logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام واسطي: توليدات رسانه اي به تمدن خواهي اربعين معطوف شود

حجت الاسلام واسطی: تولیدات رسانه ای به تمدن خواهی اربعین معطوف شود

استاد و پژوهشگر حوزوی خواستار حركت تولیدات رسانه ای به سمت تمدن خواهی و تغییر جهت محتوایی تولیدات علمی فرهنگی، هنری و رسانه ای به القای تمدن خواهی مهدوی در اربعین، خداجویی عرفانی در اربعین و اعجاز اربعین شد.

به گزارش خبرنگار الاربعین، حجت الاسلام عبدالحمید واسطی در دومین روز از همایش بین المللی اربعین حسینی كه به همت کارگروه بین المللی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرزی اربعین در سالن اجتماعات هتل جواهر كربلا برگزار شد، سه راهبرد درباره اربعین و آینده حركت اربعینی پیشنهاد كرد و خواستار جهت گیری تولیدات علمی و فرهنگی در حیطه رسانه ها در این مسیر شد.

وی با بیان اینكه تمدن یك زندگی جمعی هم افزار و معرفت افزا است، گفت: جایی تمدن شكل می گیرد كه سیستم ها تشكیل و هم افزایی داشته باشند و سطح درك را بالا ببرند. اربعین زمینه ساز تمدن اسلامی است و شاخصه این تمدن تولید، گسترش و ارتقای مستمر حس حضور خدا است.

استاد و پژوهشگر حوزوی در ادامه بر سه راهبرد ارتقاء دید به اربعین از اجتماع عزاداری به اجتماع تمدن خواهان، ارتقاء دید به اربعین از اجتماع عزاداران حاجت خواه به اجتماع جستجوگران خداوند و ارتقاء دید به اربعین از اجتماع عظیم شیعه به معجزه قرن بیست و یكم تأكید كرد.

وی افزود: اربعین را بعنوان معجزه قرن بیست و یكم باید غنیمت شمرده و به كل جهان ارائه دهیم و تحدی كنیم كه اگر می توانند مثل این راهپیمایی عظیم را بیاورند و ببینند آیا چنین همایشی در این مقیاس و با این روحیات امكان پذیر است و اگر نمونه آن را دارند بیاورند نشان دهند.

حجت الاسلام واسطی با بیان اینكه اربعین بلوغ رفتارهای انسانی را نشان می دهد و در هیچ كجای دنیا چنین بلوغ رفتاری در این تراكنش جمعیتی وجود ندارد، اظهار داشت: از نخبگان جهان و غیرمسلمانان دعوت كنیم این پدیده را مشاهده، تحلیل و مخابره كنند.

وی تصریح كرد: تمام این فضا برای آن است كه ارتقای معنایی صورت گیرد و معنایابی در افراد تحول پیدا كند آن هم در یك فضای جمعی؛ كل جمعیت اگر هم افزا نشوند تحول در فضای تمدنی در پیشواز از حضرت و حركت به عصر ظهور اتفاق نمی افتد.

حجت الاسلام اوسطی افزود: ارتباط اربعین با مهدویت بسیار خوشایند و خرسندكننده است، آنچه اربعین را برای آینده شگفتی ساز می كند آن است كه دائم فرج حضرت را بخواهیم و كسی كه در فضای اربعین قرار می گیرد باید با حس و حال مهدویت و ارتقا حس انتظار برگردد.

وی خواستار حركت تولیدات رسانه ای به سمت تمدن خواهی و تغییر جهت محتوایی تولیدات علمی فرهنگی، هنری و رسانه ای به القای تمدن خواهی مهدوی در اربعین، خداجویی عرفانی در اربعین و اعجاز اربعین شد.

مطالب مشابه