logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/05 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نعمت راهپيمايي اربعين را بايد شكرگزاري كرد

نعمت راهپیمایی اربعین را باید شكرگزاری كرد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار بسیجیان فرمودند: راهپیمایی عظیم و باشكوه اربعین حقیقتا یك پدیده عظیم تاریخی و الهی است ونشاندهنده این است كه این راه، راه عشق همراه بصیرت است. باید این نعمت را شكرگزاری كرد و شكرش به این است كه آن روحیات، برادری، مهربانی و آن توجه به ولایت كه در حال پیاده روی داشتید را حفظ كنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار هزاران نفر از بسیجیان، بسیج را «لشكر انقلاب» و «مظهر مردم‌سالاری دینی» و متكی بر بصیرت خواندند و با تأكید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق و مبتنی بر تشكیل هیئت‌های اندیشه‌ورزی برای هم‌افزایی لایه‌های مختلف بسیج به‌منظور حضور پرقدرت و تأثیرگذار در عرصه‌های گوناگون جامعه، گفتند: روحیه‌ی بسیجی یعنی خدا را همواره در كنار و همراه خود دیدن، و دچار ناامیدی و افسردگی و بن‌بست نشدن؛ بنابراین در پاسخ افراد ضعیف‌النفس كه دچار ترس از دشمن و روحیه‌ی «نمی‌توانیم» شده‌اند، می‌گوییم با اتكا به قدرت الهی و باور قدرت حضور مردم، می‌توان بر همه‌ی مشكلات فائق آمد و از هیچ قدرتی هم نهراسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، راه‌پیمایی باشكوه اربعین را «پدیده‌ای تاریخی» و نشان‌دهنده‌ی «دست قدرت الهی» خواندند و خاطرنشان كردند: در پدیده‌ها و خیزش‌های ماندگار و عظیمی همچون راه‌پیمایی اربعین یا نمونه‌هایی نظیر تسخیر لانه‌ی جاسوسی، ۹ دی ۸۸ و اعتكاف‌ها كه برخاسته از تبلیغات نیستند، دست خداوند روشن‌تر از هر جای دیگری دیده می‌شود.

ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را نمونه‌ی دیگری از این پدیده‌های الهی برشمردند و خاطرنشان كردند: این دست الهی در حضور مردمی و شكل‌گیری انقلاب اسلامی كاملاً مشهود و برجسته بود و امام بزرگوار نیز فرمودند من در طول انقلاب همواره دست قدرت الهی را در پشت حركت عظیم مردمی می‌دیدم.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور میلیونی مردم در پدیده‌ی الهیِ راه‌پیمایی اربعین را نشانه‌ی «عشق و جاذبه همراه با بصیرت» دانستند و افزودند: به زائرانی كه موفق به این كار بزرگ شدند، خوشامد و زیارت‌قبول می‌گوییم و از مردم عراق كه این جمعیت عظیم را با محبت، پذیرایی و اداره كردند، تشكر می‌كنیم.

ایشان لازمه‌ی ماندگاری و استمرار پدیده‌ی فوق‌العاده‌ی راه‌پیمایی اربعین را شكر این نعمت خواندند و گفتند: شكرگزاری واقعی باید در عمل انجام شود و همان‌طور كه اكثریت مردم ایران با فداكاری و ایثار، نعمت انقلاب اسلامی را پاس داشتند، باید نعمت اربعین را با حفظ روحیات و حالات به‌دست‌آمده در این سفر نورانی همچون برادری، مهربانی، توجه به ولایت و آمادگی برای حضور در میدان‌های سخت، شكرگزاری كرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: برخی در دنیا به‌دنبال محو یا تحریف پدیده‌ی نورانی اربعین هستند كه موفق به این كار نخواهند شد و قطعاً این نعمت بزرگ برای ملت‌های ایران و عراق، پایدار و موجب سرافرازی و سربلندی خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، بسیج را از پدیده‌های شگفت‌آور دوران انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: امام بزرگوار ما با تعلیم و الهام الهی، این شجره‌ی طیبه را پایه‌گذاری كرد و سرنوشت انقلاب را به‌دست جوانان سپرد.

