logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
دكتر افتخاري تبيين كرد؛ راهبردهاي توسعه فرهنگ قرآني در پياده روي اربعين

دكتر افتخاری تبیین كرد؛ راهبردهای توسعه فرهنگ قرآنی در پیاده روی اربعین

مسؤول شورای راهبری فعالیت بانون كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین گفت: پیاده روی اربعین نمود اقتدار و استقلال مسلمانان و عدم وابستگی آنان به بیگانه است و در نتیجه موجب خشم و وحشت دشمن می گردد.

لاله افتخاری در دومین روز از همایش بین المللی اربعین حسینی كه به همت کارگروه بین الملل کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن اجتماعات هتل جواهر كربلا برگزار شد، گفت: دین مبین اسلام دین كار گروهی و حركت همراه با برنامه و هدفمند در جهت تعاونوا علی البر والتقوی است.

وی با بیان اینكه اسلام دین قوموا لله مثنی و فرادی است و دستورات بی نظیر آن همچون نماز جماعت، نماز جمعه، حج و جهاد همه تمرین كار جمعی در قالب عبادت است، افزود: در همایش بزرگ پیاده روی اربعین امامی پیش روست تا ره گم نشود.

مسؤول شورای راهبری بانوان كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین خاطرنشان كرد: حاصل این حركت های جمعی باید به اقتدار و استقلال مسلمانان و عدم وابستگی آنان به بیگانه و در نتیجه تحقق آیه نفی سبیل و مسلح شدن مسلمانان به دانشهای گوناگون بیانجامد تا موجب خشم و وحشت دشمن گردد.

وی با بیان اینكه اساتید حوزه و دانشگاه باید پرچمدار این حركت باشند، اربعین را حاصل بصیرت بخشی زمینی و غبارزدایی از جامعه تأثیرپذیرفته از جاهلیت اموی خواند و به ارائه چند پیشنهاد و راهكار در این زمینه پرداخت.

دكتر افتخاری وجود ظرفیتهای علمی قابل توجه در كشورهای اسلامی مانند دانش های بیوتكنولوژیك، وجود دشمن مشترك، وجود مرزهای مشترك، وجود قرابت فرهنگی میان دو كشور و كشورهای دیگر اسلامی، وجود اهل بیت (ع)، وجود بیان فكری و اعتقادی و علمی غنی اسلامی در قرآن و روایات و پیشینه علمی غنی با حضور اندیشمندانی چون شیخ طوسی را از جمله این راهكارها برشمرد.

وی همچنین عدم آگاهی كشورها از توانمندیهای یكدیگر، عدم انگیزه قوی برای انجام كار مشترك و جمعی، برنامه ریزی دشمنان جهت شناسایی و جذب نخبگان كشورهای اسلامی، تأثیرپذیری مسلمانان از فرهنگ و دانش بیگانه و تبلیغات سوء دشمنان برای ایجاد روحیه بدبینی را به عنوان چند چالش در این زمینه مطرح كرد.

برگزاری نشستها و جلسات مستمر میان دو كشور ایران و عراق، برنامه ریزی جهت به فعلیت در آوردن استعدادهای بالقوه، برگزاری دوره های مشترك علمی و دانش افزایی، ایجاد رشته های تحصیلی قرآن بنیان و راه اندازی شبكه جهانی اساتید زن كشورهای اسلامی برخی از پیشنهادات دكتر افتخاری برای احصای نقش بانوان در فرهنگ سازی اربعین بود.

مطالب مشابه