logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام والمسلمين واسطی: اربعين معجزه قرن بيست و يكم است.

حجت الاسلام والمسلمین واسطی: اربعین معجزه قرن بیست و یكم است.

استاد حوزه و دانشگاه، اربعین را معجزه قرن بیست و یكم خواند و گفت: تمام كارشناسان عالم هرآنچه دارند جمع كنند، توان بازسازی واقعه اربعین را با این حجم جمعیتی و كیفیت بلوغ اخلاق و رفتار انسانی نخواهند داشت.

به گزارش خبرنگار الاربعین، حجت الاسلام والمسلمین واسطی در نشست علمی اربعین و جامعه مهدوی كه به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن جلسات دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا برگزار شد، پژوهش «اربعین تمدن ساز» را ارائه كرد و به توضیح سه پیشران در تبیین بحث خود پرداخت.

وی با بیان اینكه سه پیشران تمدن خواه باش، دنبال خدا بگرد و راهبرد معجزه قرن بیست و یكم را ببین در جهت تمدن سازی و استفاده از ظرفیت اربعین برای حركت تمدنی مورد بررسی قرار می گیرد و در مؤلفه سازی عامل اصلی به حساب می آیند، گفت: اگر تمام امكانات را جمع كنیم نمی توانیم بین اراده های مردم یك هم افزایی ایجاد كنیم اما خدا می تواند و اربعین به سمت آینده بشری راه های اساسی دارد.

استاد حوزه و دانشگاه در توضیح پیشران نخست، این سؤال را مطرح كرد كه اگر از زائر اربعین مصاحبه بگیریم كه برای چه به كربلا آمده، دنبال چه می گردد و در ذهنش چه می گذرد، افزود: احتمال اینكه زائر پاسخ دهد برای عزاداری و مصیبت امام حسین (ع) و رفع حاجات و صفا و معنویت بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: پیشران تمدن خواه باش برای این است كه فضای اربعین به گونه ای ترسیم شود كه زائر در پاسخ به سؤال مطرح شده بگوید من برای زمینه سازی تمدن مهدوی آمده ام.

حجت الاسلام واسطی در تكمیل پیشران نخست با بیان اینكه اربعین یك رجوع به امام حسین (ع) است گفت: كربلا شروع از مصیبت و عزا و حوادث آن و اربعین نفوذ به عمق این چیده ها است، بنابراین باید دید تمدن خواهی به زائر ارائه شود كه این دید از فقط عزادار بودن به مطالبه گری سبك زندگی تغییر یابد.

وی با بیان پیشران دوم كه می گوید دنبال خدا بگرد، افزود: در پیشران دنبال خدا بگرد باید زمینه های دید معامله و مطالبه گری به دید ایثار و شهادت تبدیل شود تا جامعه مهدوی شكل بگیرد.

این پژوهشگر حوزوی در تبیین پیشران سوم كه از راهبرد معجزه قرن بیست و یكم سخن به میان می آورد، اربعین را معجزه قرن بیست و یكم خواند و گفت: تمام كارشناسان عالم هرآنچه دارند  جمع كنند، توان بازسازی واقعه اربعین را با این حجم جمعیتی و كیفیت بلوغ اخلاق و رفتار انسانی نخواهند داشت.

مطالب مشابه