logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/30 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
850 هزار زائر اربعين وارد كشور شدند

850 هزار زائر اربعین وارد كشور شدند

وزیر كشور گفت: تاكنون 850 هزار زائر اربعین تاكنون از طریق مرزهای سه گانه مهران در استان ایلام و شلمچه و چذابه در استان خوزستان وارد كشور شده اند.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در نشست ستاد اربعین استان ایلام در پایانه مرزی مهران افزود: از حدود 2 میلیون زائر خروجی امسال تاكنون 850 هزار زائر وارد كشور شده اند كه اگر با همین نسبت ورود زائران را داشته باشیم با كمبود امكانات و تداركات مواجه نخواهیم شد.

وی اضافه كرد: در استان خوزستان شرایط و امكانات بیشتر فراهم بود بنابراین تصمیم بر این شد كه تعداد بیشتری از زائران از مرزهای شلمچه و چزابه تردد كنند و این موضوع نباید به معنای ضعف یا قوت مرزی خاص تلقی شود.

رحمانی فضلی با تاكید بر اینكه مردم ایلام و مهران در آزمون بزرگ خدمت به زائران اباعبداله الحسین(ع) سربلند بیرون آمدند، تاكید كرد: باید در زمینه توزیع زائران متناسب با امكانات موجود مردم را توجیه كنند.

وزیر كشور به بازدید هوایی از نحوه خدمات رسانی به زائران در استان ایلام و شهرستان مهران اشاره كرد و گفت: تمام كوچه و خیابان ها در مسیر تردد زائران مملو از جمعیت بود و مردم با نهایت احترام و گشاده رویی در خدمت زائران هستند و اگر توصیه هایی می شود تنها با هدف مدیریت خدمات رسانی است.

وی یادآور شد: اربعین حسینی كار بسیار عظیمی است و هر چقدر ابعاد كار را برآورد كنیم و بسنجیم عظمت آنرا به معنای واقعی درك نخواهیم كرد.

وی افزود: انجام این كار بزرگ خارج از حوزه اراده و بسیج همه امكانات آن هم در زمان محدود است و رساندن 2 میلیون زائر از در منازل شان به كربلا و سپس بازگشت انها تا منزل در كمال امنیت و آرامش و تامین تغذیه، اسكان، دارو، درمان و حمل و نقل آنها كار آسانی نیست و به طور قطع در همه مراحل كار لطف خدا شامل حال مسئولان شده است.

وزیر كشور با بیان اینكه كارهای بسیار زیادی انجام شده است، گفت: اتفاقات زیادی می توانست بیفتد اما مدیریت و كنترل شد و مساله باید دقیق و موشكافانه بررسی شده و گام های بعدی محكم تر و با كنترل و مدیریت بهتری برداشته شود.

رحمانی فضلی اظهار كرد: طی یكسال گذشته ستاد اربعین فعال بوده و همه زحمت كشیدند و یك هفته بعد از اربعین سال گذشته از همه اعضا خواستم بی رحمانه خود را نقد كنند.

وی تاكید كرد: نتیجه همه برنامه ریزی های پنهان و آشكار این بود كه امسال با افتخار اعلام كردیم كه امادگی برای پذیرایی از 2 میلیون زائر را داریم.

وزیر كشور همچنین گفت: در نتیجه رایزنی های انجام شده امسال دولت عراق براحتی برای زائران حتی برای اتباع خارجی كه سال قبل معضل ما بودند، روادید صادر كردند.

رحمانی فضلی یادآور شد: آنها تلاش كردند برای ما امنیت برقرار كنند و دوستان ما در داخل عراق نیز لحظه به لحظه پیگیری كردند تا امكان سرویس دهی به 2 میلیون زائر آن هم در یك كشور دیگر فراهم شود لذا نباید این كار عظیم با چند اشكال كه طبیعی نیز هست، نادیده گرفته شود.

وی با بیان اینكه در سه چهار روز گذشته شرایط پرفشار و سختی را تحمل كردیم، اضافه كرد: باید به دولت عراق نیز حق دهیم كه در شرایطی كه امكان گرفتن روادید را برای همه افراد فراهم كرده اند از پذیرش افراد بدون گذرنامه و روادید خودداری كنند.

وی تاكید كرد: با وجود تمامی تلاش ها و اقدامات انجام گرفته گام های بلندی هنوز داریم كه برداریم اما مهمتر از همه اینها خود مردم هستند كه با هوش، دوراندیشی و سازمان پذیری بالا بسیار خوب كار كردند.

وزیر كشور گفت: افرادی كه بدون مدارك معتبر به مرز مهران آمده بودند همه عاشق امام حسین(ع) بودند و هرچند برای ما هزینه درست كردند اما اگر تبعیت و همراهی آنها نبود كار انجام نمی شد.
رحمانی فضلی با تاكید بر اینكه باید شكرگزار خداوند باشیم، اضافه كرد: این شكرگزاری به معنای نفی اشكالات و آسیب ها نیست و یكی از نیازهای ما برای سال آینده این است كه باید گذرگاه های مرزی كشورمان افزایش یابد هر چند امسال نیز قصد افزایش تعداد گذرگاه ها را داشتیم اما موفق نشدیم.

وی اظهار كرد: مساله اربعین نباید دولتی شود و اربعین جزو رویدادهای حماسی، ملی، مذهبی و دینی ما است و تمام انرژی ما بر ظرفیت مردم متكی است.

رحمانی فضلی تاكید كرد: هیچكس ادعا نمی كند اربعین كار دولت است بلكه كار مردم و نظام است و حق نداریم امتیاز، ضعف و قوت و قدرت اربعین را بین مسئولان توزیع كنیم.

وی گفت: موضوع اربعین نباید به گونه ای تجلی پیدا كند كه به یك موضوع اختلافی تبدیل شود زیرا هر كس متناسب با مامویت و وظایف خود به زائران خدمت كرده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام مسئولان استان ایلام بیش از یك میلیون نفر از مرز مهران خارج شده و حدود 350 هزار نفر نیز وارد شده اند، این مرز بدلیل برخورداری از مزیت نزدیكی و كوتاهی مسافت تا كربلا انتخاب اول زائران اربعین است.

هم اكنون موج ورود زائران به كشور از طریق مرز بین المللی مهران در فاصله 95 كیلومتری جنوب باختری شهر ایلام آغاز شده است.
 

مطالب مشابه