گنبد طلایی می‌روند.

حجت الاسلام خاموشی خاطر نشان كرد: من خاطره‌ای جالب از این پیاده روی به سوی كربلا دارم. وقتی كه در مسیر خواستیم شبی را بیرون بخوابیم، در نیمه‌های شب یك شخص عراقی آمد و من را بلند كرد و گفت چرا در بیرون خوابیده‌ای؟ من هم به او گفتم در داخل جایی نبود و آن شخص به همراه دو نفر دیگر من را بلند كردند و به داخل چادر بردند.

وی همچنین به خدمت رسانی شماری زیادی عاشقان به زائرین امام حسین (ع) اشاره كرد و گفت: اینكه شماری زیادی از مردم در طول مسیر از زائران امام حسین (ع) پذیرایی می‌كنند، به معنای اوج دست‌گیری است. جالب آنكه یكی از آشنایان تعریف می‌كرد، در مسیر رسیدن به كربلا یك عراقی ما را به زور اسلحه به خانه خود برد و وقتی از او دلیل این كار را پرسیدم، دلیلش را خدمت به زائران امام حسین (ع) عنوان كرده بود.

حجت الاسلام خاموشی ادامه داد: آن شخص می‌گفت پس از سال‌ها حضرت عباس (ع) به ما فرزندی را داده و ما هم نذر كرده‌ایم هر ساله خانه خود را برای پذیرایی از زائرین امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) مهیا كنیم و حالا هم عذر می‌خواهیم كه شما را به زور به اینجا آورده‌ایم.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینكه پیاده روی اربعین را می‌توان بزرگترین حادثه و حماسه روی زمین نامید، خاطر نشان كرد: این اتفاق عظیم تضمین كننده حماسه بیداری اسلامی در كشورهای اسلامی است.

وی در پایان به چاپ كتاب عكس‌های مراسم پیاده روی اربعین اشاره كرد و گفت: گرفتن عكس‌هایی از مراسم پیاده روی برای اربعین اقدامی زیبا و ارزشمند از سوی این عكاس ایرانی بوده است.

مطالب مشابه