logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/20 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
توصيه‏ هاي مهم  كنسولي وزارت خارجه به زائران اربعين حسيني

توصیه‏ های مهم كنسولی وزارت خارجه به زائران اربعین حسینی

وزارت امور خارجه با صدور اطلاعیه ای با بیان اینكه «به هیچ وجه برنامه‏ ای برای لغو روادید در ایام اربعین وجود نخواهد داشت» به زائرین اربعین حسینی توصیه كرد: نسبت به برنامه ‏ریزی سفر به صورت گروهی اقدام كرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین از اداره كل دیپلماسی رسانه ای وزارت خارجه، در بخشی از این توصیه ها به زائرین اربعین و شهروندان ایرانی كه قصد عزیمت به كشور عراق را دارند با بیان اینكه برنامه‏ ای برای لغو روادید در اربعین وجود ندارد تاكید شده است: «زائرین محترم به شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص توجه نكنند.»

**متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
«بسمه تعالی
1- زائرین عزیز صرفاً با داشتن گذرنامه معتبر و روادید كشور عراق و از طریق مرزهای قانونی امكان خروج از كشور و بازگشت به كشور را خواهند داشت.

2- صدور روادید عراق، در سفارت آن كشور در تهران و كنسولگری‏ های عراق در مشهد، كرمانشاه و اهواز و دفاتر موقت كنسولی در 12 نقطه دیگر كشور (كرج، ورامین، قم، اصفهان، شیراز، تبریز، رشت، ساری، كرمان، آبادان، سوسنگرد، ایلام) برنامه ریزی شده است. به هیچ وجه در مبادی مرزی برای كسی روادید صادر نخواهد شد. لذا زائرین محترم از حركت به سمت مرزها بدون داشتن روادید، اكیداً خودداری كنند.

3- هزینه صدور روادید و بیمه در سراسر كشور، یكسان است. لذا به كلیه زائرین محترم توصیه می ‏گردد صرفاً از طریق دفاتر حج و زیارت و دفاتر معتبر نسبت به اخذ روادید اقدام كرده و از تحویل مدارك و پول به افراد یا مراكز غیرمعتبر كه مدعی اخذ روادید با مبالغ پایین تر و یا با شرایط خاص هستند، خودداری فرمایید.

4- به هیچ وجه برنامه‏ ای برای لغو روادید در ایام اربعین وجود نخواهد داشت و زائرین محترم به شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص توجه نكنند.

5- توصیه می ‏شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به كشور عراق از سفارت یا سركنسولگری‏ های آن كشور اقدام كرده و از موكول كردن این امر به روزهای پایانی (نزدیك به اربعین) خودداری كنند.

6- تردد مرزی در ایام اربعین صرفاً از مرزهای مشخص شده برای زائرین استان های كشور به شرح زیر امكان پذیر می‏ باشد:
- مرز مهران: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اربیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مركزی، گیلان، مازندران، گلستان، كردستان، كرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان
- مرز چذابه: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، یزد، اصفهان، چهارمحال بختیاری، خوزستان
- مرز شلمچه: اصفهان، فارس، كهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، كرمان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، خراسان رضوی و اتباع خارجی
(استان‏ های اصفهان و خراسان جنوبی از هر دو مرز شلمچه و چذابه، اجازه تردد دارند.)

7- نسبت به برنامه ‏ریزی سفر به صورت گروهی اقدام كرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ كنند؛ و از شروع یا ادامه سفر بصورت انفرادی خودداری كنید.

8- به منظور حفاظت از مدارك خود و پیشگیری از مفقود شدن آنها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارك غیرضروری اعم از شناسنامه، كارت ملی، دفترچه بیمه، كارت ‏های اداری، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... خودداری كنید. قابل ذكر است این‏گونه مدارك در داخل كشور عراق كاربردی ندارند و درصورت مفقود شدن آنها، صدور المثنی قبل از بازگشت به كشور امكان پذیر نبوده و از مراجعه به كنسولگری های كشورمان برای این منظور خودداری فرمایید.

9- مبالغ كافی (با احتساب امكان طولانی شدن مدت سفر و مشكلات پیش بینی نشده) همراه داشته باشید و قبلاً نسبت به نرخ تبدیل ارز (ریال به دینار) اطلاع حاصل نمایید؛ اگرچه پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

10- حتماً پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن كشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل كنید.

11- هر یك از دارندگان روادید گروهی (مانیفست)، یك نسخه كپی رنگی از لیست روادید خود را تهیه و ممهور نمایند تا در صورت جدا شدن احتمالی از گروه، بتوانند با آن (به همراه اصل گذرنامه) از مرز دو كشور تردد نمایند.

12- زوار محترم تصویر صفحه اول گذرنامه، روادید (انفرادی یا گروهی) و مهرهای خروج و ورود را در گوشی همراه خود یا همراهانشان ذخیره كنند تا درصورت مفقود شدن گذرنامه، امكان تسهیل و تسریع در مساعدت‏ های كنسولی فراهم باشد.

13- مدت اقامت مجاز برای ایام اربعین در خاك عراق، بیست روز است. لذا زائرین عزیر حتماً توجه داشته باشند كه باید قبل از بیست روز، خاك آن كشور را ترك نمایند؛ و الا مشمول جریمه و یا مراحل قضایی خواهند شد.

14- نمایندگی‏ های كشورمان در عراق تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمات‏ رسانی مطلوب به هموطنان زائر به‏ كارگیری خواهند كرد. شماره تلفن این نمایندگی‏ ها جهت اطلاع، به شرح زیر اعلام می گردد:
- سفارت ج.ا.ایران در بغداد: 15377605 و 15377644 - 00964
- سركنسولگری ج. ا.ایران در كربلا: 32322905 - 00964
- سركنسولگری ج.ا.ایران در نجف: 7814132821 و 7814132819 - 00964
- سركنسولگری ج. ا. ایران در بصره: 7901399264 - 00964

15- درصورت مفقود شدن گذرنامه، به یكی از كنسولگری‏ های كشورمان در عراق (كربلا، نجف، بصره، بغداد،...) مراجعه نمایید. ، باتوجه به محدودیت امكانات، از ارائه خدماتی نظیر تأمین محل اسكان و یا پرداخت وجوه معذور می‏ باشند.

16- با توافق بعمل آمده با طرف عراقی و تمهید نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، اتباع خارجی مقیم (خصوصاً اتباع كشور افغانستان) كه دارای كارت آمایش و ... در كشور هستند، از طریق دفاتر كفالت، امكان دریافت روادید ویژه اربعین و شركت در این مراسم معنوی را خواهند داشت.

17- سفارتخانه‏ ها و كنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در كشورهای همسایه (بویژه در پاكستان و افغانستان) آمادگی دارند برای شیعیان متقاضی شركت در راهپیمایی اربعین در صورت داشتن روادید عراق صادره از حوزه آن نمایندگی، روادید دو بار ورود با اقامت یكماه در ایران صادر نمایند. تردد این دسته از زائرین فقط از مرز شلمچه امكان پذیر می‏ باشد كه بر روی برچسب روادید آنها نیز درج می‏ گردد. برای اتباع خارجی غیرمقیم، در داخل ایران، روادید صادر نمی ‏شود.

18- با عنایت به قوانین سخت گیرانه كشور عراق ازجمله مجازات های حبس طویل المدت، از همراه داشتن قرص های مسكن و موادمخدر به هر دلیلی اكیداً خودداری نمایند.

19- با آرزوی توفیق و قبولی زیارات برای هموطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن كشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته‏ ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن كشور ارائه كنند.

مطالب مشابه