ایشان با اشاره به امانتداری جوانان در انتقال نسل به نسل «روحیه‌ی انقلابی»، گفتند: با وجود آنكه جوانانِ امروز، دوران انقلاب و امام (رحمه‌الله) را درك نكرده‌اند اما با همان روحیه‌ی انقلابی و با بصیرت، آگاهی و تجربه‌ای فراتر از جوانان اول انقلاب، در میدان حضور دارند كه این نشان‌دهنده‌ی پیشرفت انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه حفظ و پاسداشت انقلاب، وظیفه و مأموریت آحاد ملت است، جوانان را پیش‌ران و موتور محركه‌ی این حركت بزرگ دانستند و افزودند: قطعاً حركت بسیجی در كشور ما پیروز است اما شرط تحقق این پیروزی، پیشه‌كردنِ تقوای فردی و گروهی و انجام عمل صالح است كه این دو عامل مهم، موجب جلب نصرت و همراهی خداوند خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نمونه‌ی قرآنیِ معارضه و مبارزه‌ی حضرت موسی (علیه‌السلام) و برادرشان هارون، با دست خالی علیه قدرت عظیم فرعونی، خاطرنشان كردند: خداوند به موسی (علیه‌السلام) فرمود «نترسید كه من با شما هستم و می‌شنوم و می‌بینم» و پس از آن نیز موسی (علیه‌السلام) در پاسخ به قوم بنی‌اسرائیل كه از دیدن لشكریان فرعون هراسان شده و می‌گفتند آنها ما را نابود خواهند كرد، گفت «هرگز! پروردگارم با من است و مرا هدایت خواهد كرد».

ایشان لازمه‌ی حفظ همراهی خداوند را تقوا و عمل صالح دانستند و تأكید كردند: اگر لوازم این همراهی الهی را حفظ كنیم، حتی قدرتی با ۱۰ برابر قدرت آمریكا نیز توان غلبه و تسلط را نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به پنج سرفصل مهم كه باید در برنامه‌ریزی‌ها و رویه‌سازی‌های بسیج مورد توجه جدی قرار گیرند، اشاره كردند.

متكی بودن بسیج به «بصیرت» اولین سرفصلی بود كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره كردند و گفتند: بسیج یك حركت احساسی صِرف نیست، بلكه متكی بر فهمیدن، دانستن و بصیرت است و این جهت‌گیری باید همچنان در بسیج حفظ شود.

ایشان با اشاره به برخی افراد كه در اوایل انقلاب اسلامی بسیار پرشور و انقلابی بودند امّا اكنون در مقابل انقلاب قرار گرفته‌اند، افزودند: این افراد به‌دلیل «نداشتن عمق دینی، حركت بر اساس احساسات و هم‌نشینی با زاویه‌داران با انقلاب»، فاصله‌ی زیادی از انقلاب اسلامی گرفتند و درنهایت در مقابل انقلاب ایستادند.

رهبر انقلاب اسلامی، «بصیرت» را بسیار مهم خواندند و خاطرنشان كردند: علت تأكید مكرر من بر بصیرت در قضایای سال ۸۸ كه البته عده‌ای هم از این تأكید ناراحت شدند، اهمیت این موضوع در تشخیص مسیر حق و باطل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گسترده بودن دایره‌ی بسیج برای آحاد ملت و جناحی نبودن بسیج را به‌عنوان دومین سرفصل بیان كردند و گفتند: بسیج لشكر انقلاب است و اگر دوگانگی هم وجود داشته باشد، آن دوگانه‌ی «انقلابی» و «ضدانقلابی» است زیرا حتی «غیر انقلابی» را نیز می‌توان جذب كرد.

