logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
پور عزت عضو هيأت علمي دانشگاه تهران: مديريت پياده روي اربعين بايد كاملا مردمي باشد

پور عزت عضو هیأت علمی دانشگاه تهران: مدیریت پیاده روی اربعین باید كاملا مردمی باشد

به گزارش خبرنگار الاربعین، پور عزت عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در همایش بین المللی اربعین حسینی كه از سوی کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا برگزار شد، پیاده روی اربعین را فضای مناسبی برای احیای تمدن شیعی دانست.

وی با اشاره به حضور گروه های متعدد شبیه و متنوع در مسیر پیاده روی اربعین، سازه های فرهنگی در حال فروپاشی در جوامع غربی را یادآور شد و تأكید كرد: در جوامع متعدد انسانی به لحاظ فناوری روز بسیاری از سازمان های فرهنگی در حال اضمحلال و فراموشی از زندگی مردم هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینكه حركت اربعین باید تجلی گاه تمام خرده فرهنگهای سالم شیعه باشد، گفت: جامعه شیعه یكسان نیست و در شهرهای مختلف سازه های فرهنگی متفاوت وجود دارد؛ در كشور ایران بیش از صد گونه رفتار مثبت و درست با مقوله عاشورا قابل مشاهده است و در كشورهای دیگر قطعا به این صورت است به ویژه در عراق كه این امر بسیار متنوع است.

وی افزود: فضای پیاده روی اربعین باید به گونه ای مدیریت شود كه شهرهای مسیر مسؤولیت استفاده و به روز رسانی و تمهید امكانات را به به عهده گیرند، فضای سیاسی از بین رفته و مدنیت شهری و احساسات مردمی كه سالم ترند با هم جوش خورده و برجسته شود.

پور عزت با بیان اینكه اربعین فضای فرهنگی بسیار مستعدی دارد كه باید این فضا با حسن مدیریت و رفتاری صحیح بارورتر شود، گفت: 1440 عمود در این مسیر وجود دارد و بیش از 1500 شهر شیعی در جهان داریم، اگر احیای هر یك از عمودها به یك شهر واگذار شد اربعین به تمدن جامعه شیعی تبدیل می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: حركت اربعین نباید ساده و سیاسی تلقی شود بلكه اداره آن باید مردمی باشد تا پایدار بماند چراكه سنت هایی كه دولت ها ایجاد می كنند ناپایدار خواهد بود.

وی با بیان اینكه حدود 20 میلیون نفر هفت روز از زندگی خود را وقف حركت اربعین می كنند، اظهار داشت: اینجا حداقل 140 میلیون نفر روز به فعالیت مشغول هستند و این تعدد فرصت مناسبی برای آموزش بهداشت، رفتار اجتماعی سالم، شیوه های متعالی زندگی كردن، تمرین ساده زیستی و سنت های خوب دانشجویی است.

پور عزت آموزش شب نشینی ها و اجتماع های سالم، امكان بازسازی بنیانهای فرهنگی، امكان فضاسازی برای مدیریت دانش در راستای رفع فقر، محدود شدن بازار و كم شدن فضای تكدی گری و ابراز استعدادهای هنری در اربعین تأكید كرد و افزود: فرصت ارزشمند مذاكره و صحبت در ایام اربعین فراهم است.

مطالب مشابه