logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
با انجام طرح نايب الشهدا؛ 350 هزار زيارت اربعين به نيابت از 160 هزار شهيد انجام شد

با انجام طرح نایب الشهدا؛ 350 هزار زیارت اربعین به نیابت از 160 هزار شهید انجام شد

مسؤول كارگروه شاهد كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با بیان اینكه در طرح نایب الشهید، 350 هزار زیارت اربعین به نیابت از شهدای ایران، حشدالشعبی و مدافعین حرم انجام شد، از استقبال زائران حسینی از این طرح خبر داد.

حسین عامریان مسؤول كارگروه شاهد كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در دیدار با حجج اسلام نجفی روحانی مسؤول بعثه عراق، احمدی و اباذری مسؤولان كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در ایران و عراق و حسینی مسؤول مؤسسه نجف اشرف، در دفتر بعثه مقام معظم رهبری در كربلا از نحوه اجرای طرح نایب الشهید در پیاده روی اربعین گزارشی ارائه داد.

وی با بیان اینكه طرح نایب الشهید از سوی كارگروه شاهد كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین و با شعار امسال در پیاده روی اربعین من نایب الشهید هستم، اجرا شد، افزود: در این طرح، هر زائر به نیابت از یك شهید به پیاده روی اربعین و زیارت اباعبدالله الحسین‌(ع) مشرف شد.

مسؤول كارگروه شاهد كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین خاطرنشان كرد: زائران اربعین در پیاده‌روی امسال هر كدام نایب یك شهید شدند و به نیابت از شهید، در طول مسیر همراه با شهید بوده و زندگینامه و سیره شهید مورد نظر را مطالعه كردند.

مدیرعامل كانون همبستگی فرزندان شاهد هدف از اجرای طرح نایب الشهید را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان و ابراز كرد: شهدا خود را فدای كاروان زینبی كردند تا نایبان آنها بتوانند این مسیر را زینب‌گونه طی كرده و به كربلا برسند.

وی با اشاره به تبلیغات مجازی و رسانه ای كه در ایران درباره این طرح صورت گرفت و با استقبال مردم نیز همراه شد، گفت: براساس این طرح 350 هزار كارت دارای عكس و مشخصات شهید به همراه آداب زیارت آماده شده بود كه در اختیار زائران قرار گرفت.

عامریان اظهار داشت: در طرح نایب الشهید، 350 هزار زیارت اربعین به نیابت از 160 هزار شهید ایرانی، مدافع حرم و حشدالشعبی انجام شد كه مورد استقبال زائران ایرانی و عراقی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینكه طرح نایب الشهید بدون كمك مادی از هیچ ارگان و نهادی و به صورت كاملا مردمی به سرانجام رسید، گفت: تمام زائرانی كه در این طرح شركت كردند، توجیه شدند تا زیارت را به نیابت از شهدا انجام دهند.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین سیدحمید حسینی مسؤول مؤسسه نجف اشرف اجرای طرح نایب الشهید را یك فكر ناب و سبب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست كه باید درباره آن فرهنگ سازی شود.

وی ساخت یك برنامه مستند تلویزیونی از طرح نایب الشهید را ضروری خواند و خواستار آموزش گروهی از جوانان عراقی برای انجام چنین طرحی ویژه شهدای عراق شامل مجاهدین عراقی، حشدالشعبی، ارتش و شرطه اتحادیه شد.

مسؤول مؤسسه نجف اشراف با بیان اینكه طرح نایب الشهید سبب تكریم مقام شهید و شهادت می شود، خاطرنشان كرد: مردم عراق باید بدانند كه این كار توسط ایرانی ها به انجام رسیده است چراكه اگر این موضوع را بدانند سبب ایجاد محبت بیشتر بین دو ملت می شود.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق كه مسؤولیت كمیته فرهنگی اربعین را نیز برعهده دارد، مخاطب شناسی و برنامه ریزی دقیق را شرط اجرای موفقیت آمیز طرح در سالهای آینده دانست.

مطالب مشابه