logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/10 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
تقاضاي ثبت اربعين در گينس

تقاضای ثبت اربعین در گینس

وزیر سابق حمل و نقل كابینه عراق كه در حال حاضر از فعالان سیاسی و رسانه ای این كشور به شمار می‌رود در جدید‌ترین مقاله خود از مقامات و مسئولان مؤسسه «گینس» درخواست كرده كه به كربلا بیایند و ركوردهایی كه در أیام أربعین حسینی در عراق رخ می‌دهد را در كتاب «گینس» ثبت كنند.

«عامر عبدالجبار اسماعیل» وزیر سابق حمل و نقل كابینه عراق كه در حال حاضر از فعالان سیاسی و رسانه ای این كشور به شمار می‌رود در جدید‌ترین مقاله خود از مقامات و مسئولان مؤسسه «گینس» درخواست كرده كه به كربلا بیایند و ركوردهایی كه در أیام أربعین حسینی در عراق رخ می‌دهد را در كتاب «گینس» ثبت كنند.

وی در مقاله خود به بیش از ۹ اتفاق مهمی كه در نوع خود ركورد جهانی به شمار می‌رود اشاره كرده است.

این موارد عبارتند از:

۱- تعداد میلیونی زائران كه با پای پیاده مسافت زیادی را به سمت شهر كربلا طی می‌كنند. آمار دقیقی از تعداد این افراد در دست نیست اما برخی بررسی هایی كه سال گذشته انجام شد نشان می‌داد بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر برای زیارت أربعین به كربلا می‌روند. این آمار پر جمعیت‌ترین در نوع خود است.

۲- خدماتی كه در زمینه ارائه غذا، نوشیدنی، محل استراحت و خواب، درمانی و بهداشتی و غیره ارائه می‌شود در نوع خود بی سابقه و بی نظیر است و جا دارد در این زمینه هم ركوردی ثبت شود بخصوص اینكه همه این خدمات به طور رایگان ارائه می‌شود.

۳- طول سفره‌های اطعام كه برای زائران پهن می‌شود، در نوع خود بی نظیر است و طولانی‌ترین سفره‌های جهان به شمار می‌رود.

۴- تعداد خیمه هایی كه در مسیر نصب می‌شود. آمار دقیقی از تعداد این خیمه‌ها در دست نیست اما بدون شك هیچ كس نمی‌تواند انكار كند كه در هیچ جای جهان این تعداد خیمه در یك مدت زمان معین در یك مسیر پهن شده است.

۵- خدماتی كه هتل‌ها و مسافرخانه‌ها ارائه می‌دهند نیز در نوع خود اقدامی بی سابقه است كه در هیچ هتل یا مسافرخانه ای در جهان اتفاق نمی‌افتد.

۶- پیاده رویی أربعین بزرگ‌ترین و بی نظیر‌ترین اقدام و فعالیت دینی در سراسر جهان به شمار می‌رود كه جا دارد این مسأله نیز در كتاب ركوردها ثبت شود. بخصوص اینكه طولانی‌ترین مسیر در این مراسم طی می‌شود و در هیچ جای جهان تكرار نشده است.

۷- مراسم عزاداری كه در أربعین حسینی برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین مراسم عزاداری و سوگواری در جهان به شمار می‌رود. در طول ۱۳ قرن گذشته، برای هیچ شخصیتی در جهان تاكنون چنین مراسمی برگزار نشده است.

۸- بسیاری از اتفاقات و وقایعی كه در مسیر پیاده رویی در أربعین رخ می‌دهد در نوع خود بی سابقه و بی نظیر است كه می‌تواند در كتاب ركوردها ثبت شود. به عنوان یك مثال ساده و كوچك می‌توان به پیاده رویی یك پیر مرد یا پیر زن ۸۵ ساله اشاره كرد كه بیش از هزار كیلومتر را طی دو هفته به سمت كربلا می‌پیماید. تصور این كار بدون شك حتی از نظر علمی و پزشكی مشكل به حساب می‌آید.

۹- تجمع عزاداران در كربلا در روز أربعین بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین تجمع بشری در طول تاریخ به شمار می‌رود.

مطالب مشابه