logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/18 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
بيش از 150 هزار زائر ايراني اربعين از گيت هاي مرزي عبور كردند

بیش از 150 هزار زائر ایرانی اربعین از گیت های مرزی عبور كردند

براساس گزارش های دریافتی از مرزهای مشترك ایران و عراق در زرباطیه(مهران)، شیب(چذابه) و شلمچه و نیز مندلی (سومار)، تا روز یكشنبه این هفته بیش از 150 هزار زائر ایرانی وارد عراق شده اند و در همین حال مقام های مرزی عراق، بخاطر همكاری و نظم در ترددها، از جمهوری اسلامی ایران تشكر كردند.

به گزارش ایرنا، روز یكشنبه گذشته اوج ورود زائران ایرانی از مرزهای زمینی و هوایی به خاك عراق بود كه براساس گزارش ها 74 هزار نفر از گیت های مرزی عبور كردند.

•مرز شیب(چذابه)
سرتیپ ابراهیم الساعدی مدیر گذرگاه مرزی شیب عراق درمقابل چذابه در خوزستان ایران، دوشنبه شب به خبرنگار ایرنا اطلاع داد كه از روز اول ماه صفر و همزمان با آغاز زیارت اربعین، بیش از 40 هزار زائر ایرانی از این مرز وارد عراق شده اند.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت اوضاع در مرز شیب كاملا طبیعی است و ترددها با نظم و انضباط انجام می شود و تاكنون هیچ مشكلی در این راه وجود نداشته است.
الساعدی با اشاره به اینكه سال گذشته ماموران مرزی عراق در مرز شیب ، با 40 دستگاه كامپیوتر كار زدن مهر ورود در گذرنامه ها را انجام می دادند، گفت امسال برای تسهیل در تردد زائران این تعداد به 60 دستگاه كامپیوتر افزایش یافته است.
سرتیپ الساعدی در خصوص تعامل ماموران مرزی و مسئولان ایرانی در خصوص تسهیل در امر ورود زائران نیز گفت كه ما با طرف ایرانی جلسات مستمر داریم و تعامل و همكاری خوبی برقرار است و ما از این همكاری صادقانه برادران ایرانی خود تشكر می كنیم.

• مرز شلمچه
مرتضی كریم الشحمانی رئیس كمیته گذرگاه های مرزی استان بصره نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اعلام كرد كه از روز اول ماه صفر و شروع حركت زائران اربعین به سوی كربلای معلا، بیش از 80 هزار زائر از 3 مرز صفوان (كویت)، شلمچه(ایران) و مرز هوایی(فرودگاه بصره) وارد استان بصره شده اند.
وی افزود: بیشترین زائران ورودی از مرزهای استان بصره ، زائران ایرانی بوده اند كه از شلمچه وارد خاك عراق شدند و همچنین از سایر كشورها مانند آمریكا، پاكستان، افغانستان، هند، مغرب و نیز كشورهای اروپایی و آفریقایی و استرالیا نیز زائرانی وارد این استان شده اند.
الشحمانی با بیان اینكه كار تردد زائران بخوبی و با نظم و ترتیب در حال انجام است، گفت مقام های دولت عراق و استان بصره طی روزهای گذشته بطور مستمر از مرزها سركشی كرده و بر روند ورود زائران و خدمات رسانی به آنان نظارت داشته اند، بطوری كه وزیر ارتباطات عراق روز شنبه گذشته و سرپرست وزارت كشور (عقیل الخزعلی) روز دوشنبه از مرزهای استان بصره، بویژه شلمچه بازدید كرده اند.
وی گفت: ما هم دفتر خود را از شورای استان به مرز شلمچه انتقال داده ایم.'
رئیس كمیته گذرگاه های مرزی استان بصره در شورای استان بصره همچنین در خصوص تعامل و همكاری مسئولان و مدیران مرزی استان بصره با مقام های ایرانی گفت از جمهوری اسلامی ایران به خاطرنظم و ترتیب خوب و ایده آلی كه تاكنون در حین ورود زائران ایرانی وجود داشته است، تشكر و قدردانی می كنیم و امیدواریم تا پایان مراسم اربعین این نظم حفظ شود.
وی اضافه كرد: ما با مقام های ایرانی بطور مستمر در تماس هستیم و جلسات روزانه برگزار می كنیم و تاكنون هیچ مشكلی در روند ورود زائران نداشته ایم و هیچ زائر ایرانی بدون مدارك معتبر و ویزا وارد مرز نشده است.

• مرز زرباطیه (مهران)
براساس آخرین آمار استخراجی از مرز زرباطیه عراق، تاكنون بیش از 50 هزار زائر ایرانی از این گذرگاه وارد خاك عراق شده اند.
سرتیپ عاطف ناجی غازی مدیر مرز زرباطیه(مقابل مهران) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به هماهنگی خوب میان مسئولان مرزی دو كشور و نظم و ترتیب حاكم بر جریان تردد زائران از این مرز گفت روز شنبه دستكم 17 هزار زائر ایرانی از این گذرگاه وارد خاك عراق شده اند.
وی افزود: روز یكشنبه نیز 16 هزار زائر ایرانی از این مرز وارد خاك عراق شده اند و پیش بینی می شود، موج زائران ایرانی برای ورود به خاك عراق از این مرز از اواخر این هفته براه بیفتد.
عاطف، پیش از این آمار روزهای پنجشنبه و جمعه را به ترتیب 11 و بیش از 12 هزار تن اعلام كرده بود كه با آمار روزهای شنبه و یكشنبه تعداد زائرانی كه از مرز زرباطیه وارد عراق شده اند، به حدود 56 هزار زائر می رسد.
در عین حال سرتیپ سامی السودانی مدیركل گذرگاه های مرزی عراق، روز دوشنبه به رسانه های عراقی گفته كه در روز یكشنبه این هفته تنها در یك روز 74 هزار زائر ایرانی از مرزهای چهارگانه شلمچه، شیب (چذابه)، زرباطیه (مهران) و سومار (مندلی) و دو فرودگاه بصره و نجف، وارد خاك عراق شده اند.
امسال ورود زائران اربعین به عراق همزمان با آغاز حركت پیاده زائران عراقی از بصره به سمت كربلا در روز 29 محرم الحرام آغاز شد كه نسبت به سال گذشته چند روز جلو افتاده است.
موج زائران ایرانی نیز همانطور كه پیش بینی می شد، از روز پنجشنبه گذشته و از مرز مهران شكل گرفت كه طی آن بیش از10 هزار زائر ایرانی وارد خاك عراق شدند و این رقم طی دو سه روز گذشته بصورت تصاعدی در حال افزایش است.
مقام های عراقی پیش بینی می كنند كه تعداد شركت كنندگان اربعین امسال از مرز 20 میلیون عبور خواهد كرد.
سال گذشته از ایران بیش از یك و نیم میلیون زائر در زیارت اربعین شركت كردند كه به دلیل مراجعه زائران در روزهای منتهی به اربعین، برای زائران مشكلاتی از جمله در زمینه های حمل و نقل و اسكان بوجود آمد كه در صورتی كه زائران زودتر حركت كنند، با این مشكلات كمتر روبه رو خواهند بود.

مطالب مشابه