ایشان با تأكید بر لزوم جذب حداكثری افزودند: البته این جذب حداكثری به معنای استفاده از هر روش و اقدامی نیست، اما هر جناح یا فردی كه انقلاب را قبول دارد و در خدمت انقلاب است، بسیج شامل او هم می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: بسیج جزو هیچ‌یك از جناح‌های انقلاب نیست بلكه بسیج، جریان و رود عظیم جاری به سمت اهداف انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لزوم «هم‌افزایی لایه‌های مختلف بسیج» را به‌عنوان سومین سرفصل حركت بسیج، بیان كردند و افزودند: گستره‌ی بسیج شامل قشرهای مختلف مردم است و باید سازوكار مناسبی برای هماهنگی و هم‌افزایی در آن به‌وجود آید.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان چهارمین سرفصل برای حضور قوی‌تر و تأثیرگذارتر، به موضوع «مظهر مردم‌سالاری دینی و اسلامی بودن بسیج» اشاره كردند و افزودند: برخی تصور می‌كنند مردم‌سالاری دینی فقط شامل حضور در پای صندوق‌های رأی و انتخابات است در حالی كه این موضوع، یكی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی است و معنی واقعی آن یعنی «مردم، سالارِ زندگی جامعه‌ی خود بر اساس دینِ اسلام» هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه بر اساس این تعریف، بسیج مظهر مردم‌سالاری دینی در همه‌ی عرصه‌ها است، خاطرنشان كردند: با چنین دیدگاهی، اگر بسیج وارد عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی و علم هم شود، اقتصاد مقاومتی و علم نیز مردم‌سالار خواهند شد.

پنجمین و آخرین سرفصلی كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند، لزوم تشكیل هیئت‌های اندیشه‌ورز در دو سطح رأس و بدنه‌ی بسیج بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: وظیفه این هیأت‌های اندیشه ورز در لایه‌های مختلف بسیج، طراحی برای مأموریتهای مختلف اعم از جنگ سخت و جنگ نرم، و سازندگی و خدمات رسانی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه تشكیل این هیأت‌های اندیشه ورز موجب پویایی و خردمندی و تأثیرگذاری بیشتر و پیشرو بودن بسیج می شود، افزودند: در كنار مجموعه‌های اندیشه ورز، باید هیأت‌های رصدگر نیز تشكیل شوند كه مأموریت آنها مراقبت از نفوذ نكردن ویروس‌ها و مورد آسیب قرار نگرفتن سازمان بسیج است.

ایشان، این پنج فصل را برای تكامل و ثمردهی مداوم شجره طیبه بسیج ضروری دانستند و تأكید كردند: این سرفصل ها، ناظر به عمل و واقعیت است و باید با برنامه ریزی دقیق، به مرحله اجرا درآیند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به الگوبرداری از بسیج در برخی كشورهای منطقه و برنامه ریزی دشمن برای ضربه زدن به این الگو، خاطرنشان كردند: یكی از طراحی‌های دشمن موضوع بسیار مهم «نفوذ» است كه از بیشتر از یك سال گذشته، بارها درباره آن هشدار داده شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص چگونگی استفاده از «نفوذ» برای ضربه زدن به بسیج، گفتند: یكی از روش ها، ایجاد خطوط موازی و رقیب برای بسیج است كه برخی هم اكنون در كشور به دنبال رقیب سازی برای بسیج هستند.

ایشان به یك نكته دیگر درخصوص بسیج اشاره كردند و افزودند: ما نمی خواهیم بسیج را به عنوان یك رقیب برای قوه مجریه قرار دهیم بلكه بسیج به عنوان یك مكمل و امید بخش می‌تواند برای جهت دهی صحیح به قوه مجریه و همچنین كمك در عرصه‌های عملی حضور داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهار ناامیدی بعضی دستگاههای دولتی در برخی زمینه ها، خاطرنشان كردند: چگونه می توان با سابقه ای كه از انجام كارهای بزرگ در كشور وجود دارد و با حضور سازمانی همچون بسیج، اظهار ناامیدی كرد زیرا نام بسیج، هر انسان افسرده و ناامیدی را هم امیدوار و با نشاط می كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه در بسیج، هیچ‌گاه بن بست وجود ندارد، گفتند: یك بسیجی هم ممكن است در برهه ای دچار ترس یا تردید شود اما هیچ‌گاه دچار بن بست نمی شود زیرا عناصر قدرت بخش و راهنما در بسیج، آن‌قدر فراوان است كه همه نقاط ضعف را تبدیل به نقاط قوت می كنند.

