logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/17 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
وزير كشور خبر داد:‌ مراسم اربعين، منظم، مردمي، دقيق و با مراعات زوار انجام پذيرفت

وزیر كشور خبر داد:‌ مراسم اربعین، منظم، مردمی، دقیق و با مراعات زوار انجام پذیرفت

وزیر كشور بر لزوم ساماندهی مردمی زوار و برنامه ریزی برای حركت كاروانی زائران اربعین برای جلوگیری از ازدحام در مرزها را از اولویت برنامه ستاد مركزی برای سال آینده عنوان كرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی عصر سه شنبه در بیست و هشتمین جلسه ستاد مركزی اربعین حسینی در وزارت كشور با بررسی نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدها، برای هر چه باشكوه تر برگزار شدن این مراسم در سال های آینده تاكید كرد.

وی برلزوم تشكیل دبیرخانه دائمی اربعین تاكیدكرد و گفت: در مراسم اربعین كل نظام پای كار بود.

رحمانی فضلی با ارزیابی برنامه ریزی، مدیریت و ساماندهی زایران اربعین حسینی، از همكاری و هماهنگی تمام وزارتخانه ها ، سازمان های اجرایی و دولتی و نهادهای عمومی كشور قدردانی كرد.

وی افزود: مراسم اربعین باید مردمی برگزار شود زیرا اساس كار، مردم هستند و حاكمیت فقط باید تسهیل كننده امور مرتبط با سفر زائران باشد.

به گفته رحمانی فضلی در مراسم اربعین حسینی 95 در یك محدوده زمانی 20 روزه به بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار زائر خدمات حمل و نقل، بهداشت و نیاز ارائه شد.

وزیر كشور با قدردانی از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های عضو ستاد مركزی اربعین و سایر دستگاه‌هایی كه در برگزاری این مراسم داشتند افزود: وزارت امور خارجه در مراسم اربعین سال جاری بیش از 2 میلیون و 300هزار ویزا برای ایرانیان و تعدادی نیز برای اتباع خارجی صادر كرد.

رحمانی فضلی گفت: وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر همچنین در همین بازه زمانی 20روزه بیش از یكصد تن دارو در داخل كشور عراق توزیع و به یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز خدمات درمانی ارائه كرد.

وزیر كشورعملیات تروریستی در حله عراق را حادثه تلخی خواند و افزود:علی‌رغم تلاش‌هایی كه در حوزه امنیتی در داخل عراق برای برگزاری مراسم اربعین اندیشه شده بود، از خلاء های امنیتی سوء استفاده شد و این حادثه اتفاق افتاد كه موجب آزرده شدن خاطر زوار و مردم و همچنین تاثر مسئولان ایرانی وعراقی شد.

رحمانی فضلی با اشاره به همكاری ها و زحمات انجام شده در خاك عراق و در جریان برگزاری این مراسم خاطر نشان كرد: ۲۰ گروه عملیات تروریستی و انتحاری كه قصد اقدامات خرابكارانه داشتند شناسایی و دفع شدند.

وی افزود : همچنین پنج گروه تروریستی نیز دستگیر شدند و نهایتا آنها توانستند ۲ مورد عملیات انجام دهند، كه امیدواریم در سال آینده این حوادث اتفاق نیفتد.

وزیر كشور همچنین از اقدامات سپاه پاسدران و بسیج در خدمت‌رسانی به زائران و برقراری امنیت نیز قدردانی كرد و افزود: در زمانی كه مرز مهران بسته شد و حدود ۱۰۰ هزار نفر بدون ویزا یا با ویزا در پشت مرز معطل شده بودند و شرایط جوی نامساعد و سردی هوا و بارندگی كه وجود داشت همه نیروها به خصوص ستاد كل نیروهای مسلح، بسیج و سپاه در برقراری امنیت، تأمین خدمات و استقرار آنها تلاش بسیاری انجام دادند كه منجر شد این مشكلات در ۲۴ ساعت برطرف شود.

او به حضور ۲۰ هزار نفر از كاركنان نیروی انتظامی به صورت مستقیم در مراسم اربعین سال جاری از حمل و نقل و ترافیك تا رای تأمین امنیت مرزها و صدور ویزا مشاركت داشته‌اند.

رحمانی فضلی گفت: در آن 24 ساعت مواقعی بود كه برخی به خاطر هیجانات و نارضایتی به نوعی به نیروی انتظامی اعتراضات شد كه این نیرو خویشتنداری كرد و هیچگونه بی احترامی هم انجام نداد.
وزیر كشورهمچنین به نقش و مشاركت ویژه شهرداری‌های كشور به خصوص شهرداری تهران نیز در تأمین امكانات حمل و نقل مشاركت اشاره كرد و گفت: شهرداری ها 12 هزار اتوبوس حمل و نقل انجام دادند و 53 هزار سرویس صورت گرفت.

