logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/18 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حضور صدها خدمتگزار مردمي ازمشهددركاروان خادمان اربعين

حضور صدها خدمتگزار مردمی ازمشهددركاروان خادمان اربعین

تولیت آستان قدس رضوی در مراسم بدرقه خادمین زائران پیاده اربعین حسینی فریاد «لبیك یا حسین»، را فریاد ادامه راه نهضت حسینی و بیزاری جستن از هر ذلت و خاری توصیف كرد.

 تولیت آستان قدس رضوی در مراسم بدرقه خادمین زائران پیاده اربعین حسینی با تاكید بر اینكه وجه مشترك تمام عازمان به سفر روحانی اربعین، عشق به ساحت قدسی حضرات معصومین(علیهم‌السلام) است، هدف زیارت اربعین را گره خوردن زندگی مادی انسان با عاشورا و متعاقب آن پیوند حیات اخروی با اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) معرفی و تصریح كرد: ارتباط با عاشورا، ارتباط با همه كمالات عالی نفسانی انسانی و حفظ پیوند با نهضت حسینی، معنایش حفظ ارتباط با آموزه‌های الهی و آموزه چگونه زیستن برای بشریت در تمام نسل‌ها و اعصار است.

عضو مجلس خبرگان رهبری راهپیمایی اربعین را شكوهمندترین اجتماع بشریت برشمرد و وجه تمایز این اجتماع با دیگر اجتماعات بشری را دلدادگی به خداوند و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت (علیه‌السلام) ذكرو خاطرنشان كرد: هیچ اجتماعی در كره زمین به شكوه‌ اربعین نیست و این راهپیمایی بزرگترین اجتماع بشری بوده كه تفاوت اساسی آن با دیگر اجتماعات عالم در دلدادگی به خدا و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینكه معنای فریاد «لبیك یا حسین» مبارزه همیشگی و ابدی با كژی‌‌ها و پلیدی‌های‌ ظالمان عالم است، گفت: فریاد «لبیك یا حسین»، فریاد ادامه راه نهضت حسینی و مبارزه با هر ستم و ظلم و بیزاری جستن از هر ذلت و خاری است.

سید وحید موسویان، رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری مشهد مقدس در این مراسم گفت : در حال حاضر دو موكب در نجف؛ یك موكب در كاظمین و چهار موكب در كربلا برای اسكان زاپران پیاده برپا شده است.

موسویان با اشاره به تهیه 3 پیوست برای اقدامات شهرداری مشهد در اربعین عراق بیان كرد: اولین پیوست تهیه شده استفاده از فعالیت‌های مردمی و تشكل‌ها است كه در این راستا 400 نفر را برای خدمت‌رسانی به زایران شناسایی و گزینش كردیم كه حضور آنها داوطلبانه است.

وی با بیان اینكه تمام مواكب به نام موكب‌ الامام رضا(ع) نامگذاری شده است؛ گفت: موكب اصلی شهرداری مشهد در نجف اشرف به متراژ 12 هزار مترمربع برپا شده است.

رئیس ستاد دایمی اربعین شهرداری مشهد اضافه كرد: استفاده از ظرفیت مردمی سبب شد تا در حوزه حمل و نقل و تغذیه یك میلیارد تومان هزینه‌ها كاهش پیدا كند كه این مهم نشان می‌دهد می‌توان جهادی نیز خدمت كرد.

وی با بیان اینكه پیوست دوم تبلیغی و معرفتی است؛ تصریح كرد: در این بخش با همت و مشاركت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان رضوی 700 طلبه آموزش داده شد كه 250 طلبه از این تعداد در كاروان شهرداری مشهد حضور دارند.در هر اتوبوس شهرداری مشهد و همه مواكب طلاب مبلغ حضور خواهد داشت.

رئیس ستاد دایمی اربعین شهرداری مشهد اضافه كرد: پیوست سوم كه برای اولین بار اجرایی شده پیوست بهداشتی و درمانی است كه یكی از نیازمندی‌های زائران در ایام اربعین در كشور عراق است.

وی ادامه داد: در این اقدام به همت ظرفیت‌های مردمی؛ بسیج ؛ سپاه پاسداران ؛دانشگاه علوم پزشكی و... 120 پزشك و پرستار برای حضور در مواكب و درمانگاه سیار در عراق به صورت داوطلبانه حضور دارند.

وی به راه‌اندازی پویش نذر پتو اشاره كرد و گفت: در اربعین امسال در مواكب نجف، كربلا و كاظمین شبانه بین 20 تا 30 هزار نفر زائر را پذیرش می‌كنیم كه این تعداد به 40 تا 60 هزار پتو نیاز دارند لذا تصمیم گرفته شد پویش نذر پتو راه‌اندازی شود كه خوشبختانه حضور مردم در این طرح و مشاركت آنان سبب شد تا نیاز فوری به پتو رفع شود؛ همچنین از بدنه كاركنان شهرداری و خیران به ارزش نیم میلیارد تومان پتو جمع‌آوری شد.

گزارش ستاد مردمی اربعین، نوحه سرایی حاج صادق آهنگران، مداحی به سه زبان توسط مداحان و ذاكران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سید حجت بحرالعلومی، جواد قربان پور و نوید طاعتی، چاووشی خوانی و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء از جمله برنامه های این مراسم بود.

در پایان این مراسم خادمان اربعین حسینی از دروازه قرآن زیر ایوان نقاره خانی صحن انقلاب اسلامی عبور كردند و با مدد از امام رضا(ع) عازم كربلای معلی شدند.
 

مطالب مشابه