logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/15 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
جزئيات خدمات ارائه شده در كنگره عظيم اربعين حسيني اعلام شد

جزئیات خدمات ارائه شده در كنگره عظیم اربعین حسینی اعلام شد

قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات در امور اربعین با اشاره به رشد كمی و كیفی خدمات ارائه شده در كنگره عظیم اربعین ، جزئیات خدمات ارائه شده در این كنگره را اعلام كرد.

به گزارش ستاد بازسازی عتبات عالیات، جمشید گودرزی، انعقاد بیش از 400تفاهمنامه با موكب داران، مشاركت چشمگیر هموطنان اهل سنت، رشد نزدیك به سه برابری آمار طبخ و توزیع غذا و استان‌ محوری ازجمله ویژگی‌های برپایی مراسم اربعین حسینی امسال بود.

گودرزی ، مردم و دولت عراق را میزبان اصلی راهپیمایی اربعین حسینی عنوان كرد و گفت: براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، ما به نمایندگی از مردم و تنها با هدف مشاركت در فیض میزبانی در كنار برادران عراقی در این كنگره عظیم حضور داشتیم.

وی گفت: راهپیمایی میلیونی اربعین حسینی حركتی مردمی و متكی به مشاركت و كمك‌های تمامی محبان اهل بیت (ع) است و ستاد بازسازی عتبات به عنوان مسئول «كمیته مشاركت‌‌های مردمی، اسكان و تغذیه»، وظیفه ساماندهی امور و ایجاد هماهنگی‌ها را برعهده داشت.

وی در تشریح عملكرد كمیته «مشاركت‌های مردمی، اسكان و تغذیه ستاد اربعین» اظهار كرد: تعداد تفاهمنامه‌های منعقده با متبرعان، خیران و موكب‌داران استان‌های سراسر كشور به‌منظور اسكان و پذیرایی از زائران اربعین حسینی امسال با حدود چهار برابر افزایش نسبت به سال گذشته به 410 فقره رسید.

به گفته این مقام مسئول در ستاد بازسازی عتبات عالیات ، شمار تفاهمنامه‌های امضا شده در سال گذشته 122فقره بود كه امسال با رشد 336 درصدی همراه شد.

گودرزی اجرای طرح ادغام موكب‌ها را یكی از ویژگی‌های اربعین امسال برشمرد و گفت: با هدف هم‌افزایی در ارائه خدمات مطلوب‌تر به زائران برای نخستین بار تعدادی از موكب‌های ایرانی و عراقی با هم تركیب شدند كه ارتقای سطح خدمات دهی را نیز در پی داشت.

وی استان محوری را یكی دیگر از ویژگی‌های برپایی مراسم اربعین حسینی امسال دانست و افزود: همراهی بی‌نظیر مردم با ستادهای بازسازی عتبات استان‌ها و كمك استانداران در سراسر كشور این فرصت را برای تمام هموطنان ایجاد كرد كه بتوانند با اهدای كمك‌های نقدی و غیرنقدی، سهمی در برپایی این مراسم داشته باشند.

گودرزی با بیان اینكه ظرفیت اسكان ایجاد شده در سال گذشته 325هزار تن در روز بود گفت: امسال شمار اسكان یافتگان در در موكب‌های ایرانی با افزایش حدود سه برابری از 900هزار تن در روز فراتر رفت.

وی با بیان اینكه تعداد وعده‌های پذیرایی از زائران نیز با رشد 311درصدی همراه بود نیز اظهار كرد: اربعین امسال ، چهار میلیون و 599هزار وعده غذا(صبحانه، نهار و شام) طبخ و در بین زائران توزیع شد.سال گذشته این آمار حدود یك میلیون و 478هزار وعده در روز بود.

قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات در امور اربعین تصریح كرد: با سازماندهی خوبی كه صورت گرفت، هشت قرارگاه تحت امر كمیته اسكان و تغذیه در شهرهای نجف اشرف، كربلا، كاظمین، سامراء، مسیب(طفلان مسلم) و مرزهای مهران، شلمچه و چذابه فعال بودند.

وی ادامه داد: امسال هموطنان اهل سنت از استان‌های كردستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز مشاركت چشمگیری در پشتیبانی از موكب‌ها داشتند.

وی با اشاره به عبور زائران كشورهای همسایه مانند آذربایجان، هند، پاكستان و افعانستان از خاك كشورمان گفت: تعدادی از موكب‌های زیر نظر ستاد بازسازی عتبات عالیات در مرزهای شلمچه، میرجاوه و آستارا تا پایان ماه صفر دایر بودند و به زائران این كشورها خدمات ارائه می‌كردند.

به گفته گودرزی امسال تعداد موكب‌های مرزی با افزایش 160 درصدی به 531 موكب رسید این در حالی است كه سال گذشته 330 موكب در مرزها دایر شده بود.

مطالب مشابه