logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام پارسانيا خواستار شد؛ ارائه نظريه پديده اربعين و ابعاد تمدني آن به جامعه علمي جهان

حجت الاسلام پارسانیا خواستار شد؛ ارائه نظریه پدیده اربعین و ابعاد تمدنی آن به جامعه علمی جهان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه اربعین پدیده ای بی نظیر در تاریخ بشری است، خواستار ارائه نظریه پدیده اربعین و ابعاد تمدنی آن به جامعه علمی جهان شد.

به گزارش خبرنگار الاربعین، حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش بین المللی اربعین حسینی که ازسوی کارگروه بین الملل کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا برگزار شد بر لزوم ارائه نظریه پدیده اربعین و ابعاد تمدنی آن به جامعه علمی جهان تأكید كرد.

وی با اشاره به دیدگاه پیتر برگر از جامعه شناسان مشهور غربی كه نظریه جدایی دین از زندگی بشر و از بین رفتن آخرین سنگر فرهنگ عمومی را تا پایان قرن بیستم مطرح می كند، گفت: در دورانی كه سكولاریسم علم و سیاست را فرا گرفته است، مردم كوچه و بازار نیز دین گریز خواهند شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه برگر نظریه دیگری را در پایان قرن بیستم با عنوان «افول عقلانیت و افول سكولاریسم» مطرح می كند، گفت: وی پس از انقلاب اسلامی ایران احساس كرد كه یك بازگشتی از سوی فرهنگ عمومی در كل جهان برخواسته است كه در این زمینه اندیشمندان عراقی تجربه 50 ساله خود را ببینند.

وی افزود: كشورهای اسلامی در حاشیه كشورهای غربی در حال طی مسیر سكولار شدن علم و سیاست و درگیر شدن فرهنگ عمومی و نهادهای علمی در این ماجرا بودند، اما امروز و در ماجرای اربعین بازگشت به دین از دل فرهنگ عمومی مردم برخواسته است كه خود را در سیاست جهانی و در نظام های علمی تحمیل می كند.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا تصریح كرد: سیاست جهان اسلام از این حركت مردمی متأثر شده و سمت و سوی آن در حال تغییر است و این نشست به عنوان بخشی از جامعه علمی است كه می خواهد از این فرصت استفاده و حق دینی و معنوی خود را برای ارائه تئوری های مناسب با آن استیفا كند.

وی با بیان اینكه اربعین هدیه ای الهی است كه خداوند آن را از طریق امت اسلامی به جامعه علمی اهدا كرده و از این هدیه، حوزه علمیه نجف و قم و مجامع علمی و دانشگاهی دو كشور باید استفاده كنند، گفت: اربعین پدیده ای بی نظیر در تاریخ بشری است كه ابتدا محقق شده و بعد باید نظریه مناسب آن را ارائه دهیم.

مطالب مشابه