logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/30 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
استاد دانشگاه تهران: بازنمايي نهضت اربعين مفهوم نهفته در لبيك يا حسين است

استاد دانشگاه تهران: بازنمایی نهضت اربعین مفهوم نهفته در لبیك یا حسین است

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با ارائه پژوهش خود با عنوان حركت اربعین فرصتی برای توسعه مكارم اخلاق در پرتو سنت نبوی، هدف از بازنمایی نهضت اربعین را مفهوم نهفته در لبیك یا حسین عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی الاربعین از كربلای معلا، دكتر پور عزت عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در نشست اختتامیه همایش بین المللی اربعینی حسینی كه امروز در سالن اجتماعات هتل جواهر كربلا برگزار شد، به ارائه پژوهش خود با عنوان حركت اربعین فرصتی برای توسعه مكارم اخلاق در پرتو سنت نبوی پرداخت.

وی با اشاره به حدیث قدسی «لولاك لما خلقت افلاك» محصول خلقت را در خلقت رسول الله (ص) و كسانی كه شبیه به او می شوند و از او تبعیت می كنند عنوان كرد و گفت: مهم ترین حادثه در زندگی پیامبر در بعثت رخ داد و هدف از بعثت ایشان به نهایت رساندن مكارم اخلاقی بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینكه منزلت توسعه و تكامل مكارم اخلاق در سنت رسول الله علت نهایی و مطلوب نهضت اسلامی است، به مرور كوتاهی از اوضاع اجتماعی در دوران رسول الله (ص) پرداخت و افزود: پیامبر اكرم (ص) برای هدایت جامعه مشكلات كمتری داشتند؛ بنابراین رعایت اصول اخلاقی مدنظر اسلام تحت نظر ایشان و تحت هدایت وحی امكان پذیر بود.

وی ادامه داد: در دوره ای از زمان شاهد تحقق جامعه اسلامی و اخلاقی بودیم، به كمال بردن مكارم اخلاق و ترویج آن در جامعه كار بزرگی بود كه باید فرازمانی انجام می شد اما پس از ایشان افول تدریجی سنت های اخلاقی رخ داد. بسیاری از مكارم اخلاقی فراموش و جامعه پس از پیامبر با شرایط استحاله و فروكاهیدن ارزشهای اخلاقی اسلامی روبه رو شد.

دكتر پور عزت با بیان اینكه اسلام بدون اخلاق یك قرائت شیطانی و نفاق زده از اسلام است و جامعه بیگانه از خود ایجاد و به پوسته دین اكتفا می كند، تصریح كرد: در دوره پس از پیامبر واژگونی ارزشهای اخلاقی و بروز و ظهور جاهلیت نوین رقم خورد.

وی تصریح كرد: فراموش شدن سنت رسول الله شرایطی را ایجاد كرد كه پس از ظهور حكومت امام علی (ع) ایشان وقت زیادی را صرف اصلاح جامعه و بازپردازی و احیای سنت های رسول الله و از میان برداشتن بدعت ها كردند، سیر كشورگشایی متوقف و به اصلاح امور مردم پرداخته شد.

استاد دانشگاه افزود: در همین زمان كفر پنهان در چهره دین آشكار شد و بی تابی طبقات اجتماعی ذینفع در ابقای جهالت نوین سه جنگ بزرگ و خانمان برانداز را به امام تحمیل كرد و ما شاهد آشكار شدن بغض ها و كینه ها بودیم كه برخی به جنگ های بدر و احد بر می گشت.

وی ادامه داد: كینه ها نسل به نسل منتقل شد و با شهادت امام علی (ع) امام حسن مجتبی (ع) با جامعه ای از هم گسیخته و خسته از آتش جنگ داخلی مواجه شدند. امام تنها ماندند و تدبیر امور به پذیرش صلح مشروط انجامید.

با شهادت امام حسن مجتبی (ع) استمرار كفر پنهان وجود داشت تا اینكه معاویه از دنیا رفت و با مرگ معاویه جاهلیت نوین آشكار شد، جاهلیت ساختاریافته این بار قوی تر از جاهلیت عصر بعثت و جامعه هم تسلیم شرایط به وجود آمده شده بود. در این دوره شاهد بازتعریف فرهنگ ابوسفیان در لباس دین هستیم، فروپاشی اخلاقی و ناامیدی مصلحان اجتماعی، در این دوره بود كه امام حسین (ع) قیام فرمود.

دكتر پور عزت با اشاره به منزلت امام حسین (ع) در پیشگاه رسول خدا (ص) و نیز منزلت رسول خدا (ص) در قلب امام حسین (ع)، گفت: زبان حال نهضت عاشورا این روایت است كه اگر دین پیامبر جز به نبرد یا شهادت من احیا نمی شود پس من آماده نبرد تا شهادت هستم.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان منزلت قیام امام حسین (ع) در پیشبرد فرازمانی نهضت رسول خدا (ص)، اظهار داشت: اگر امام حسین (ع) نبود امروز جز پوسته ای چركین بر حقیقت اسلام چیزی پدیدار نبود.

وی همچنین با اشاره به ماهیت نهضت اربعین، ابراز كرد: با تدبیر فوق العاده هوشمندانه حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) پیام فرا زمانی و فرامكانی نهضت عاشورا ابلاغ شد كه این پیام بازتعریف پیام و نهضت رسول الله (ص) است.

دكتر پور عزت با اشاره به چگونگی بازنمایی نهضت اربعین، اظهار داشت: اثر اجتماعی اربعین احیای سنت پیامبر و رسیدن به مقصود پیامبر است كه متأسفانه ناكام ماند و قرار است در گستره تاریخ به طور فرا زمانی احیا شود.

وی با بیان اینكه هدف از بازنمایی نهضت اربعین مفهوم نهفته در لبیك یا حسین است، تصریح كرد: مشاركت در راهپیمایی اربعین یا هر نهضتی كه به اربعین در هر كجای دنیا مربوط می شود مشاركت در نهضت حسینی در جراحی تاریخ است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران رسالت زائران پیاده اربعین را بیعت با امام حسین (ع) در احیای دین پیامبر و معرفی الزامات اخلاقی برای حفظ آن رسالت خواند.

مطالب مشابه