logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
رايزن فرهنگي ايران در عراق گفت: گسترش روابط ايران و عراق به بركت اربعين روزافزون است

رایزن فرهنگی ایران در عراق گفت: گسترش روابط ایران و عراق به بركت اربعین روزافزون است

حجت الاسلام والمسلمین اباذری مسافرت 5 تا 6 میلیون زائر ایرانی و عراقی در دو كشور را بیانگر عمق روابط بین دو ملت دانست و گفت: این روابط به بركت اربعین هر روز بهتر از روز قبل و هر سال بهتر از سال قبل می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی الاربعین از كربلای معلا، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق در همایش بین المللی اربعین حسینی كه به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا برگزار شد، به امضای 45 تفاهم نامه دانشگاهی بین ایران و عراق اشاره كرد و اهمیت روابط علمی و دانشگاهی بین این دو كشور را یادآور شد.

وی با اشاره به تحصیل سه هزار دانشجوی عراقی در ایران از جمله 480 دانشجو در دانشگاه فردوسی مشهد، افزود: روابط علمی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق روز به روز در حال گسترش و توسعه است، و فرصت هایی مانند اربعین روابط دانشگاهی را به هم نزدیك تر خواهد كرد.

رایزن فرهنگی ایران در عراق افزود: مقام معظم رهبری در دیدار تعدادی از مسؤولان عراقی با ایشان فرمودند «مثلنا و مثل الشعب العراق، لحمك لحمی و دمك دمی» كه این جمله، مشخص كننده عمق روابط دو ملت است و با تفسیر این جمله هیچ قدرتی نمی تواند بین دو ملت جدایی بیندازد.

وی با بیان اینكه صدام نتوانست بین این دو ملت جدایی بیندازد، جنگ را هشت سال تحمیل كرد اما بین دو ملت جدایی نیفتاد، اظهار داشت: بعد از سقوط صدام و در حال حاضر، نزدیك دو و نیم میلیون نفر عراقی به جمهوری اسلامی مسافرت می كنند و تنها در اربعین 2/5 میلیون ایرانی به عراق سفر می كنند.

حجت الاسلام اباذری مسافرت 5 تا 6 میلیون زائر ایرانی و عراقی در دو كشور را بیانگر عمق روابط بین دو ملت دانست و گفت: این روابط به بركت اربعین هر روز بهتر از روز قبل و هر سال بهتر از سال قبل می شود.

وی با بیان اینكه مقام معظم رهبری در موضوع اربعین فرمودند كه از ملت، دولت و عشایر عراق تشكر می كنم، افزود: مردم عراق با تمام وجود نسبت به زائران امام حسین (ع) خدمت می كنند و از بصره تا سامرا، تمام این مواكب برای خدمت به زائران اربعین آماده شده است.

رایزن فرهنگی ایران در عراق مشكلات اقتصادی این كشور را یادآور شد و گفت: مردم با مشكلات اقتصادی دست و پنجه نرم می كنند اما هیچ نقص و كاستی برای خدمت رسانی به زائران نمی بینیم و این به بركت اربعین و امام حسین (ع) است كه این روابط روز به روز توسعه پیدا می كند.

وی با بیان اینكه وقتی روابط ایران و عراق عمیق شود دشمنان در بر هم زدن آن طمع می كنند، تأكید كرد: باید مراقبت كنیم این روابط بین دو ملت و دو دولت دچار اختلاف و ضعف نشود چراكه هیچ كشوری در دنیا پیدا نخواهد شد كه مثل ایران و عراق اینقدر با هم مشتركات داشته باشند.

حجت الاسلام اباذری مرز و همسایگی بین دو كشور، مذهب و دین، وجود عتبات عالیات در عراق و وجود مضجع شریف امام رضا (ع) و بارگاه حضرت معصومه (س) در مشهد و قم را از مشتركات بین دو ملت خواند و گفت: دشمن دو كشور ایران و عراق مشترك است و نباید این دشمن را فراموش كنیم.

مطالب مشابه