ایشان به مشكلات اقتصادی كشور و نامگذاری امسال به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اشاره كردند و افزودند: دیروز مسئولان دولت، گزارشی از اقدامات انجام شده، از ابتدای امسال برای تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه كردند كه در آن آمار و ارقام كارهای انجام گرفته، بیان شده بود اما مهم آن است كه نتیجه این اقدامات، در صحنه عمل دیده شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بسیج در این خصوص می تواند كمك و نقش آفرینی كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل مربوط به ایران و دولت مستكبر آمریكا اشاره كردند و گفتند: ما فعلاً امكانی برای قضاوت درباره دولت جدیدی كه قرار است سركار بیاید نداریم، اما دولت كنونی، برخلاف آنچه در موضوع برجام تعهد كردند و تصمیم گیری‌های مشترك انجام شده، كه آن زمان مسئولین به ما اعلام كردند، عمل می كند و تخلفات متعددی را مرتكب شده است.

ایشان با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ده ساله در كنگره آمریكا، خاطرنشان كردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واكنش نشان خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: توافق هسته ای یا همان برجام نباید به وسیله ای برای فشار بر ملت و كشور ایران تبدیل شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اظهارات مسئولان كشور و دست اندركاران برجام كه هدف از توافق هسته ای را برداشته شدن فشارها و تحریم‌ها بیان كردند، افزودند: دولت آمریكا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتی كه در قضیه برجام انجام نداده، و یا ناقص عمل كرده است و مسئولان دست اندركار برجام هم صراحتاً به این موضوع اشاره كرده اند، اكنون برجام را وسیله ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است.

ایشان تأكید كردند: جمهوری اسلامی ایران با اتكاء به قدرت الهی و با باور به قدرت حضور مردم، از هیچ قدرتی در دنیا هراس ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان كردند: اگر كسانی به تقلید از روحیه‌های ضعیف بنی‌اسرائیل بگویند كه «نمی توانیم» و از دشمن هراس داشته باشند، ما نیز به تبعیت از حضرت موسی(ع) در پاسخ به آنها می گوییم هرگز این چنین نیست زیرا خداوند همراه ما است و ما را هدایت خواهد كرد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرلشكر محمدعلی جعفری فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأكید بر افزایش ظرفیت‌های پیش‌روندگی انقلاب اسلامی، گفت: بسیج در حال تقویت خود و گسترش و تعمیق انقلاب اسلامی در جبهه‌های محرومیت زدایی، دفاع مردمی و پیشرفت علمی است.

سردار جعفری با اعلام آمادگی بسیجیان برای پیكار با دشمن در عرصه‌های مختلف، افزود: همه همدل و یكصدا با به صحنه آوردن تمام توانمندی‌های خود در خدمت راهبرد عزتمندانه اقتصاد مقاومتی خواهیم بود و بسیج برای جاری شدن این جهاد مقدس تا آخر در كنار ملت ایستاده است.

همچنین سردار سرتیپ محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به شور و شوق بسیجیان برای جهاد و شهادت، خاطرنشان كرد: با مقاومت جانانه مردمِ بسیجی ایران، امروز بسیج تبدیل به الگوی آزادی خواهان جهان شده است.
وی با بیان گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای بسیج در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی، افزود: بسیجیان با نیروی ایمان و اراده، حماسه‌هایی خلق خواهند كرد كه دشمنان ناگزیر از اعتراف به شكست و پشیمانی شوند.

در این دیدار آقایان رضا قَمَشلو، محمدحسین عباسی و خانم سیده‌مرضیه رفعتی نیز به‌عنوان نماینده بسیجیان به بیان دیدگاهها و نظرات پرداختند و بر این محورها تأكید كردند:
- لزوم استمرار و تقویت طرح تربیتی حلقه‌های صالحین
- اهمیت زیارتگاههای راهیان نور و ضرورت افزایش حمایتهای مسئولان دولتی و توسعه زیرساختها
- نقش مدارس در آموزش و نهادینه كردن سبك زندگی ایرانی- اسلامی
- آسیبهای فضای مجازی برای نوجوانان و لزوم انجام اقدامات لازم همچون راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات

مطالب مشابه