او گفت: شهرداری تهران در قبال منطقه‌ای كه به او واگذار شده بود در زمینه تأمین امكانات به خصوص در داخل عراق و انجام خدمات شهری به وظایف خود به خوبی عمل كرد كه از اقدامات انجام شده تشكر می‌كنیم.

وی همچنین از اقدامات وزارت راه، مسكن و شهرسازی در احداث جاده و به سازی آسفالت مسیر و یك طرفه كردن جاده در رفت و برگشت و ایجاد پل در منطقه قدردانی كرد.

به گفته وزیر كشور با تدابیراندیشیده شده حدود ۲۳۰ هزار پاركینگ در مناطق مرزی برای استقرار خودروی زائران ایجاد شد تا تردد زائران و اسقرار خودروهای زائران تسهیل شود.

رحمانی فضلی با بیان اینكه امنیت پنهان در این مراسم به عهده وزارت اطلاعات بود افزود: در آغاز اربعین موردی را كه اقدام به صدور ویزای جعلی می‌كردند با تسلط اطلاعاتی خوب، شناسایی و متلاشی كردند.

رحمانی فضلی ضمن قدردانی از خبرگزاری ها و خبرنگاران رسانه ها از عملكرد صدا و سیما در زمینه اطلاع رسانی از طریق رادیو اربعین و تولید برنامه های مناسب برای معنوی كردن مراسم اربعین تقدیر كرد.

وزیر كشور با بیان اینكه دولت عراق انصافا با ما همكاری خوبی داشت تصریح كرد: طی مذاكراتی كه با مقامات عراقی داشتیم و با توجه به روابط خوبی كه سردار سلیمانی در سطوح مختلف با مقام های عراق داشت همكاری بسیار خوبی داشتیم و از اقدامات آنها رضایت كامل داریم.

وی همچنین از همكاری مردم و نظم پذیری، همراهی و همدلی زوار در طول مسیر برگزاری اربعین تشكر كرد.

رحمانی فضلی با اشاره به دیدار خود با رهبر معظم انقلاب قبل از مراسم اربعین اظهار داشت: ایشان تأكید داشتند مراسم اربعین، منظم، مردمی، دقیق و با مراعات زوار انجام بگیرد.

* در برگزاری اربعین كل نظام پای كار آمد
وزیر كشور همچنین به دستورات و اقدامات دولت برای تأمین امكانات لازم اشاره كرد و گفت: رئیس جمهوری به شملچه نیز آمدند و به طور كلی در برگزاری مراسم اربعین كل نظام پای كار آمد و ما توانستیم این مراسم مردمی و بزرگ را برگزار كنیم.

رحمانی فضلی همچنین به ارسال گزارشی از برگزاری مراسم اربعین به دفتر مقام معظم رهبری اشاره كرد كه كه از طرف ایشان نسبت به برگزاری این اعلام رضایت شد، هرچند همه ما از حادثه‌ای كه در حله عراق افتاد متأثر هستیم كه به جز این مورد، در تمامی مراحل كار به خوبی پیش رفت.

وزیر كشور با تاكید بر اینكه باید در خصوص افزایش امنیت مراسم اربعین تدابیر بیشتری اندیشیده شود تصریح كرد: دغدغه‌های امنیتی این مراسم باید رفع شود.

وی لزوم ساماندهی مردمی زوار و برنامه ریزی برای حركت كاروانی زائران اربعین برای جلوگیری از ازدحام در مرزها را از اولویت برنامه ستاد مركزی برای سال آینده عنوان كرد.

*مرز خسروی را برای استفاده زوار در سال آینده آماده‌سازی كنیم
رحمانی فضلی تاكید كرد: باید تمام تلاش خود را به كار بگیریم تا در سال آینده بتوانیم لغو روادید با عراق داشته باشیم و از سوی دیگر مرز خسروی را برای استفاده زوار در سال آینده آماده‌سازی كنیم كه توجه به این موارد می‌تواند برگزاری مراسم اربعین را بیش از پیش تسهیل كند.

رحمانی فضلی همچنین از همكاری و هماهنگی استانداران مرزی كشور و همچنین مهمان پذیری و خوشرویی مردم شریف چذابه، شلمچه و مهران قدردانی كرد، گفت: مردم این سه شهر به ویژه مردم شهرستان مهران سربلند از موضوع خدمات رسانی به زوار بیرون آمدند.

مطالب مشابه